in ,

Efsane sporcular: Maradona

Bu hafta Efsane sporcular köşemizin konuğu, aktif futbolu bıraksa da dünya futbolunun gündeminden hiç düşmeyen Maradona

Tam adı Diego Armando Maradona olan Arjantinli yıldız, futbol kariyerine Argentino Juniors alt yapısında başladı. 1976-77 sezonunda A takıma yükselen Maradona’nın ismi, 1997 yılına kadar stadlarda taraftarları coşturdu.

Milli takımla çıktığı 91 maçta 34 gol

4 Dünya Kupası’nda Arjantin forması giydi. Bunlardan 1986 Dünya Kupası’nda ülkesini şampiyonluğa taşıyan isim oldu ve Altın Top ödülüne layık görüldü.

1986 Dünya Kupası çeyrek final maçında İngiltere’ye attığı iki gol tarihe geçti. Bunlardan birincisi, yıllar sonra pişman olduğunu açıkladığı ve “Tanrının eli” dediği gol, ikincisi ise ilk golden 5 dakika sonra topu 60 metre taşıyarak ve 6 İngiliz oyuncuyu çalımlayarak attığı “yüzyılın golü”ydü. Maradona, ilk golüyle ilgili sorulan sorulara “biraz Maradona’nın kafası biraz da tanrının eli” diyerek cevap verdi. Tartışmalı golden yaklaşık 20 yıl sonra The Sun gazetesine verdiği röportajda; “bugün eğer elimde olsa o golü elimle atmamış olmayı dilerdim ama attım, gol geçerli sayıldı ve Arjantin de kupayı aldı” diyerek bir bakıma İngilizlerden ilk kez özür dilemiş oldu.

Spor dünyasının en tartışmalı ve en çok haber olan oyuncularından birisiydi. Futbol kariyeri kokain bağımlılığı yüzünden sona erdi. Öyle ki, yasaklı madde kullandığı için, yalnızca iki maça çıkıp Yunanistan’a bir gol atmışken ilaç testinde kanında yasaklı madde tespit edilmiş ve ABD 1994 FIFA Dünya Kupası’ndan men edilmiştir. Maradona ise bu maddenin kilo vermek için kullandığı ilaçlardan kaynaklandığını söyleyerek kendisini savundu.

Oynadığı kulüpler ve rekor transferler

Maradona futbol kariyeri boyunca sürekli rekor transfer ücretleriyle de spor kamuoyunun dikkatini çekti.

20 Ekim 1976’da, 16 yaşını doldurmadan 10 gün önce, profesyonel futbol kariyerine Argentina Juniors takımında başladı. 5 sezon burada oynadıktan sonra 1 Milyon poundluk transfer ücretiyle Boca Juniors’a geçti.

1982 Dünya Kupası’ından sonra ise İspanya macerası başladı. 1983’te Barcelona takımına transferi için ödenen 5 milyon pound bir dünya rekoruydu. Barcelona’da büyük başarılara imza atan Maradona, sakatlık ve hastalıklarla geçen zorlu bir dönemden sonra 1984’te İtalya Serie A takımlarından Napoli’ye transfer olurken, 9 milyon poundluk transfer ücretiyle yine bir rekora imza attı. Napoli formasıyla kariyerinin zirvesine tırmanan Maradona, takıma tarihindeki iki Serie A şampiyonluğunu da 1986-87 ve 1989-90 sezonlarında yaşattı. Ayrıca 1987’de Coppa Italia (İtalya Kupası), 1989’da UEFA Kupası ve 1990’da İtalya Süper Kupası’nı kazandıran oyuncu oldu.

İtalya’da kokain bağımlılığına bağlı olarak kulübüyle sorunlar yaşamaya başladı. Maçlara ve antrenmanlara gecikmesi sebebiyle kulüp tarafından 70.000 dolar para cezasına çarptırıldı. En sonunda bir uyuşturucu testinde kanında kokain bulunup 15 ay sahalardan men cezası alında Napoli’yi olaylı bir şekilde terk etti. İki yıl boyunca futbol oynamayan Maradona, bu süreçte iki futbol takımına antrenörlük yaptı. Cezası sona erdikten sonra 1993’te Newell’s Old Boys takımında oynadı. 1995 yılında da eski kulübü Boca Juniors’a katılıp iki sezon da burada oynadı.

1986 Dünya Kupası’ndan hemen önce Osvaldo Ardiles adına düzenlenen dostluk maçında Internazionale’ye karşı Tottenham Hutspur forması giydi.

Dünya Kupaları’nda Maradona

İlk kez 1982 Dünya Kupası’nda milli takıma çağırılan Maradona, bu kupada kendisinden bekleneni vermekten çok uzaktı.

1986 Dünya Kupası’nda takımını kupaya taşıyan oyuncu oldu.

Maria Sharapova yeni elbisesiyle Miami’de

Puma’dan yepyeni Ferrari tasarımı