in ,

Efsane sporcular: Mario Kempes

Bir futbolcuya efsane demek için Maradona ile kıyaslanması yeter mi? Cevabınız hayırsa Mario Kempes için bunun üzerine birkaç özellik daha ekleyebiliriz.

Örneğin centilmenlik… Arjantin formasıyla 43 maça çıkan Kempes hiç kart görmedi. Ya da golcülük… 1978’deki FIFA Dünya Kupası’nda 6 golle en golcü oyuncu oldu.

15 Temmuz 1954 Cordoba doğumlu, Arjantinli yıldız, eski bir futbolcu olan babasının teşvik etmesiyle 7 yaşında futbolla tanıştı. 14 yaşında da La Cuarta de Talleres genç takımıyla oynamaya başladı. 1970 – 1973 arasında yerel kulüplerden Instituto formasını giyen Kempes buradaki 13 lig maçında 11 gol kaydetti. 1974 – 1976 arasında iki sezon Rosario formasını giydikten sonra 1977’de İspanya’ya gitti ve Valencia formasını giydi. El Toro veya El Matador lakabıyla anılan oyuncu La Liga’daki ilk sezonunda 24, ikinci sezonunda ise 28 golle gol kralı olarak Pichichis ödülünü aldı.

Oldukça çalışkan bir oyuncu olan Kempes ceza sahası dışından yaptığı sert vuruşlarıyla ünlüydü.

Valencia’da oynadığı 145 maçta 95 gol atan Kempes 1978’de El Mundo gazetesi tarafından Güney Amerika’da yılın futbolcusu seçildi. FIFA için Pele tarafından hazırlanan ve tüm zamanların en başarılı 125 futbolcusunun sıralandığı FIFA 100 listesinde de yerini aldı. Maradona’dan sonra Arjantin’in en başarılı futbolcusu olarak kabul edilen Kempes’in Maradona’dan daha iyi olduğunu bile iddia edenler vardır.

Profesyonel olarak görev aldığı 11 futbol takımında 505 lig maçında 280 gol atan Mario Kempes, kulüp kariyerindeki başarısı kadar Milli Takım kariyerinde de başarılıdır. Başarılı olduğu kadar mütevazı da olan oyuncu bir röportajında “Arjantin, büyük oyuncular yetiştirmiş değerli bir ülkedir. Ben Arjantin futbol tarihinde görevini tamamlayan pek çok oyuncudan yalnızca bir tanesiyim”diyerek alçak gönüllülüğünü ve ülkesine olan sevgisini göstermiştir.

Kempes 1996 yılında aktif futbolu bırakıp son oynadığı takım olan Pelite Jaya’da teknik direktörlük yapmaya başladı. Aynı yıl Arnavutluk’un Lushnja takımının başına geçti. Arnavutluk futbol tarihinde ilk kez yabancı bir antrenör görev alıyordu. Fakat Kempes’in buradaki kariyeri kısa sürdü ve 1997’de Venezuella’nın Mineros de Guayana takımını çalıştırmaya başladı.

Tango zamanı

Dünya Atletizm Rekorları – 2