in

Düzenli Yüzmenin Faydaları

Çocukların, yetişkinlerin ve yaşlıların sağlığı için yüzmenin faydaları saymakla bitmiyor. Hem fiziksel hem de psikolojik sağlık için tavsiye edilen yüzme sporu için profesyonel olmak da gerekmiyor. Birçok kişi yüzme için uzmanlık gerektiğini düşünerek çekinceli davransa da, amatör yüzme antrenmanları bile kısa sürede sağlığa olumlu etki göstermeye başlıyor. Yüzmede uzmanlar, maksimum etki için düzenli antrenman önerirken haftada ayrılacak birkaç saatle bedende oluşacak eklem ve omurga rahatsızlıklarının önüne geçilebiliyor. Yüzmenin onlarca faydasının arasında yalnızca koruyucu etki değil, tedaviye yardımcı unsurlardan da söz ediliyor. Uzmanlar, birçok sorunda tedaviye destek olarak düzenli yüzme öneriyor. 

Yüzmenin Fiziksel Sağlığa Etkisi 

Yüzme, havuzda veya denizde yapılabiliyor. Suda hareket etmek için su direncine karşı etkinlik gerektiğinde, yüzme kas kuvveti üzerinde olumlu etki gösteriyor. Yüzmenin kas gücünü artırdığı biliniyor. Yoğun hareket sırasında vücudun neredeyse tüm kasları hareket ettiği için kilo vermek kolaylaşıyor.

Vücut yüzmeyle beraber kısa sürede şekil almaya başlıyor. Kas gelişimi artarken omurga ve kemik sorunlarında olumlu etki görülüyor. Yüzme sırasında artan kan dolaşımı, beynin oksijen ihtiyacının hızla karşılanmasına yardımcı oluyor. Kalp sağlığı, diyabet, astım gibi hastalıklar için önerilen yüzme, vücut esnekliğini ve direncini de yükseltiyor. Yüzerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayabilir, metabolizmanızı hızlandırabilir, bel fıtığı ve skolyoz gibi iskelet sorunlarının üstesinden gelebilirsiniz. Deniz suyunun cilde faydaları da yüzmenin dolaylı yararları arasında sayılıyor. Deniz tuzu cildi güzelleştiriyor. Son olarak yüzme, düzenli bir şekilde nefes almayı gerektirdiği ve solunum sisteminin kondisyonunu yükselttiği için de tavsiye ediliyor. 

Yüzerek Psikolojik Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Yapılan araştırmalar, psikolojik yönden de yüzmenin faydaları olduğunu ortaya koyuyor. Yüzme sporunu düzenli olarak yapan kişilerin alkol, sigara gibi bağımlılıklarının daha az olduğu belirtiliyor. Suyun rahatlatıcı etkisi sayesinde stres atan kişiler, kendilerini kısa bir antrenman sonrasında bile çok daha rahat hissediyor. Disiplin ve devamlılık gerektiren yüzme sporu, kişilerde sorumluluk duygusunun gelişmesine yardımcı oluyor.

Yüzme sırasında vücutta rahatlamayı ve mutluluk hissini sağlayan hormonlar salgılanıyor. Nefes alma, su sesi ve su hissi, kişilerin kendilerini daha sakin, mutlu ve huzurlu hissetmesinin sırrı oluyor. Yapılan çalışmalarda, düzenli yüzen çocukların, konsantrasyon, dil gelişimi, beden koordinasyonu gibi beyin fonksiyonlarının yüksek oranda arttığı görülüyor. Ayrıca beynin hipokampal nöronlarında meydana gelen hasarların verdiği zarar, düzenli yüzme ile tersine çevrilebiliyor. 

Yüzmenin Diğer Sporlardan Farkı 

Yüzmenin faydaları arasında diğer sporlardan fonksiyonel farklarını da saymak gerekiyor. Yüzme sırasında kişiler su ile birebir temasta olduğu için terleme sorunu yaşamıyor. Serin suda antrenman yapmak, sıcak havalarda rahatlamaya yardımcı oluyor, soğun günlerde ise ısıtılan havuzlar kullanıcıların sorun yaşamasını önlüyor. Eğer deniz kıyısında yaşıyorsanız, yüzme için herhangi bir ek maliyet gerekmiyor. Ayrıca yüzme sırasında, diğer sporları yaparken hareket etmeyen birçok kas, alışkın olunmayan şekillerde hareket ediyor. Uzayan ve hareketlenen kaslar sayesinde vücut şekli farklılaşıyor. Genişleyen omuzlar yüzen kişilerde en sık görülen beden değişiklikleri arasında sayılabiliyor.

yüzme setleri ve yüzme araçları

Diğer sporlarla karşılaştırılarak yapılan deneylerde, düzenli yüzme sporu yapan ve 32 yıl boyunca gözlemlenen kişilerin, diğer sporlarla ilgilenen veya hiç egzersiz yapmayan kişilere göre ölüm riskinin %50 daha düşük olduğu ispatlanıyor.

Yüzmek sağlıklı bir yaşam için önerilen en etkili egzersizler arasında yer alıyor. Yüzmede rahatlık ve hijyen için farklı aksesuarlar kullanabilirsiniz. Mayo, palet, şnorkel, deniz gözlüğü ve bone gibi yüzme ürünlerini Barcin.com‘dan sipariş verebilir, en kaliteli yüzme ürünleriyle yüzme sporunu konforla deneyimleyebilirsiniz. 

Evde Çalışırken Yapılabilecek 5 Hızlı Egzersiz

Evde Çalışırken Yapılabilecek 5 Hızlı Egzersiz

https://sportmen.barcin.com/yavas-metabolizmayi-hizlandirmak-icin-oneriler/

Yaz Ayları İçin Hafif Beslenme Önerileri