in

Dünyanın En Muhteşem Yürüyüş Rotaları

Doğa yürüyüşü, günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak, doğa ile iç içe vakit geçirmek ve aynı zamanda spor yaparak eğlenmek için idealdir. Trekking aktivitesini daha eğlenceli hale getirmenin bir yolu da yürüyüş rotası seçimidir. Farklı coğrafyaları keşfetmek, daha önce deneyimlemediğiniz rotaları gezmek için doğa yürüyüşleri yapmaya ne dersiniz? Hem eğlenerek öğrenmek hem de gezerek spor yapmak için bu oldukça iyi bir fırsattır. Peki dünyanın en zorlu yürüyüş parkurları hangileridir? Kendinize farklı trekking rotaları belirlemek için yürüyüş parkurları ile ilgili önerileri bu yazıda bulabilirsiniz.

En Güzel Trekking Rotaları

Trekking tutkunları için dünyanın dört bir yanında doğa ile iç içe, el değmemiş güzellikte, farklı zorluk derecelerine sahip yürüyüş rotaları bulunur. Özellikle ailece vakit geçirirken farklı coğrafyaları deneyimlemek için de bu aktivite eşsiz bir fırsat oluşturur. Peki aile ile yapılabilecek yürüyüş rotaları nelerdir? Aşağıda paylaştığımız doğa yürüyüşü için dünyanın en güzel trekking rotalarından birini seçerek hemen yola çıkabilirsiniz.

El Camino de Santiago

El Camino de Santiago İspanya’da yer alan popüler yürüyüş rotalarından. Yaklaşık 800 km uzunluğunda bir trekking parkuru. Rotayı deneyimlemek hem sabır hem de cesaret gerektirse de doğa ve tarih meraklıları için ideal bir seçenek. Çünkü bu parkur UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Bölge; Avrupa’nın tarihi, turistik ve popüler rotalarından biri. Farklı kültürlerde hac yolu olarak ünlenen rota zamanla kültürel ve turistik bir yürüyüş parkuru haline gelmiş durumda. Ünlü yazar Paulo Coelho tarafından da deneyimlenen El Camino de Santiago’da istediğiniz noktadan doğa yürüyüşüne başlayabilirsiniz.

Kungsleden

Kungsleden rotasını keşfetmek için İskandinav ülkelerinden İsveç’e gitmeye ne dersiniz? Güzergah Avrupa’nın en eski yürüyüş rotalarından biri. Hatta İsveç’te Kral’ın Yolu olarak ünlenmiş bir tarihe sahip. Rota boyunca yemyeşil el değmemiş doğa içerisinde trekking yapabilirsiniz. Kungsleden 440 km uzunluğunda bir yürüyüş rotası. Parkuru tamamlamak için bir ay süre gerekli. Kungsleden de yürüyüş yapmak için yaz ayları daha iyi bir seçenek. Güzergah soğuk ülke İsveç’te yer aldığı için kış mevsiminde zorlu bir parkur haline gelebilir.

Meteora

Türkiye’den çok uzaklaşmadan doğa yürüyüşü yapmak isterseniz Meteora tam size göre. Hemen yanı başınızda Yunanistan’da bu yürüyüşü yapabilirsiniz. Rota, antik eser ve kalıntılara sahip. Tarihi ve kültürel değeri nedeniyle UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan bölgelerden biri. Rota yaklaşık 15 km uzunluğunda bir güzergah. Mesafenin kısa olması nedeniyle aile için yürüyüş parkurları arasında iyi bir seçenek. Ayrıca Yunanistan’ın ılıman bir iklime sahip olması nedeniyle her mevsim ziyaret edilebilir.

Annapurna

Annapurna, Nepal’de yer alan trekking rotalarından. Dünya’nın en yüksek dağlarından biri olan Himalayalar’ın zirvelerindeki güzergah da kamp alanları da mevcut. Dünyanın zorlu yürüyüş parkurlarından biri olarak kabul edilen Annapurna, yaklaşık 15 günlük bir yolculuk vadediyor. Rota içerisinde Kathmandu, Pokhara, Ghorepani, Poon Hill gibi farklı mekanları da keşfedebilirsiniz.

İnka Yolu

İnca yolu Peru’da yer alan Güney Amerika’nın öne çıkan yürüyüş parkurlarından. Popülaritesi, tarihi ve kültürel değeri nedeniyle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan rota, doğal güzelliğini korumayı başarmış nadir yerlerden. İnka yolu 40 km uzunluğunda yürüyüş rotasına sahip. Genellikle 3-5 günlük bir sürede güzergahı tamamlamak mümkün.

Yürüyüş İçin Ekipman Önerileri

Trekking için seyahate çıkmadan önce ihtiyacınız olan ekipmanları yanınıza almalısınız. Doğa yürüyüşü için gerekli ekipmanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Mevsimlik kıyafet
  • İlk yardım çantası
  • Baton, fener, çakı, çakmak, düdük, pusula
  • Sırt çantası, uyku tulumu, çadır
  • Yürüyüş ayakkabısı

Trekking için ihtiyacınız olan bu ekipmanları ve daha fazlasını Barcin.com’da bulabilir, vakit kaybetmeden temin edebilirsiniz.

Dağ Yürüyüşleriniz için Esansiyel Eşyalar

Koşucular için Bacak ve Kalça Güçlendirme Rutini