Menu
in

Efsane Ayakkabılar: Air Jordan XVII (17) 2002

2000 yılında basketbola oyuncu olarak değil Washington Wizards yöneticisi olarak dönüş yapan Michael Jordan 2001’in Eylül ayında takımla arasındaki yönetici kontratını feshedip oyuncu kontratı imzaladı. Böylece basketbol sahasına üçüncü olarak dönmüş oldu. Kazanacağı parayı 11 Eylül mağdurlarına bağışlayacağını açıklayan Jordan iki sezon daha basketbol oynadı.  2001-02 sezonunda sağ dizindeki sakatlık yüzünden yalnızca 60 maçta forma giyebilen Jordan, maç başına 22,9 sayı, 5,2 asist ve 1,42 top çalma ortalamasıyla takımını sırtladı.

Michael Jordan’ın üçüncü kez sahaya dönüşünden birkaç ay sonra Wilson Smith imzasıyla Air Jordan XVII satışa sunuldu. Michael Jordan’ın kariyerindeki 30 bininci sayıya tanıklık eden bu ayakkabı da bir önceki gibi çıkarılabilir bir tozluğa sahipti.  Tasarımında yine bir otomobil markası Aston Martin, Jazz müzik ve Air Jordan’ın yenilikçi tarihinden esintiler yer alıyordu.

Air Jordan XVII o güne kadar en pahalı modeldi. Yüksek fiyatın sebebi Air Jordan XVII ile ilk kez gelen metal taşıma çantası ve bir de CD-Rom’du. Tasarımda yer alan çıkarılabilir tozluk ayakkabının üst kısmını ve bağcıkları tamamen örtüyordu. Hızlı bağcık sistemi bu modelde de yer alırken tabanın tasarımında ise golf sahasından ilham alındı.

Air Jordan XVII üç tanesi  alçak bilekli olmak üzere 7 farklı modelde üretildi.

Air Jordan XVII White / College Blue – Black: Michael Jordan’ın yeni takımı Washington Wizards’ın forma renklerine uygn olarak tasarlanan renk kombinasyonu. 9 Şubat 2002’de ilk kez satışa sunuldu.

Air Jordan XVII Black / Metallic Silver: Basketbol sahası dışında günlük olarak da giymeye çok uygun bir renk.

Air Jordan XVII White / Varsity Red – Charcoal: Kalbinin yarısı Michael Jordan diğer yarısı ise Chicago Bulls için atan taraftarların arayıp da bulamayacakları bir renk kombinasyonu. Ne Jumpman logosundan ne de kırmızı beyazdan vazgeçmem diyenler 31 Temmuz 2002’de bu modeli satın almak için mağazaların yolunu çoktan tutmuştu.

Air Jordan XVII Copper White / Black – Metallic Copper – Sport Royal+ : 23 Kasım 2002’de satışa sunulan bu model diğerlerine göre biraz modifiye edilmişti diyebiiriz. Ayakkabının arkasında kalan kısım timsah derisinden oluşurken, gövdenin yanlarındaki delikli malzeme yerine düz deri kullanıldı.

Air Jordan XVII Low White / University Blue / Black – Chrome:

Air Jordan XVII Low Lightning All Star White / Lightning – Black – Chrome: Bu modeli Michael Jordan bir AllStar maçında giyince oldukça popüler olmuştur.

Air Jordan XVII Low Black / Chrome:

Yorum Yazın

Exit mobile version