in

Dizliklerin Spor Performansına Etkileri Nelerdir?

Spor yaparken en önemli unsurlardan biri, bedeninizi korumak ve performansınızı artırmak için kullanabileceğiniz ekipmanlardır. Kolluk, bileklik, kask, ağırlık kemeri, dirseklik ve dizlikler bu tür aksesuarların başında gelir. Her biri farklı spor antrenmanlarında kullanılır, ancak bazıları pek çok sporda büyük destek sağlar. Bu ekipmanlardan biri de dizliklerdir. Dizlikler, spor esnasında dizleri desteklemek ve korumak için kullanılır. Ancak dizliklerin sağladığı faydalar sadece bu kadarla sınırlı değildir. Doğru kullanıldığında spor verimliliğinizi de artıran dizliklerin doğru kullanımı ve seçimi, spor aktivitelerimizin verimliliği ve sağlığı açısından büyük önem taşır. Peki diziliklerin pek bilinmeyen avantajları neler? Ne tür durumlarda dizlik kullanılır? Gelin, spor sakatlanmalarının önüne geçen dizliklere ve faydalarına birlikte göz atalım.

Dizlik Ne İşe Yarar?

Dizlikler, sporcuların performansını artırmak ve sakatlıklardan korunmak için önemli bir ekipmandır. Spor esnasında dizleri koruyarak zorlu hareketlerde ek destek sağlar. Özellikle, dizlerin aşırı baskıya maruz kaldığı yüksek riskli sporlarda büyük önem taşır. Dizlikler aynı zamanda diz stabilizasyonu sağlayarak daha güvenli, kontrollü hareket etmeye olanak tanır. sağlarlar. Bu sayede, sakatlık riski azalırken spor performansı da artar. Kısaca dizliklerin amacı sadece fiziksel koruma değil, aynı zamanda sporcuların kendilerini güvende, rahat hissetmelerini sağlamaktır.

Ne Zaman Dizlik Kullanmalıyım?

Genellikle spor aktiviteleri sırasında kullanılan dizlikler bazı durumlarda daha fazla öne çıkabilir. Örneğin sporcu daha önce bir diz yaralanması geçirmişse dizlikler tekrarlanan yaralanmaları önlemek için kullanılabilir. Spor dalına bağlı olarak dizlerin yoğun baskıya maruz kaldığı aktivitelerde (örneğin, futbol, basketbol, kayak gibi) dizlik kullanımı önerilir. Herhangi bir yaralanma durumu olmadığında, şiddetli diz ağrısı veya rahatsızlık hissettiğinizde de dizliklerden yararlanabilirsiniz. Dizlikler söz konusu olduğunda unutmamanız gereken tek şey dizliklerin tek başına bir tedavi yöntemi olmadığı ve uzman bir doktorun önerisiyle kullanılması gerektiğidir. Çünkü dizlikleri doğru zamanda, doğru şekilde kullandığınızda performansınızı artırarak sakatlık riskini azaltabilir.

Her Spor Türünde Dizlik Kullanılabilir mi?

Farklı spor dallarında kullanılabilecek çok yönlü ekipmanlardan biri olan dizlikler, sporun türüne ve gereksinimlerine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, yüksek temaslı ve ani hareketlerin sıkça gerçekleştiği sporlarda (örneğin, futbol, basketbol), dizlikler daha yaygın kullanılır. Daha az temaslı spor dallarında (örneğin, yüzme, tenis) ise dizlik kullanımı daha nadirdir. Çünkü bu tür sporlarda dizlerin aşırı baskıya maruz kalma riski düşüktür. Dizlik kullanımı için sporcuların fiziksel durumlarına, geçmiş yaralanmalarına, sporun gerektirdiği hareketlere bakılır. Bu nedenle, dizlik kullanmadan önce doktora danışmak ve sporunuzun gereksinimlerine uygun dizlik seçmeniz önemlidir.

Farklı Dizlik Türleri Nelerdir?

Spor branşlarının yapılış biçimi nedeniyle sporcu ekipmanları değişiklik gösterir. Fakat aynı spor dalında sporcuların gereksinimleri bireysel olarak değişebilir. Bu nedenle dizliklerin birden fazla çeşidi bulunur. Her biri belirli, amaca hizmet ederek sporcuların gereksinimlerine uygun seçim yapmalarına olanak tanır. Aralarından seçim yapabileceğiniz dizlik çeşitleri ise şunlardır:

 • Yumuşak dizlikler, genellikle hafif destek ve hızlı hareket etmeye olanak tanır.
 • Daha fazla destek sağlayan model ise sabit dizliklerdir. Yüksek temaslı sporlarda tercih edilir.
 • Diz hareketlerini kısıtlamadan destek sağlayan menteşeli dizlikler, esnek ve kullanışlıdır.
 • Kompresyon dizlikler, diz çevresindeki kasları destekler, kan dolaşımını artırarak iyileşmeyi teşvik eder.
 • Birden fazla özelliği bir araya getiren çok yönlü dizlikler ise geniş kullanım alanına sahip dizliklerdir.
 • Yoğun antrenmanlarda, ağır yükler altında çalışırken ekstra koruma sağlamak isterseniz ağır yük dizlikleri kullanmanız gerekir.

Dizlik Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Doğru dizlik seçimi en başta sakatlıklardan korunmak için önemlidir. Ancak konfor ve spor esnasında ekstra güven elde etmek için de dizlikleri özenle seçmeniz gerekir. Siz de bu noktaları göz önünde bulundurarak kendiniz için en uygun dizliği seçebilir ve spor aktivitelerinizi daha güvenli bir şekilde sürdürebilirsiniz:

 • Dizliği hangi spor dalında kullanacağınıza ve ne tür destek gereksinimi duyduğunuza bağlı olarak seçmelisiniz.
 • Dizliğin doğru boyutta olması ve vücuda tam uyum sağlaması önemlidir. Hareketlerinizi kısıtlamayacak kadar oturması yeterlidir.
 • Uzun süre diz koruması için dayanıklı, kaliteli malzemelerden yapılmış dizlikler tercih etmelisiniz.
 • Dizliğin takılması, çıkarılması ve temizlenmesi kolay olmalıdır. Kullanımı karmaşık olan dizlikler, motivasyonunuzu düşürebilir.
 • Özellikle daha önce diz yaralanması geçirdiyseniz, dizlik kullanımı konusunda doktorla görüşmeniz gerekebilir.

Siz de spor antrenmanlarınızı esnasında dizlerinizi korumak, daha güvenli egzersizler yapmak isterseniz dizlik modellerine göz atabilir, Barcin.com‘un sunduğu geniş ürün yelpazesinden yararlanabilirsiniz.

Güneşli Havalarda Hangi Şapka Modellerini Giymelisiniz?

Profesyoneller için Fitness Programı Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler