in

Dik Durmak Neden Önemlidir?

Dik Durmak Neden Önemlidir?

Masa başı çalışan sayısının artması, telefon ve bilgisayarda geçirilen zamanın uzaması gibi nedenler sebebiyle dik durmakta giderek zorlanır hale geldik. Oysa dik durmak sadece estetik açıdan iyi görünmek için değil sağlık açısından da önemli çünkü boyun, bel ve omuzda bir sağlık sorunu olmamasına rağmen hissettiğimiz çoğu ağrının sebebi duruş bozukluğu olabilir. Duruş bozukluğunun başlangıcını da dik durmayı bırakmak oluşturur.

Dik durmanın uzmanlar tarafından da sürekli tavsiye edilmesinin nedeni insana fiziksel ve mental açıdan iyi gelmesidir. Fiziksel olarak vücuttaki bölgesel ağrıların oluşumunda engelleyici, mental açıdan özgüven destekleyici rol oynayabilir. Tüm günü araba sürerek ya da bilgisayar başında geçiren birinin dik durması zor olsa da kendini buna alıştırdığı zaman kişi, hayatında dik durmanın birçok faydasını görebilir. Peki dik durmak için neler yapılabilir? Gelin birlikte inceleyelim:

Dik Duruş İçin Neler Yapılmalıdır?

Psikolojik olarak neden dik durmak gerektiğini anlamak ve böyle bir problemin varlığını kabul etmek başlangıç aşamasıdır. Kendinize sürekli olarak bunun önemli olduğunu ve size faydasını hatırlatarak kambur durmaya başladığınız zaman postürünüzü düzeltin. Duruşunuzu daha iyi hale getirmek için spora yönelebilir, antrenmanlar sırasında daha iyi bir görünüm kazanırken, doğru bir postüre kavuşabilirsiniz. 

Pilates kasların uzamasına ve esnemesine yardımcı olduğu için duruş bozukluğunun iyileşmesinde başarılı rol oynayan sporlardan biri. Halk arasında boy uzatan spor olarak anılma sebebi de bu. Siz de pilatese başladığınız anda tayt ve bra üzerinizdeyken duruşunuzu fotoğraflayabilir, pilatesten birkaç ay sonra bir karşılaştırma fotoğrafı çekerek vücudunuzdaki değişimi net bir şekilde görebilirsiniz. Yoga da pilates kadar kaslara iyi gelen ve vücudun duruşunu düzelten sporlar arasındadır. Evde ya da salonda yapacağınız egzersizler ile duruş bozukluğunuzu düzeltebilirsiniz. 

Duruşunuzu düzeltmek için zorluk yaşıyorsanız omuzları geride, omurgayı düz tutan korseleri kullanabilirsiniz. Korse kullanırken vücudunuz yeni duruş stiline alışacağı için bir süre sonra korseyi çıkardığında dahi vücudunuz dik durmayı alışkanlık haline getirecektir.

Dik Durmak Neden Önemlidir?

Dik Durmanın Fiziksel Etkileri Nelerdir?

İnsanın doğal duruşu, dik ve omuzlar geride, omurganın kendiliğinden sahip olduğu “S” pozisyonunu koruyarak yakalanır. Dik durmak için çevrenizden sürekli uyarı alıyor ya da kendinizi bu konuda yetersiz hissediyorsanız bu alışkanlığı kazanmak için motivasyon sağlayacak aşağıdaki bilgiler faydalı olabilir:

  • Dik duruş, kambur duruş nedeniyle yuvarlanan ve içe dönen sırt görünümünü ortadan kaldırarak boyun uzun görünmesini sağlar. 
  • Kişiye kendinden emin ve özgüvenli bir görünüm verir. Beden dilinde kambur duruşun karşılığı kişinin kendini saklaması ve özgüvensizlik olarak algılanır.
  • Vücudun dik duruşu göğüs, kalça ve bel bölgesinin daha doğal ve güzel görünmesine ve estetik algıya faydalıdır.
  • Dik durma alışkanlığı kişinin kaslarının aktif çalışmasına yardımcıdır. Dik duruş sırasında kaslar uzayarak esnekliğini korur ve aktif olur. Ayrıca eklemlere binen yükü doğal dengede dağıtarak zorlanmalarını engeller.
  • Solunum ve kan dolaşımının rahat ve sorunsuz şekilde devamlılık göstermesine yardımcıdır. 

Dik Duruş ve Sağlık

Dik durmak sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Duruş bozukluğu başlangıcı genellikle vücudu kambur tutma alışkanlığı ile başlar.  Duruş bozukluğu çeşitleri doğuştan ya da sonradan oluşabilir. Sonradan oluşanlar çoğunlukla alışkanlıkların değiştirilmesi ve sporla düzelebilir. 

Dik durmayan bir insanın kasları kısalabilir ya da fazla uzayabilir. Bu durum dengesiz gerçekleştiği için yeni duruş, alışkanlık haline dönüşür. Eklemlere dağılan dengesiz yük, zayıflayan kaslar ve kas boylarının değişimi eklemlerin de yorulmasına sebep olur. Fiziksel olarak gerçekleşen bu değişimler kronik ağrılarla kendini gösterebilir.

Dik durmaya başlayarak kas ve kemiklerinizi olması gerektiği yere alıştırabilir, dolaşım sisteminizin sorunsuz çalışmasına ve doğru nefes almanıza yardımcı olabilirsiniz. Bu alışkanlığı kazandığınız zaman kendinizi daha dinç ve enerjik hissetmeniz mümkündür. Çünkü dolaşımın sorunsuz olması ve yeterli oksijen ile beslenen vücut, enerji üretimi konusunda daha başarılı olacaktır. Duruşunuzu değiştirmek için spora başlamak ve kendinizi iyi hissetmek için adım atmak istiyorsanız kadın eşofman altı, tayt ve sporcu sütyeni gibi birbirinden kaliteli ürünleri satın almak için şimdi Barcin.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Dik Göğüslere Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Dik Göğüslere Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Bebek Cimnastiği Nedir?

Bebek Cimnastiği Nedir?