in

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Stresten Kurtulma Yolları

stresten kurtulma yolları

Modern yaşamın getirdiği yoğun çalışma, düzensiz beslenme, trafik ve bunlara benzer insanı huzursuz edebilecek her şey strese yol açabilmektedir. Psikolojik olarak kendilerini mutlu edemeyen insanlar kendilerini sürekli yoğun stres altında hissederler. Bu durum da insanın gittikçe daha da mutsuz olmasına sebep olur ve bunalım içerisinde hissettiren bir ruh haline yola açar. Sanılanın aksine yalnızca mutsuz insanlar stres sorunu yaşamazlar. Mutlu insanlar da zaman zaman stresli dönemler geçirebilirler. Bu durum oldukça normaldir.

Çünkü stres insanın çözüm üretemeyeceğini düşündüğü bir problemle karşılaştığında ortaya çıkan ruh ve vücut halidir. Stres durumunda insan vücudu bir takım tepkiler oluşturur. Terleme, nefes alıp vermenin hızlanması, nabzın yükselmesi stresli durumların ortaya çıkmasının sonucu olarak vücudun verdiği tepkilerdir. Aslında bu vücudun bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Ortaya çıkan vücut durumları problemlerle baş edebilmek içindir ve evrimsel sürecin bir sonucudur. Peki stresten kurtulma yolları nelerdir?

Yeterli Uyku, Güne Güzel Başlangıç, Güzel Kahvaltı

İnsan vücudu yeni bir gün için güzel bir uykuya ihtiyaç duyar. Kaliteli bir uyku uyumanın en iyi yolu düzenli yatış kalkış saatleri belirlemektir. Bu nedenle aşırıya kaçılmaksızın vücut kendini kaç saat uyuyunca dinlenmiş hissediyorsa bu miktarı belirlemek ve o kadar uyumak gerekir. Sabah alarmını ertelemeye alışmak yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Alarm çaldığında vücut uyku döngüsünü tamamlar ve uyanmaya hazırdır. Eğer alarm ertelenir ve yeniden uykuya dalınırsa vücut yeni bir uyku döngüsüne başlar ve tekrar alarm çaldığında daha uykusuz uyanılmasına sebep olur.

stresten kurtulma yolları 1

Bu nedenle sabah alarmla uyanıp perdeyi açmanız, pencereyi açıp güzel ve derin bir nefes almanız, bunun üzerine elinizi yüzünüzü yıkamanız uykunuzun açılmasını sağlayacaktır. Ilık bir süt ya da sıcak bir çay eşliğinde kahvaltı etmek güne mükemmel bir başlangıç olacaktır. Vücut bu güzel kahvaltıdan sonra güne artık tamamıyla hazırdır. İmkanı olanlar için işe yürüyerek gitmek bu güzel günün enerjisini yükseltecektir. Eğer güne böyle güzel başlarsanız vücudunuz bu düzeni benimseyecek ve stresten uzak kalmanızı sağlayacaktır.

kahvalti-yag-yakma-hizini-etkiler-mi-kahvalti

Odaklanın ve Nefes Almayı Unutmayın

İş hayatında veya okul hayatında problemlerle karşılaşmak kaçınılmazdır. Bu da strese neden olmaktadır. Stres ortaya çıktığında istemsiz olarak daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Böyle bir durum ortaya çıktığında yapılabilecek en iyi şey problemin bir an önce üstesinden gelmektir. Ama önce düşünceleri toparlamak gerekir. Bu nedenle ilk anda problemden uzaklaşarak başka bir nesneye ya da olaya, daha önce sizi mutlu eden farklı bir konuya odaklanmak en iyisidir. Odaklanırken hızlı hızlı nefes almayı bırakıp derin derin nefes alarak nefes düzenini yeniden sağlamak gerekir.

Yoga Nefesi ve Nefes Teknikleri 4

Göreceksiniz ki vücudunuz normale dönmüş ve daha sağlıklı düşünmeye başlamışsınızdır. Artık probleme odaklanabilir ve çözümler üzerinde odaklanabilirsiniz. Bu stresli anı ne kadar kısa sürede atlatabilirseniz o kadar erken normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Vücudunuzu Problemlere Hazır Tutun, Spordan Vazgeçmeyin

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Spor yapmak vücudun daha dinç olmasını sağlar. Düzenli egzersiz kaslarınızı olağanüstü durumlara hazırlar, nefes alışverişinizi düzenler ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Stresli durumlarda bozulan nefes düzenini normale döndürmenin en iyi yolu spor yapmaktan geçer. Spor yapan insanlar doğru nefes alıp vermeyi öğrendiğinden böyle durumlarla kolayca başa çıkabilirler. Spor yapmak zihni de güçlendireceğinden düzenli olarak egzersiz yapan bireyler diğerlerine oranla daha az stres yaşarlar. Problemlerle karşılaştıklarında daha hızlı çözüm üretebilirler.

evde-egzersiz

Bu nedenle günlük yaşamın yoğunluğundan uzaklaşarak spor yapmak hem vücut sağlığı hem de zihinsel sağlık için oldukça önemlidir. Siz de günlük yaşamın stresinden uzaklaşarak spor yapmak için kendinize bir egzersiz planı oluşturabilir ve buna uymaya odaklanabilirsiniz. Bu süreçte ihtiyaç duyacağınız tüm ekipmanları Barcin.com üzerinden satın alabilir ve bir an önce spor yapmaya başlayabilirsiniz.

kas yapma

Yeni Başlayanlara Kas Yapma Teknikleri

kol kası geliştirmek için

Kol Kası Geliştirmeye Başlamak için 7 Öneri