in

Dünya Basketbol Şampiyonası Yaklaşırken

FIBA 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’na artık bir aydan daha az bir zaman kaldı. 28 Ağustos – 12 Eylül 2010 arasında yapılacak şampiyonada ilk gün 12 karşılaşma oynanacak. Turnuva saat 16:00’da Ankara’da Yunanistan-Çin, İzmir’de Yeni Zelanda-Litvanya, 16:30’da Kayseri’de Avustralya-Ürdün, İstanbul’da Tunus-Slovenya maçlarıyla start alacak.

Bu ekiplerden Yunanistan son yıllarda kazandığı başarılarla basketbolda Avrupa’nın iddialı takımları arasında yerini aldı. 1932 yılında FIBA’ya dahil olan Yunanistan şu anda Dünya sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor. 1980’li yıllara kadar çok iddialı bir konumda olmayan Yunanistan’ın 1987 yılında Avrupa Şampiyonu olmasıyla ülkede basketbola olan ilgi bir anda tavan yapmış. Şu an ülkede resmi olarak 1350 basketbol kulübü faaliyet gösteriyor ve70.000 bayan 272.000 erkek basketbolcu resmi olarak kayıtlı.

Yunanistan’ın turnuvadaki ilk rakibi olan Çin FIBA’nın dünya sıralamasında 9. Sırada yer alıyor. Çin adeta Asya sporunun itici gücü durumunda.  Bu yıl düzenlenen FIBA Asya Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Çin, finalde İran’a elenip ikinci olduysa da Asya turnuvalarının en iddialı ekibi. 1975-2005 arasındaki toplam 16 FIBA Asya Şampiyonası’ndan 14’ünde altın madalyaya ulaşan Çin, bu başarısıyla Asya ülkeleri arasında ezici bir üstünlüğe sahip durumda.

Bu iki devin karşılaşmasında Yunanistan, Çin’e göre seyirci avantajı yaratabilirse, daha rahat bir maç çıkarabilir. Tabii ki sonucu görmek için bir ay daha beklememiz gerekiyor ama Dünya kupası heyecanına 2010 Türkiye FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası lisanslı taraftar ürünleri ile ortak olabilirsiniz. FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası lisanslı taraftar ürünlerine barcin.com’dan rahatça ulaşabilirsiniz.

Evinizin rahatlığında alışveriş, kredi kartı ile güvenli alışveriş, 99 tl ve üzeri alışverişlerinizde Türkiye’nin her yerine ücretsiz kargo gibi avantajlarıyla, Barcin.com internetin en avantajlı mağazası.

80’lerin Müthiş Dönüşü

İstanbul Cup’ta Finalistler Belli Oluyor