Menu
in

Diz Ağrısının İlacı Güçlü Kalçalar

Diz ağrısı mı çekiyorsunuz? İngiliz Spor Tıbbı Dergisi’nde yayınlanmış yeni bir araştırmaya göre, koşucuların diz sıkıntılarıyla başa çıkmaları için tek başına dizleri çalıştırmak yerine, kalçayı da içine alan güçlendirme çalışmalarının daha iyi sonuç verdiği görülüyor.

İngiliz ve Avusturalyalı bilim adamları, resmi adı patellafemoral ağrısı olan ve bir çok koşucunun canını sıkan dizin ön bölümündeki ağrıyı çeken insanlar üzerinde önceden yapılmış 14 çalışmayı analiz etmişler. Kalça çevresindeki kasları çalıştıran ve dayanıklılık, güç sağlaması için hareketler için bir programı takip eden katılımcılar, tek başına quadriceps (ön üst bacak kası) kaslarına odaklı terapiye giren katılımcılarla karşılaştırıldıklarında, daha az diz ağrısı yaşamışlar ve bağ dokularının geliştiği görülmüştür. Dahası, tek seferde bir insanın kaldırabileceği yükün en az %70’i kadar ağırlıkların kullanımıyla, bu egzersiz programları, bir yıllık takibin ardından umut vaad ederek kalça kaslarını güçlendirmiştir.

Biliyorsunuz, koşucuların diz sakatlıkları sıklıkla karşılaşılan durumlardandır ve uzun vadede ağrısız bir şekilde koşulara devam edebilmek için bu tür çalışmaların tatbik edilmesi önemlidir.

Kalça odaklı iyileştirme çalışmaları, koşunun verdiği yükü, doğru kas gruplarına kaydırmayı ve hareket formumuzu düzeltmeyi içerir. Örneğin, eğer rehabilitasyon bir kadın koşucunun dizinin sendelemesini durdurmaya yardımcı olabilir ve kalça kasları daha fazla çalışırken dizinin ileri hareket etmeye devam etmesini sağlarsa, daha iyi bir pozisyon ile dizleri daha az yükle başa çıkmaya ihtiyaç duyacaktır. Bu değişimler, azalmış ağrı ve fonksiyon gelişimi ile ilişkilendirilebilir.

Aynı yaklaşımdan bütün koşucular fayda görecektir diye bir kural yoktur, bu durumda eğer kronik diz ağrısından muzdaripseniz, bir fizyoterapist ya da bir başka spor fizyoloğu uzmanı tarafından tedavi görme arayışına girebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version