in

Pandemi Süresince Evden Çalışanlara Duruş Bozuklukları İçin Tavsiyeler

Koronavirüs pandemisi sebebiyle yaygınlaşan evden çalışma uygulaması, kimi zaman çeşitli sorunlara yol açabilir. Evden çalışanların en sık yaşadığı sorunlar arasında duruş bozuklukları da bulunur. Vücut duruş bozuklukları, ağırlıklı olarak uzun süre boyunca bilgisayar başında çalışmaktan ve hareketsizlikten kaynaklanır. Düzenli bir şekilde mesaiye gidip gelirken harcanan olağan eforun evden çalışma sisteminde harcanmaması da evden çalışanların bilgisayar duruş bozuklukları yaşamasına yol açar. Siz de bu sorunu yaşıyorsanız ve duruş bozuklukları tedavisi hakkında bilgi almak istiyorsanız bu yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Duruş Bozuklukları Nelerdir?

Duruş bozuklukları, masabaşı çalışanların sıklıkla karşılaştığı problemlerden biridir. Bilgisayar üzerinden  çalışırken vücudun istemsiz bir şekilde öne doğru eğilmesi ve uzun saatler boyunca bu şekilde kalması, pek çok kişide hafif kamburluk ve omurga eğriliği gibi sorunlara yol açar. Yoğun çalışma sebebiyle yaşanan duruş bozuklukları, ağırlıklı olarak basit ve geçici problemlerdir ve düzenli egzersiz uygulayarak rahatça çözüme kavuşturulabilir.

Pandemi Süresince Evden Çalışanlara Duruş Bozuklukları İçin Tavsiyeler

Siz de evden çalışma sistemi sebebiyle postür eğilmesi sorunuyla karşılaşıyorsanız belirli aralıklarla duruş bozuklukları egzersizleri uygulayabilir ve bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Duruş bozuklukları için yapacağınız egzersizler sayesinde aynı zamanda vücudunuzu sıkılaştırabilir, fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve daha fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Duruş Bozuklukları Nasıl Düzeltilir?

Bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmekten ve hareketsizlikten kaynaklanan duruş bozukluklarından kurtulmak için, dambıl setleriyle ya da pilates ekipmanlarıyla yapılan hareketlerden yararlanabilirsiniz. İki adet dambıl ya da pilates matı ve topu edinerek aşağıdaki hareketleri uygulayabilir ve dik bir postüre kısa sürede ulaşabilirsiniz. Duruş bozuklukları için egzersiz uygulamadan önce her seansın başında yeterince ısınmaya özen göstermeniz önerilir. Bu sayede kaslarınızı çalışmaya hazırlayabilir ve sakatlık riskinden korunabilirsiniz.

Pandemi Süresince Evden Çalışanlara Duruş Bozuklukları İçin Tavsiyeler

Hangi Egzersizlerle Düzeltilebilir?

  • Koltuğunuza ya da sandalyenize dik bir pozisyonla oturabilir ve iki elinize de birer dambıl alabilirsiniz. Sonrasında dambılları dik bir açıyla tamamen havaya kaldırabilir ve ardından dirseklerinizi kırarak iki dambılı da ense hizanıza kadar indirebilirsiniz. Bu hareketi 12 x 3 set hâlinde yaparak sırt kaslarınızı güçlendirebilir ve postür bozukluklarını azaltabilirsiniz.
  • Sırtınıza küçük bir yastık koyarak sırt üstü uzanabilir ve dambıllarınızı elinize alabilirsiniz. Sonrasında ellerinizi vücudunuza paralel bir şekilde havaya kaldırıp göğsünüzün tam altına denk gelecek şekilde indirebilirsiniz. Bu hareketi 12 x 3 ya da 10 x 4 set hâlinde tekrarlayarak duruş bozukluğunuzu giderebilirsiniz.
  • Duruş bozukluklarını gidermenin en etkili yöntemlerinden biri de şınav çekmektir. Yüzüstü uzanarak ve vücudunuzu tamamen gererek kollarınızın gücüyle bedeninizi havaya kaldırıp indirebilir ve duruş bozukluğuna yol açan kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.
  • Duruş bozukluğundan kurtulmanın en pratik yolları arasında, barfiks çekmek de bulunur. Kapı aralığına asacağınız barfiks aletine güçlü bir şekilde tutunarak ve vücudunuzu önce göğsünüz sonra da enseniz barfiks aletine değecek şekilde yukarı çekerek dik ve kusursuz bir duruşa kavuşabilirsiniz.

Duruş Bozuklukları Hangi Pilates Hareketiyle Düzeltilebilir?

Pandemi Süresince Evden Çalışanlara Duruş Bozuklukları İçin Tavsiyeler

Duruş bozukluklarından kurtulmak için pilates hareketlerinden de yararlanabilirsiniz. Duruşunuzu düzenleyecek en etkili pilates hareketleri ise şöyledir:

  • Matınıza sırtüstü uzanabilir ve sırtınızın tam ortasına bir havlu rulosu koyabilirsiniz. Bacaklarınızı dizlerinizden kırarak kalçanızı havaya kaldırabilir ve 40 saniye bekledikten sonra vücudunuzu bırakabilirsiniz.
  • Matınıza yan şekilde uzanarak dizlerinizi kırabilir ve hafifçe karnınıza çekebilirsiniz. Bir kolunuzu başınızın yanına koyarak diğer kolunuzu da sırtınıza doğru uzatabilirsiniz. Arkanıza uzattığınız kolunuzu ve bacaklarınızı gererek duruş bozukluğunu giderebilirsiniz.
  • Pilates matınızın üzerinde plank hareketi yaparak da duruş bozukluklarından kurtulabilirsiniz. Plank için mat üzerine yüzüstü uzanıp sonrasında ayak parmak uçlarınızdan ve dirseklerinizden güç alarak vücudunuzu kaldırabilir, tüm kaslarınızı gererek sabit bir şekilde bekleyebilirsiniz. Plank hareketi esnasında belinizi ve sırtınızı düz tutmaya gayret ederek postürünüzdeki sorunlardan kurtulabilirsiniz.
  • Duruş bozukluklarını gidermek için spor yaparken doğru kıyafeti giymeniz de büyük önem taşır. Size en uygun spor kıyafetlerini barcin.com’da bulabilir ve kıyafetlerinizin de yardımıyla postür sorunlarınızı kısa sürede çözebilirsiniz.

Egzersiz Yaparken Kullanılabilecek 7 Ayakkabı Önerisi

Egzersiz Yaparken Kullanılabilecek 7 Ayakkabı Önerisi

Kol Nasıl İnceltilir

Kol Nasıl İnceltilir?