in

Dünya Kupası topları 1974 Almanya

Dünya Kupası futbol toplarında bu hafta sıra 1974 Almanya Dünya Kupası maçlarında kullanılan adidas Telstar Durlast’ta.

1970 Meksika Dünya Kupası’nda kullanılan adidas Telstar’dan tek farkı altın sarısı adidas yazısının siyah olmasıydı. Bunun dışında tasarımı tamamen aynıydı. Bir de 1962 Şili Dünya Kupası’nda kullanılan beyaz topun anısına tamamen beyaz Chile Durlast modeli tasarlandı ve bu kupada kullanıldı. Tasarımın Telstar Durlast’tan tek farkı siyah beşgen parçaların da beyaz olmasıydı.

Dünya Kupası 1970’e kadar Jules Rimet Kupası adıyla anılıyordu ve kupayı 3 kez kazanan takımın kalıcı olarak alması kararlaştırılmıştı. 1958, 1962 ve 1970’te şampiyon olan Brezilya kupayı kalıcı olarak evine götürünce 1974 Dünya Kupası için yeni bir kupa tasarlandı. İtalyan mimar Silvio Gazzaniga tarafından bugünkü şekliyle yeni bir kupa tasarlandı. Turnuva da FIFA Dünya Kupası adıyla anılmaya başladı. Aşağıdaki fotoğrafta solda 1974’ten itibaren kullanılan FIFA Dünya Kupası, sağda ise Brezilya’nın kalıcı olarak kazandığı Jules Rimet Kupası birlikte görülüyor.

Türkiye ilk kez bir Dünya Kupası’nı canlı izliyordu. Üstelik Türkiye Milli Takımı bu kupaya katılamasa da Dünya bir Türk’ü izleme fırsatı buldu. İlk kez bir Türk hakem, Doğan Babacan bir Dünya Kupası’nda görev alarak Almanya Şili maçını yönetti.

Kırmızı kart uygulaması ilk kez 1970 Meksika Dünya Kupası’nda tanıtılmış fakat hiçbir oyuncu kırmızı kart görmemişti. 1974’te Şilili Carlos Caszely, Batı Almanya maçında kırmızı kartla oyun dışı kalarak Dünya Kupası tarihinde kırmızı kart gören ilk futbolcu olurken Doğan Babacan da şampiyona tarihinde kırmızı kart gösteren ilk hakem oldu.

Savaştan sonra ayrılan Doğu ve Batı Almanya’nın karşılaştığı grup maçında, Batı Almanya 1-0 yenilince bu utanç verici durum karşısında oyun sistemini yeniden gözden geçirdi ve belki de finalde Hollanda’yı devirmesini sağlayan oyun şeklini böylece bulmuş oldu.

Final maçı Beckenbauer’li Batı Almanya ve Johan Cruyff’lu Hollanda’nın müthiş mücadelesine sahne oldu. Total futbol tekniğiyle Arjantin ve Brezilya gibi devleri yenen Hollanda finalde de ilk golü atan taraf oldu. Daha maçın ilk dakikasında atak yapan Cruyff, Uli Hoeneß tarafından ceza sahası içinde düşürülünce hakem penaltı noktasını gösterdi. Johan Neeskens’in attığı penaltı golüyle bazı Alman oyuncular daha topa dokunmamışken Hollanda öne geçmiş oldu. 26. dakikada gelen ikinci penaltı kararıyla Almanya beraberliği sağladı. 43.dakikada Gerd Müller’in Almanya’yı 2-1 öne geçiren golü, şampiyonu da belirlemiş oldu.

Elbette 1974 FIFA Dünya Kupası’nın da maskotu vardı. Tip ve Tap isimli iki karakterden oluşan maskotta birinci karakterin üzerinde Dünya Kupası’nın (Weltmeisterschaft) baş harfleri olan WM, ikincisinin üzerinde 74 sayısı bulunuyordu.

Maria Sharapova 2011 giysilerini tanıttı

Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyım?