Menu
in

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Motivasyon Önerileri

motivasyon

Sağlıksız beslenme alışkanlıklarınızdan kurtulmak ve bir an önce spora başlamak istiyorsunuz. Bu harika haber! Fakat aldığınız bu muhteşem kararı uygulamak için yeterli motivasyonu bulamıyor ve bir türlü harekete geçemiyor musunuz? İşte çoğu kişinin amaçlarına ulaşmasını engelleyen nokta da tam olarak bu oluyor. Fakat unutmayın ki farkındalık, harekete geçmeden hemen önceki adımdır. Eğer sağlıksız yaşam alışkanlıklarını değiştirerek çok daha kaliteli bir hayata adım atacağınızın farkındaysanız tek ihtiyacınız olan şey sizi harekete geçirecek motivasyon ateşidir. İşte oturduğunuz koltuktan hemen kalkarak daha sağlıklı bir yaşama merhaba demenizi sağlayacak motivasyon önerileri…

  • Hedefiniz net olsun

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek mi istiyorsunuz? Daha sıkı ve fit bir vücut mu hayal ediyorsunuz? Kas gruplarınızı geliştirerek daha kuvvetli bir vücuda sahip olmayı mı arzuluyorsunuz? Yoksa sağlıklı besinler sayesinde çok daha enerjik ve zinde hissetmeyi mi hedefliyorsunuz? Sağlıklı yaşama amacında olan kişilerin beklentileri elbette birbirinden farklı olabilir. Fakat onları başarıya götürecek olan şey kendilerine net hedefler belirlemeleridir. Örneğin 3 ayda hedeflediği kiloya ulaşmayı amaçlayan ve bu doğrultuda antrenman seviyesini kademeli olarak arttıran birinin başarıya ulaşma ihtimali, hedefi belirlenmemiş bir antrenman programının takip eden kişiye göre çok daha fazladır.

  • Spor seanslarınız için belirlediğiniz alan evinize yakın olsun

Üyelik yaptırdığınız spor salonu, outdoor aktivitelerinizi gerçekleştirdiğiniz park veya esnek bir vücut için düzenli olarak ziyaret ettiğiniz pilates stüdyosu… Hangi sporla ilgilenirseniz ilgilenin, spor yaptığınız alanı evinize yakın seçmek, olası motivasyon kayıplarını önleyecektir. Uzun bir mesainin ardından evinize uzak bir spor salonuna gitmek çoğu zaman caydırıcı olabilir. Fakat evinize yakın bir mekan seçtiyseniz vazgeçmek gibi bir bahaneniz olmayacaktır.

  • Ofiste bir sağlıklı yaşam çekmecesi oluşturun

Evet ne yazık ki ofiste geçirilen uzun saatler, sağlıklı yaşam kurallarının en çok çiğnendiği zamanlar. Siz de bilgisayar başında çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor ve masanızda duran bisküvi paketlerini birden tüketmiş mi oluyorsunuz? O halde buna dur demenin tam zamanı! Ofis masalarının ne yazık ki vazgeçilmezlerinden olan paket gıdalar yerine elinizin hemen altında bir sağlıklı yaşam çekmecesi yaratmaya ne dersiniz? Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişleri çekmecenizde depolayabilir veya müsli stoğu yaratıp acıktığınızda süt ve taze meyvelerle karıştırarak sağlıklı bir atıştırmalık menüsü yaratabilirsiniz.

  • Alışverişin motivasyon gücünden yararlanın

Spor seansları için alınan yepyeni kıyafet ve ayakkabıların, harika bir egzersiz motivasyonu olduğu biliniyor. İçinde kendinizi çok iyi hissettiğiniz bir pilates taytı veya favori renklerinizi taşıyan yepyeni bir spor ayakkabı sizin de kulağınıza çok hoş gelmiyor mu? Kendinizi iyi hissetmediğiniz bir anı hayal edin. En güzel kıyafetlerinizi giyip dışarı çıktığınızda çok daha iyi hissetmez misiniz? O halde bunu spor seanslarınıza da yansıtın. Egzersiz saatiniz geldi fakat hafif bir üşengeçlik hissine kapıldınız. İşte tam bu noktada alışverişin gücüne inanın, yeni aldığınız spor kıyafetlerinizi üzerinize geçirin ve spor salonunun yolunu tutun.

  • Hayır demeyi öğrenin

Siz de kendinize uzatılan bir dilim çikolatalı pastaya hayır diyemeyenlerden misiniz? Ya da akşam yoga dersiniz varken arkadaşlarınız arayıp dışarı çıkmayı teklif ettiğinde aklı karışanlardan mı? O halde sağlıklı bir yaşam rutini oluşturmak için ilk yapmanız gereken hayır demeyi öğrenmek olmalıdır. Kurallarına harfiyen uymanız gereken bir diyet listeniz varsa beklenmedik ikramlara karşı koyabilmeli ve zorunlu haller dışında egzersiz seanslarınızı aksatmamayı öğrenmelisiniz.

Unutmayın ki sağlıklı bir yaşam biçimi oluşturmak, kişinin kendi kendine yaratması gereken bir kişisel disiplinden geçiyor. Siz de daha sağlıklı bir yaşam hayal ediyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve sporu bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Barcin.com, spor seanslarınız sırasında ihtiyacınız olabilecek tüm ürünleri tek tıkla kapınıza kadar ulaştırıyor. Hemen siparişinizi oluşturun ve yaşam kalitenizi arttırmaya başlayın.

Yorum Yazın

Exit mobile version