in

Dünyada En Çok Konuşulan Hakem Hataları

Hakemler bir spor müsabakasını yönetmekle görevli olan kişiler olmalarına rağmen birçok kişiye göre skoru belirleyici unsurlara da sahipler. Bir anlamda anlık olarak karar vermeleri gerektiğini unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla her an her saniye yaşanan tüm olaylarda doğru karar veremeyebiliyorlar. Peki ya hakem hataları nereye kadar tahammül edilebilir?

Birçok spor otoritesine göre bunun belirli bir sınırı olmamalı deniyor. Yani hakem hatası meşrulaştırılmaması gereken bir olgu olarak düşünülüyor. Ancak bir insanın hata yapması, bunu anlık olarak sürekli değişen şartlara bağlı olarak karara bağlaması son derece sıkıntılı bir süreçtir. Dolayısıyla dünyada en çok konuşulan hakem hataları arasında herkesin favorisi olan futbolcular ve takımlarda yok değil. Birbirinden önemli müsabakaların kaderini değiştiren kararlar bazen bir penaltı bazense kart olabiliyor. Ancak gol olmamasına rağmen sayılan goller, verilmeyen ofsaytlar ve haksız yere çalınan düdükler en üst sıralarda yer alıyor.

FIFA Weekly tarafından ise en komik hakem hataları olarak tanımlanmasa da yüzünüzde tebessüm oluşturacak bir nostalji serisi yayınlandı. Gerçekten hayret edeceğiniz, bu kadarı da olmaz dedirtecek cinsten hataları sahalarda göreceğinizden şüpheniz olmasın.

  • Thiery Henry – Fransa

Thiery Henry birçok futbol severin favorisi olan gol makinesidir. Fransa formasıyla 2009 yılında İrlanda’yla karşılaştıkları maçta 1-0 mağlupken gelen uzun pası eliyle kontrol ederek Gallas’a şık bir top kesti. Sonuç 1-1’lik skorla İrlanda’nın dünya kupasına katılma hakkı kalmadı.

  • Schalke 04 – Basel

Schalke 04 ile Basel arasında oynanan Avrupa kupası maçında yan hakemin yaptığı efsanevi bir hata maça damga vurdu. Serbest vuruş sonrasında 4 Schalke’li futbolcu ofsaytta olmasına rağmen gol geçerli sayıldı ve bunun ardından Basel kupadan elendi.

  • Hoffenheim – Bayer Leverkusen

Almanya Bundesliga’da oynanan maçta alışılmışın dışında bir olay meydana geldi. Her maç öncesinde ağların kontrol edilmesine karşın delik olan ağ kafa vuruşu sonrasında topun dışarıdan kalenin ağlarının içine girmesine neden oldu. Stefan Kiess-lings dışarıya vurduğu kafa vuruşunu ağlarda gördü ve gol sevincini yaşadı. Hakem ise golü geçerli saydı.

  • Manchester United – Lille

2007 yılında karşılaşan iki ekip Avrupa kupası mücadelesinde Ryan Giggs attığı serbest vuruş golüyle adından söz ettirdi. Hakem kaleci barajı ayarlamaya çalışırken düdüğünü çaldı ve boş kaleye golü atan Giggs çoktan sevinmeye başlamıştı.

  • Anderlecht – La Louviere

Karşılaşmada oldukça uzaktan çok sert bir şut kaleye doğru gidiyordu. Topun patlamasının ardından hakem golü verdi fakat 1 ay içerisine karar iptal edilerek maç tekrarlandı.

  • Bayern Munich – Nürnberg

1994 yılında oynanan maçta hakem gol olmayan pozisyonda Tomas Helmer’in golünü geçerli saydı ve santra çizgisini gösterdi.

  • İngiltere – Almanya

2010 yılında yaşanan olayda Frank Lampard takımı adına penaltı kullanırken topu direğe isabet ettirdi. Kameradan bakıldığında üst direğin ardından top çizgiyi geçerek kalenin içerisine giriyor. Fakat hakem o an bunu göremediği için oyunu devam ettiriyor.

  • Güney Kore – İtalya

Güney Kore ve İtalya 2002 Dünya kupası mücadelesinde karşı karşıya geldiğinde Francesco Totti müthiş bir gol atarak takımını öne geçirdi. Ancak hakem aynı fikirde değildi. Atılmış olan golü saymadığı gibi üzerine Totti’nin kendisini kandırmaya yönelik hareket ettiğini düşünüyordu. Totti’nin ısrarı ise bu düşünceyi perçinleyerek oyundan atılmasıyla sonuçlandı.

Tarihte daha sayısız örnekleri bulunan dünyanın en büyük hakem hataları güncel olarak günümüzde dahi görülebiliyor. Yanlış çıkarılan kartlar, haksız yere verilen kararlar ve absürt olaylar her daim yaşanıyor. Belki de futbolun bir güzelliği olarak sayılamaz ama herkes için bir tebessüm yarattığı da kesin.

Galatasaray Fenerbahçe Analizi

Başarıya Giden Yol: Futbol Sistemleri 2