Menu
in

Efsane Ayakkabılar: Air Jordan 2010

24 haftadır devam eden Efsane ayakkabılar Air Jordan yazılarımızda bu hafta Air Jordan 2010’a geldik.

Serinin 25.modeli olan ayakkabının tasarımında; Air Jordan’ın efsane tasarımcısı Tinker Hatfield, Jordan markası kreatif direktörü Mark Smith ve tabii ki isim babası Michael Jordan birlikte çalıştı.

13 Şubat 2010 tarihinde satışa çıkan Air Jordan 2010, Air Jordan atletlerinden Dwyane Wade tarafından denenip onaylandı.

Oyuncuların sahada rakiplerinden üstün olmaları için hızlı olmaları gerektiğini bilen Air Jordan geliştiricileri, tasarımda hafifliği ve sporcuların ayağını desteklemeyi hedeflediler. Teknolojisi kadar tasarımı da dikkate değer bir model olan Air Jordan 2010’un en ilginç detayı, tabanına yazılmış şu sözlerdir; “I’ve failed over and over and over again in my life. And that is why I succeed.” (Hayatım boyunca defalarca başarısız oldum, tekrar başarısız oldum ve tekrar başarısız oldum. İşte başarımın sırrı da bu.)Michael Jordan’a ait bu sözler, efsane oyuncunun başarısız denemesinden sonra yılmadan, sabırla çalışmasının ve sabrının bir göstergesidir.

Tasarım- teknoloji

Hafif gövde yüksek performans – Modern basketbolda oyuncular hıza ve dolayısıyla hafif bir ayakkabıya ihtiyaç duyduğu için, Air Jordan 2010 hafif ve yüksek performansa uygun tasarlandı.

Bağımsız ön gövde – Air Jordan 2010’da ayağın ön kısmını kavrayan ön gövde ayakkabının geri kalanından bağımsız olarak tasarlandı. Basketbol ayakkabılarında ilk kez kullanılan bu yöntem sayesinde ayağa daha fazla ve güçlü koruma sağlanırken aynı zamanda daha esnek ve hassas bir ayakkabı yaratılmıştı.

Alçak tasarım – Air Jordan 2010’un tasarımında oldukça az katman kullanılarak hem hafif hem de alçak bir gövde elde edildi. Alt taban ve orta tabanda da çok daha ince materyal kullanılarak, ayakkabının konforunu kaybetmeden oyuncunun zemini daha fazla hissetmesi amaçlandı.

Air Jordan 2010 için çekilen reklam filminde Dwyane Wade rol aldı.

Air Jordan 2010’un diğer renkleri

Air Jordan 2010 Team United We Rise White Varsity Red Midnight Navy:

Air Jordan 2010 Team Black Varsity Royal Varsity Maize:

Air Jordan 2010 White Black Varsity Red:

Air Jordan 2010 Metallic Silver Metallic Silver White University:

Air Jordan 2010 Black Varsity Red White:

Air Jordan 2010 Black University Blue:

Air Jordan 2010 Black Dark Charcoal Varsity Red:

Yorum Yazın

Exit mobile version