Menu
in

Doğru Basketbol Ayakkabısı Seçimi İçin 4 Öneri

Doğru Basketbol Ayakkabısı Seçimi İçin 4 Öneri

Basketbol oynarken giyilen kıyafetler ve kullanılan top kadar doğru ayakkabı seçimi de büyük önem taşır. Her yaş grubuna hitap eden sporda oyun yapısına göre tercihte bulunmak önemlidir. Basketboldaki farklı oyuncu türleri için sunulan özelliklerin bir araya getirildiği ayakkabılar, zemin tutuşundan harekete, sıçramadan çevikliğe kadar birçok ihtiyacı aynı anda karşılayabilir. Dünyanın en iyi basketbolcuları da seçimlerini yaparken takımdaki görevlerine ve en etkili oldukları yönlerine göre tercih yapar. Basketbol ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gereken 4 detay bulunur.

1. Ayakkabının Malzemesi

Seçilen ayakkabıda ilk özellik mutlaka malzeme türü olmalıdır. Çünkü sporcunun hareketi ayakkabı malzemesiyle doğru orantılıdır. Daha seri ve çevik hareketlerde bulunan sporcular için malzemenin daha yumuşak olması önemlidir. Ancak yumuşak veya sert modellerin ikisinde de önemli olan ayağı sarması ve zemini iyi tutmasıdır. Şut anında veya ribaund mücadelesinde ayaklara binen ekstra yük nedeniyle her ayakkabıda mutlaka darbe emici özellik bulunmalıdır. Darbelerin etkisini en aza indiren malzemeler sporcu sağlığını ön plana çıkarır ve oyundan alınan keyfi üst seviyeye taşır.

Ayakkabının darbe emme özelliğini orta tabanı sağlar. Orta tabanın özelliği mutlaka tüm detaylarıyla incelenmelidir. Ayrıca hareketi daha özgür kontrol etmek için orta tabanın hafifliği de önem taşır. En iyi performansı almak için orta tabanın sıçramaya etkisine de dikkat edilmelidir. Hobi veya antrenman amaçlı kullanım yerine amatör veya profesyonel amaçları tercih edenler için sıçrama performansını etkilemeyen bir orta taban seçilmelidir.
2. Dış Yüzey

Basketbol ayakkabısı tercihinde ayağı saran dış yüzey de oldukça önemlidir. Birçok sporcu bağcık türlerini bile özel olarak seçer ve bağcıklı, bağcıksız ya da fermuarlı modelleri tercih edebilir. Bağlama yöntemleri kendi aralarında çeşitlenmese de bağcıklı modellerde farklı bağcık yerleşimleri ayakların konforuna etki eder. Klasik bağcıkların yanı sıra daha derin veya kısa bağcıklar birçok oyuncunun oyununu daha iyi bir seviyeye taşır. Açık veya kapalı alan fark etmeksizin ayakların sürekli hareket halinde olduğu basketbolda ayağı en iyi şekilde saran bağcıklar seçilirken aynı anda nefes alabilir bir dış yüzey bulunması gerekir.

Hava akımını sağlayan ve terlemeyi önleyen kumaşlar veya kaplamalar yorgunluğu azaltıp performansı daha uzun süreye yayar. Geçmiş yıllarda nefes alabilen deri modeller tercih edilse de günümüzde daha hafif kullanım sağlayan sentetik modeller öne çıkar. Üst ve dış bölümde bilekleri korumak ve en etkili şekilde hareket etmek için düşük veya yüksek bilek tercihi oyuncunun genel yapısına uygun olarak belirlenmelidir.


3. Taban Yüksekliği ve Dış Taban Türü

Basketboldaki hareketliliğin temeli taban kalitesinden geçer. Açık alandaki beton sahalarda ve salondaki parkelerde tamamen farklı taban türleri kullanılır. Betonda daha sert ve aşınmaya dayanıklı malzemeler öne çıkarken parke yüzeyde daha yumuşak ancak kaymayı önleyici tabanlar tercih edilir. Ayakkabının tabanı ne kadar sert olursa olsun parmakların ve ayak tabanının konforu için mutlaka esneklik özelliğine sahip olmalıdır. Kolay esnemeyen bir ayakkabı ile basketbol oynanamaz. Bu yüzden tüm basketbol ayakkabılarında en dayanıklı ve sert olanlarda bile taban mutlaka esner.

İki zemin türünde de taban bölümünün en altının kesinlikle dişli veya tırtıklı olması gerekir. Zeminle uyum sağlamayan bir ayakkabı ayakların yanı sıra bacak, kalça, sırt gibi bölgelerde de problemlere sebep olur. Ayakkabının zemin tutuşunun tüm dengeyi sağladığı ve burkulma gibi problemlerin önüne geçtiği de unutulmamalıdır.

4. Oyuncu Türüne Göre Seçim

Basketbol hızlı bir oyun olsa da bazı oyuncular diğerlerinden daha hızlı hareket eder. Daha hızlı olan ve pota altı hareketliliğini seven oyuncular için zemini iyi tutmanın yanı sıra ani dönüşlerde bileği rahatlatan ve koruyan modeller öne çıkar. Daha yavaş ve durağan bir oyunu tercih edenler için taban kesiminin düşük olması avantaj sağlar. Pivot gibi tamamen güç odaklı bölgeler için ise bileklere maksimum koruma sağlayan yüksek kesimli modellere yönelmek önemlidir.

Orta kesim olarak adlandırılan modeller ise sık şut atan oyuncular için önemlidir. Ani duruşlar, yükseğe sıçramak ve sıçrama sonrası bileklere olan baskıyı azaltmak için orta kesimli ayakkabılar tercih edilir.

Dünyanın en iyi basketbol takımları seviyesinde oynamak veya onların birer parçası olabilmek için oyun stilinize en uygun basketbol ayakkabıları güvenli alışveriş seçeneğiyle Barcin.com‘da sizi bekliyor.

Yorum Yazın

Exit mobile version