Menu
in

Efsane Ayakkabılar: Air Jordan XVI (16) 2001

Air Jordan modelleri incelememizde bu hafta sıra Air Jordan XVI’da.

Michael Jordan’ın emekliliğinden sonra şüpheyle yaklaşılan Air Jordan XV’in başarısından sonra bu modelin gelişi adeta kaçınılmazdı.

Air Jordan XVI, Air Jordan modelleri arasında kendinden önceki modellerin mirasını kendi üzerinde toplayan ilk model olarak gösterilebilir. Air Jordan III’ün mid-cut gövde yapısı, Air Jordan V’in file bölümleri, Air Jordan VI’nın patentli derisi gibi fark yaratan özellikleri kendi üzerinde taşıyan Air Jordan XVI tasarımıyla dikkat çeken modellerden birisiydi.

Air Jordan XVI’nın ilk bakışta en fazla göze çarpan özelliği üzerindeki çıkartılabilir tozluktu.  Ayakkabıya hoş bir hava katmasının yanı sıra önceki Air Jordan modellerinden de ayrılmasını sağlıyordu. Ancak tozluğun en büyük dezavantajı basketbol maçında giyildiğinde, oyun sırasında çıkıp düşmesiydi. Ayakkabı hafif olmasına rağmen biraz sertti. Tasarımın altında ise önceki 13 modelden farklı olarak Tinker Hatfield imzası yoktu. Bu modeli Nike’ın baş ayakkabı tasarımcısı Wilson Smith yarattı. Air Jordan XVI’ın başarısı Wilson Smith ismini sonraki Air Jordan tasarımlarında da görmemizi sağladı.

Air Jordan V, VI ve XI’de gördüğümüz şeffaf taban Air Jordan XVI’da yine karşımızdaydı. Ve tabii ki yine çabuk sararmak gibi bir problemi vardı. Bunun dışında gövdede kullanılan deri çabuk buruşuyor ya da çatlıyordu.

Topuktaki Air ünitesi ve tabanın ön kısmındaki Zoom Air ayakkabıya rahatlık ve hareket kabiliyeti katarken gövdede yer alan file kısımlar da  ayağın hava almasını sağlıyordu.

Kırmızı-siyah renkler Air Jordan tüm modellerinin vazgeçilmez renk kombinasyonudur. Tabii bunun dışındaki renk kombinasyonları da kendi Air Jordan fanatiklerini yaratmakta zorlanmıyordu. Air Jordan XVI‘da da bu kural değişmedi.

Air Jordan XVI üretildiğinde Michael Jordan emeklilik günlerinin tadını çıkarıyordu ancak 2001 yılının sonlarında durum değişti. Amerika’yı ve dünyayı sarsan 11 Eylül saldırılarından sonra Michael Jordan kurbanlarına dikkat çekmek ve yapılan bağışları artırmak amacıyla basketbola ikinci kez dönüş yaptı. Bu kez Washington Wizards forması giyen Jordan, kazanacağı parayı da 11 Eylül kurbanlarına bağışlayacağını açıkladı.

Air Jordan XVI’nın diğer renk kombinasyonlar:

Air Jordan 16 (XVI) White / Midnight Navy:

Air Jordan 16 (XVI) Cherry Wood Whisper / Cherrywood – Light Graphite +: 2 Haziran 2001’d satışa çıkan bu modelin renkleri Air Jordan serisinde alışık olmadığımız renklerdi.

Air Jordan 16 (XVI) Light Ginger / Dark Charcoal – White +: Renginden dolayı spor ayakkabı severlerin pek ilgi göstermediği bu ayakkabıyı Michael Jordan bir maçta giymişti. Ayakkabının renk kombinasyonu Washington Wizards’ın deplasman forması renklerine uyuyordu.

Air Jordan 16 (XVI) Low White / Black – Varsity Red: Bu alçak bilekli model diğerlerinden farklı olarak perforajlı (delikli) deri gövdeye sahipti.

Air Jordan 16 (XVI) Low Black / Black – Metallic Silver: Air Jordan XVI moderi arasında en sağlam ayakkabıydı ve kullananlar ölene kadar giyebilirsin diye düşünüyorlardı.

Yorum Yazın

Exit mobile version