Menu
in

Çocuklar için Sağlam ve Konforlu Yürüyüş Ayakkabıları

Kamp gibi outdoor aktivitelerde çocukların eğlenceli zaman geçirmesi ve konforlu hissetmesi için uygun ayakkabılara ihtiyaçları vardır. Çocuklara özel üretilmiş olan yürüyüş ayakkabıları, miniklerin ayak gelişimini destekleyecek nitelikte olur. Hafif ve nefes alabilen saya, ayak tabanının doğal formunu destekleyen yastıklama, zemindeki sert cisimlerin hissedilmesini önleyen taban gibi özelliklere sahip olması gereken çocuk yürüyüş ayakkabılarının aynı zamanda mevsime de uygun olmalıdır. Çocuk yürüyüş ayakkabıları 27,5 ila 34 numara arasında değişen beden seçeneklerine sahip olduğundan doğru numarayı bulmak oldukça kolaydır. Ancak, çocuklar için konforlu ayakkabılar, doğru numaranın yanı sıra dayanıklı malzeme, ayak anatomisine uygun taban tasarımı, bilek desteği gibi özelliklere de sahip olmalıdır. Gelin çocuklara özel üretilen konforlu yürüyüş ayakkabılarının öne çıkan özelliklerine birlikte göz atalım.

Çocuklar için Yürüyüş Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Uzun yürüyüşler gerektiren outdoor etkinliklerde kullanılması için tasarlanan çocuk yürüyüş ayakkabıları, çocuklar için konforlu ayakkabılar arasında yer alır. Bu özel ayakkabılar, klasik çocuk spor ayakkabıları ile tamamen farklı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla uzun yürüyüşler yapılmasını gerektiren aktivitelerde miniklerin mutlaka uygun yürüyüş ayakkabıları kullanması tavsiye edilir. Çok sayıda model seçeneği ile anne ve babaların beğenisine sunulan çocuk yürüyüş ayakkabılarının sahibi olması gereken özellikler ve seçim sürecinde dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle sıralanabilir:

  • Değişen arazi koşullarında uzun yürüyüşler yapılabilmesi amacıyla tasarlanan çocuk yürüyüş ayakkabılarının kaymayan ve arazideki sert cisimlerin hissedilmesini önleyen tabanlara sahip olması gerekir.
  • Eğimli arazilerde kuvvetli zemin tutuşu sağlayacak şekilde tasarlanan çocuk yürüyüş ayakkabılarının bilekleri destekleyecek konçlara sahip olmasında fayda vardır.
  • Her ayakkabı türünde olduğu gibi yürüyüş ayakkabılarında da ayak numarası oldukça önemli bir detaydır. Çocukların engebeli arazilerde uzun yürüyüşleri konforlu bir şekilde tamamlayabilmesi için mutlak ayak numarasına uygun ayakkabı kullanması gerekir.
  • Çocuklarda ayak gelişimi devam ettiğinden ayak tabanının doğal formunu destekleyecek tabanlara sahip ayakkabı modelleri kullanılmalıdır. Bu noktadan ortopedik tabanlı çocuk yürüyüş ayakkabıları da tercih edilebilir.
  • Yürüyüş ayakkabısı konsepti ile üretilen çocukların ayağına uygun ayakkabı modelleri, hava sirkülasyonuna izin veren sayalara sahiptir. Ancak tercih edilen ayakkabının mevsim koşullarına uygun olmasında da fayda vardır.
  • Ormanlık alanda veya şehirde yapılacak yürüyüşlerde su birikintileri ve yağmur nedeniyle ayakların ıslanmaması için su geçirmez yürüyüş ayakkabıları tercih edilmelidir. Ayrıca ayağı desteklemesi için pamuklu çoraplar kullanılmasında fayda vardır.
  • Çocukların yapılan aktiviteden daha fazla keyif alabilmesi için renkten desene, tasarımdan tarza ayakkabının çocuk tarafından seçilmesi önerilir.

Çocuk Ayakkabılarında Hangi Malzemeler Tercih Edilmeli?

Uzun ve kısa yürüyüşlerde doğanın zorlu koşullara uyum sağlayabilecek malzemelerden üretilen çocuk yürüyüş ayakkabıları, her şeyden önce hafif ve dayanıklıdır. Saya kısmında çocuk çanta modellerinde olduğu gibi orijinal deri, sentetik deri ve çeşitli tekstil ürünleri kullanılır. Hava sirkülasyonuna izin veren bu özel malzemeler uzun süreli kullanımlarda ayakların terlemesini engeller. Çocuk yürüyüş ayakkabılarının tabanın da ise kauçuk, poliüretan ve EVA malzemeler kullanılır. Konforlu ve sağlam yapıda olan bu malzemeler, ayakkabının ağırlaşmasına neden olmaz. Öte yandan çocuk ayakkabı markaları, taban kısmında ayak anatomisini destekleyecek yastıklamalara yer verir. Bu özel tasarım darbeleri emerek yürüyüşün daha konforlu geçmesini sağlar.

Çocuk Ayakkabısının Ömrü Ne Kadardır?

Yetişkinlere özel üretilen yürüyüş ayakkabılarında olduğu gibi dış etkenlere ve yoğun kullanıma uygun malzemelerden üretilen çocuk yürüyüş ayakkabıları, kolay deforme olmaması ile öne çıkar. Dolayısıyla malzeme açısından bakıldığında çocuk yürüyüş ayakkabılarının oldukça uzun ömürlü olduğu söylenebilir. Bununla birlikte çocuklarda ayak gelişimi devam ettiğinden yeni ayakkabı satın alma süresi oldukça kısadır. Başka bir ifadeyle, çocuğunuza yeni bir yürüyüş ayakkabısı satın almak için ayakkabının deforme olmasını beklemeniz gerekmez. Ayakkabının artık çocuğunuza dar geldiğini fark ettiğiniz anda yeni bir yürüyüş ayakkabısı satın almak için harekete geçebilirsiniz

Siz de outdoor aktivitelerinize eşlik eden çocuğunuz için konforlu bir yürüyüş ayakkabısı arayışındaysanız Barcin.com’a göz atabilir, çocuğunuzun da severek kullanacağı modellere avantajlı koşullarda sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version