Menu
in

Defans Oyuncusunun Yapması Gerekenler

Defans mevki futbolda rakip takımın hücumunu ve ataklarını engelleme üzerine kuruludur. Sağ bek, sol bek, sağ stoper ve sol stoper mevkileri itibarıyla futbolda takımın defans hattını oluşturur. Mevkisine göre defans oyuncuları takımda savunma ağırlıklı görev yaparlar. Futbolda defans oyuncusunun görevi takımın gol yemesini önlemek, rakibin ataklarını kesmektir. Futbolda defans oyuncusu ne demek? Bir stoper oyuncusu nasıl olmalı? Futbolda defans hattı ile ilgili merak ettiklerinize gelin birlikte bakalım.

Futbolda Defans Ne Demek?

Futbolda defans; takımın gol yemesini önlemek, rakip ataklarını engellemek için takım halinde yapılan savunma olarak tanımlanabilir. Futbolda hücum, defans ve orta saha mevkilerinde yer alan oyuncuların kendine özgü sorumlulukları vardır. Defans hattındaki oyuncular kaleye rakipten gelen gol ve atakları engellemek ile görevlidir. Bu nedenle, defans oyuncuları savunma yönü gelişmiş, atakları önleme yeteneğine sahip, oyun görüşü yüksek, hızlı olmalıdır. Sağ bek, sol bek, stoper, libero mevkileri defansif özellikleri gelişmiş futbolculardan oluşmalıdır. Futbolda defans oyuncularının mevkilerine göre aldıkları sorumluluklar takımın savunmasını geliştirir.

Defans Oyuncularının Sorumlulukları

Futbol genellikle hücum taktikleri üzerinden okunur. Ancak futbolda hücum kadar savunma da önemlidir. Attığınız gol kadar yediğinizde futbolda kazanmak, başarı elde etmek mümkün değildir. Bu nedenle, futbolda klasik bir yorum olan atanın ve tutanın iyi olacak söylemi geliştirilmiştir. Ancak, futbol aslında bir takım oyunudur. 11 kişi ile takım ruhu ile oynanan maçlarda başarı elde etme oranı daha yüksektir.

Taktiklere göre takımların bazıları hücum futbolu oynarken, kimisi pas oyunu veya defansif ağırlıklı organizasyonları tercih eder. Aslında futbolda başarı başarılı hücum taktiği kadar etkili defans yapmaya bağlıdır. En iyi defans nasıl yapılır diye bakıldığında tüm takım olarak 11 kişinin sorumluluk aldığı savunma taktiği ile bunun mümkün olduğu söylenebilir. Ancak takım savunmasında en önemli sorumluluk defans oyuncularına aittir. Mevkilerine göre defans oyuncularının sorumlulukları değişir.

Stoper

Futbolda stoper oyuncuları kalecinin hemen önünde 1. bölgede görev alan futbolculardır. Takımın defansı neresi diye incelendiğinde sağ bek, sol bek ve stoperlerden oluşan 1. bölgesinin savunma hattını oluşturduğu söylenebilir. Defans oyuncularının temel görevi takımın gol yemesini önlemektir. Rakibin ataklarının engellenmesinde en önemli pay stoper mevkindeki futbolculara aittir.

Stoper ne demek diye bakılırsa kalenin önünde alanı koruyan merkezdeki defans oyuncusu olarak ifade edilebilir. Stoper, futbol taktiklerine göre  4-4-2, 4-2,3-1, 4-3-3 gibi organizasyonda sağ ve sol savunma oyuncusunda oluşur. Savunmadaki stoper ikilisinin görevi rakibin top çalmasını engellemek, forveti markaj etmektir. Bunun yanı sıra, rakibin şut çekmesini engellemek, gol yemeyi önlemek, havadan gelen toplarda rakibe üstünlük sağlamak, diğer takımın defans arkasına atacağı topları almak gibi sorumluluklar futbolda stoperlere aittir. Özellikle ceza sahası içerisinde rakip takım pozisyonlarını önlemek adına stoperlere büyük görev düşer. Bu nedenle stoperler, oyun görüşü yüksek, hava toplarına hakim, atletik ve hızlı olmalıdır. Bunun yanı sıra, stoper rakibin dripling yapan futbolcularını marke etmek, rakibin topla dönüşünü engellemek, oyunu tek yöne zorlamak, kademeye girmek gibi görevleri de yerine getirmelidir.

Bek

Futbolda defans ne oluyor diye düşünüldüğünde savunma hattının sadece stoperlerden değil bek ve ön libero oyuncularından da oluştuğu bilinmelidir. En iyi defans oyuncuları sadece stoperlerden değil bek ve ön liberoda görev alan futbolculardan da olabilir. Bekler, 4’lü savunmada sağ ve sol yanda görev alan rakip kanatlarının ataklarını engelleyen futbolculardır. Bekler defansif özellikleri ile takım savunmasında görev alırken, hücum yönünde takımın organize ataklarının geliştirilmesine de yardımcı olur.

Ön Libero

Takımın stoper hattından topun orta sahaya taşınmasında görevli futbolcudur. Ön libero rakip takımın hücumun 2. bölgeden 1. bölgeye taşınmasında görev alan ilk savunma hattıdır. Nasıl iyi defans olunur sorusunun cevabı; ön libero, bekler ve stoperler arasında yakalanan senkronizasyonla rakibe karşı başarılı bir savunma yapılabileceği şeklinde verilebilir.

Takım oyunu ile ilgileniyor, futbolda takım oyunu nasıl geliştirilir diye düşünüyorsanız en iyi savunmanın 11 kişi ile yapılan defans olduğunu bilmelisiniz. İyi bir stoper olmak için yeteneklerinizi geliştirmeniz de önem taşır. Profesyonel ve amatör olarak futbol oynamak için ihtiyacınız olan ekipmanları Barcin.com aracılığıyla temin edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version