Menu
in

Çocuklara Koşu Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelişim çağında olan çocukların spor yapma isteği harika bir haber. Onun bu kararını en sağlıklı seçimlerle süsleyerek performansını ve konforunu arttırmak istemek daha da harika bir karar. Yapılan tüm spor egzersizlerin ağırlığı ayak ve bacaklara baskı yapar. Bunun için önce ayakkabı seçimi çok önemli. Hele bir de konumuz koşuysa günlük spor ayakkabı tercihlerinin uygun olmadığını söylememiz gerekiyor.

Doğru bir koşu ayakkabısı hem ayakları yormaz hem de yaylanma özelliği ile performansı arttırır. 

Tabanda sağlamlık mı esneklik mi?

Koşu ayakkabısı alırken ilk inceleyeceğiniz şey mutlaka tabanı olmalı. Çünkü taban, hareket kontrolünü ve dengeyi etkiler. Çocuk koşu ayakkabılarında genellikle üfleme kauçuk kullanılır. Eğer koşu ayakkabılarının daha esnek ve hafif olmasından yanaysanız, çocuğunuza ayakkabı alırken mutlaka üfleme kauçuk tercih etmelisiniz. Sizin için ayakkabının uzun ömürlü ve sağlam olması önemliyse karbon kauçukları tercih edebilirsiniz. Denge sağlayan, ayağın çok çabuk yorulmasını önlerken ağırlık da veren yastıklama özelliğine sahip olan koşu ayakkabılarına öncelik verin.”Tabanda sağlamlık mı esneklik mi?” sorusuna cevap olarak, her ikisi de diyebiliriz. Hem sağlam hem de esnek bir koşu ayakkabısı bulabilirsiniz.

Yaşasın hava alan sağlam üst yüzey

Koşu ayakkabılarında üst yüzey çok önemli. Dayanıklı ancak hafif kumaşlardan üretilen bu yüzey, zaman zaman deri ile desteklenir. Üst yüzeyde kullanılan malzemeler, ayakları hava alarak terletmeyen ve rahatsız etmeyen bir yapıya sahip olmalı. Böylece hem çocuğunuzun konforu hem de ayak sağlığı korunmuş olur.

Parmak uçlarına dikkat!

Koşu ayakkabılarında önemli olan diğer bir nokta parmak kutusu. Ayakkabının ön tarafında bulunan ve parmakları konuk eden parmak kutusunun rahatlığından emin olun. Çocuğunuza ayakkabı alırken, parmakların uca temas etmesi ya da parmakların katlanmasından parmak kutusunun uygun olmadığını görebilirsiniz. Eğer ön taraf çok dar ya da küçük olursa kas ve tendomlar sıkışarak krampları tetikler. Çocukların koşu ayakkabılarında parmakların rahat olduğundan emin olmak istiyorsanız, baş parmakla ayakkabının ucu arasında 1-2 cm mesafe olup olmadığını kontrol edin. Bunun için koşu yaparken giyilen çoraplar da önemli. Çorapların kalınlığı ve yapısı ayakkabı alınırken mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

Her şeyden önce ayak şekli önemli

Minik sporcuya koşu ayakkabısı almaya karar vermeden önce onun ayak şekli hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü koşu ayakkabıları ayak çeşitlerine göre farklı seçeneklerle karşımıza çıkar. Eğer çocuğunuzun tabanı düzse ayakları maalesef çabuk yoruluyor demektir. Yerle direkt olarak teması bulunmayan, ayağın içe dönmesini engelleyecek ve yorulmasını geciktirecek spor ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Düz tabanlar için yastık desteğinin bol olması önemli. Normal tabana sahip olan çocuklar için ayakkabı seçeneği gayet kolay. Karbon kauçuk sağlam bir ayakkabı, çocuğunuzun uzun bir süre süper performanslarına şahit olabilir. Tabii yastıklama ve esneklik gibi avantajlar bu taban tipinde de bulunmalı.

Bonus: Seneye de giysin ama bu sene en iyisini giysin!

Seneye de giyer mantığını bir kenara bırakın çünkü önemli olan koşu ayakkabısının konforu ve performansa destek çıkmasıdır. Ayrıca büyük numaralı ayakkabılar ayak yapısı için de faydalı bir tercih değildir. Bırakın minik sporcu, önümüzdeki sene değil bu sene dilediği gibi koşsun!

Koşu ayakkabısı günlük olarak giyilir mi?

Denge sağlayan, ayağın çok çabuk yorulmasını önleyen ve yaylanma özelliği veren koşu ayakkabıları, yastıklama teknolojisiyle donatılmıştır. Bu yüzden oldukça konforludur. Günlük spor ayakkabılarla koşmaktansa bel ve omurga sağlığına göre tasarlanan, topuk vuruşlarını göz önünde bulunduran bu ayakkabıların tercih edilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Fakat minik koşucu ayakkabılarını o kadar sevdi ki günlük hayatta da onu giymek istiyor. Bu ayakkabının koşu için olduğunu ve buna göre tasarlandığını unutmayın. Koşu ayakkabıları günlük kullanımlarda konforsuz olabilir. Yastıklama özelliğinin yanında birçok ayrıntı barındıran bu ayakkabıların günlük kullanımlarında çabucak deforme olma ihtimali de bulunuyor.

Kısaca dikkat etmeniz gerekenleri toparlarsak;

  • Dengeyi sağlayan, topuk vuruşu konforlu, ağır olmayan ve esnek tabanlar tercih sebebiniz olmalı.
  • Hava alan, sağlam ve koku yapmayı önleyen üst yüzeyler her zaman avantajdır.
  • Baş parmakla ayakkabının ucu arasında en az 1 cm fark olmalıdır. Fakat bu fark büyüdüğünde ayağın konforunu olumsuz olarak etkileyebilir. Çocuğunuza en uygun koşu ayakkabısını almanın en önemli kriterlerinden biri, parmaklarını katlamayan veya sıkmayan rahat ayakkabıları tercih etmektir. Bunun için koşarken giyilen çorabın kalınlığını da göz önünde bulundurmalısınız.
  • Ayak topukları, koşarken yukarı veya aşağı kaymadan ayakkabı arkasına yaslanmalıdır. Bu yüzden ayaktan daha büyük koşu ayakkabıları önerilmez.
  • Ayakkabı alırken çocuğunuzun tabanına uygun seçenekleri değerlendirmeyi atlamayın. Unutmayın, her taban türüne uygun farklı farklı koşu ayakkabıları bulunur.

Çocuğunuza basketbol ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri de unutmayın!

Yorum Yazın

Exit mobile version