Menu
in ,

Dünya Kupası topları 1962 Şili

Dünya Kupası Toplarında bu hafta sıra 1962 Şili Dünya Kupası topunda. adidas’ın ürettiği Santiago futbol topu ve kupa hakkında ilginç bilgiler ve görüntüleri bulacağınız yazımıza hoşgeldiniz.

O zamana kadar oynanan futbol toplarının görüntüsünden radikal biçimde ayrılan Santiago, birbirine sentetik deriyle dikilmiş beşgen, altıgen parçalardan oluşuyordu. Bugün bildiğimiz klasik futbol topu şekli de Santiago ile doğmuş oldu.

adidas Santiago futbol topunun dışında bazı maçlarda Zamora firması tarafından üretilen Crack isimli top da kullanıldı. Maçlara ait fotoğraflarda her iki top da yer almaktadır. Fakat bu kupadaki topların başarısı üzerine FIFA 1970 yılından itibaren Dünya Kupası resmi toplarını adidas’a ürettirmeye başladı. Aşağıda Crack futbo topunun fotoğrafını görebilirsiniz.

30 Mayıs 17 Haziran arasında gerçekleşen bu Dünya Kupası organizasyonuna yeniden Güney Amerika ev sahipliği yapıyor. Bir önceki Dünya Kupası’nın galibi olan Brezilya, bu kupanın finalinde Çekoslovakya’yı 3-1 yenerek ikinci kez kupayı evine götürdü.

Dünya Kupası tarihindeki en sert maçlara sahne olan şampiyonanın ilk 12 maçında 37 futbolcu sakatlanırken bunlardan birisi de 4 yıl önceki Dünya Kupasında yıldızı parlayan Pele’ydi. İlk maçta sakatlanan “siyah inci” turnuvanın sonuna kadar oynayamadı.

2-1 biten Doğu Almanya – İsviçre maçından bir kare… Alman Willi Koslowski ile İsviçre kalecisi Karl Elsener arasındaki top mücadelesini gösteriyor.

Türkiye eleme maçlarını geçemediği için kupaya katılamazken, Rusya ile İnönü stadında oynadığı ve 2-1 kaybettiği maç deneme amacıyla İTÜ TV’den naklen yayınlandı.

Kolombiyalı Marcos Coll’ün Dünya Kupaları tarihinin ilk ve tek kornerden doğrudan golünü attığı şampiyonada sahaya yeni bir star çıkıyordu; adidas Santiago futbol topu.

Bu kupada altın ayakkabı ödülünü kazanan Macar Florian Albert aynı zamandan en iyi genç oyuncu da seçildi.

Yorum Yazın

Exit mobile version