in

Dünyanın En Hızlı İkinci Adamı: Tyson Gay

Tyson Gay Amerika Birleşik Devletleri doğumlu olan dünyanın en iyi koşucularından yani sprinterlarından birisi olarak adlandırılıyor. ABD’li atlet 9 Ağustos 1982 tarihinde doğmuş olup özellikle 2005 yılından bu yana objektiflerin önüne geçerek ciddi bir dikkat çekmeyi başarmıştır. Dünyanın en hızlı ikinci adamı olarak anılmasında ise 100 metreyi rekor sürelerde koşabilmesinin payı çok yüksektir.

En başarılı olduğu koşu parkurları 100 metre ve 200 metre sprint yarışlarıdır. Şimdiye kadar ki en iyi derecesini 22 Haziran 2007 tarihinde yapması genç atletler arasında ciddi bir sükse yapmasına sebep olmuştur. Bu durum neticesinde Amerika Şampiyonası’nda 9.84 ile koşan atletin olimpiyatlarda ortalığı kasıp kavuracağı konuşulmaktaydı. Nitekim öyle de oldu diyebiliriz. 2007 yılında Pekin’de düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’nda bunun ilk ayak sesleri görülmeye değerdi. Osaka’da üç dalda birincilik kazanarak altın madalyayı ABD adına kazanmayı başaran atlet adından övgüyle söz ettirdi.

Aynı zamanda bu organizasyon adını tarihe yazdırması konusunda ciddi bir önem ifade ediyordu. Bunu şöyle açıklamak mümkündür. Bir organizasyonun dünya çapında düzenleniyor olması zaten en iyi atletlerin burada olması anlamına geliyor. Dolayısıyla rekorlar şaşırılmayacak düzeyde görülebiliyor. Ancak hem 100 metrede, hem 200 metrede, hem de 400 metre bayraklıda altın madalya kazanarak aynı organizasyonda rekorlara imza atan sayılı atletler arasına girmeyi Tyson Gay bu organizasyon neticesinde başarmıştır.

100 metreyi 9.85 ile koşarak dünya rekorunu elinde bulunduran Asafa Powell‘i parkur dışına itmeyi başarmıştır. Hemen ardından 200 metre koşusunda ise muntazam bir derece yakalayıp 19.76 ile adından söz ettirmeyi sürdürmüştür. Bir sonraki durak ise bayraklı 400 metre olarak takım koşularıdır. ABD takımında yer alan Tyson Gay ekip arkadaşları ile beraber 4×100 parkurunu da altın madalya kazanarak geride bırakmıştır. Bunun üzerine aralarında Michael Johnson, Maurice Greene, Allyson Felix, Carl Lewis ve Marita Koch gibi atletlerin olduğu, üç altın madalya kazanma başarısına sahip olan atletler arasına girmeyi başarmıştır.

Dünyanın en hızlı adamı Usain Bolt’un gerisinde bitirdiği 2009 Berlin Atletizm Şampiyonası ise lakabının çıkış noktasıdır. 100 metre performansı Bolt’un hemen gerisinde 9.71 ile potadan geçmesiyle dünya ve Amerika tarihine geçmiştir. Amerika tarihinin 100 metre rekorunu egale ederken 100 metrede en iyi 3.ve 4.zamanlarında sahibi olmuştur. Aynı organizasyonda 200 metrede tüm atletizm tarihi baz alındığında elde edilen en iyi 6.derece kendisine aittir.

Tüm bu veriler bir araya getirildiğinde muntazam bir spor yaşantısına sahip olan Tyson Gay, gerçekten üstün bir atlet olarak anılmaya devam ediliyor. Adının karıştığı doping skandalları ise uzun süre tartışma konusu olmuştur. Kırdığı 100 metre dünya rekoru ise rüzgarın şiddetinin arkasından olması gerekenden fazla esmesinden ötürü sayılmayarak iptal edilmiştir. Doping söylentilerine karşı direnen Tyson Gay ise 2013 yılında doping kullandığını itiraf ederek profesyonel sporculuk kariyerine bir yıl ara vermek durumunda kalmıştır .

Andy Murray Hakkında İlginç Bilgiler – Infografik

Fernando Muslera: Bir Kaleciden Daha Fazlası