in

Egzersiz Sırasında Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Egzersiz Sırasında Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri, düzenli olarak spor yapmaktır. Haftanın belirli günlerinde gerçekleştirdiğiniz egzersiz seansları sayesinde fit bir görünüm yakalayabilir ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Antrenman sırasında vücut terler ve ter yoluyla dışarıya mineral ve su atılır. Vücuttan terle atılan sıvının geri kazanılması ise sağlık açısından son derece önemlidir. Spor sırasında yeterli miktarda su tüketerek bu açığı kapatabilir ve performansınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Peki, egzersiz sırasında nasıl su tüketilmeli ve günde kaç litre su içilmeli? Gelin su içmenin faydaları ve su tüketimiyle ilgili merak edilen diğer başlıklara yakından bakalım.

Egzersiz Sırasında Su Tüketimi Yararlı mıdır? 

Su içmenin faydaları saymakla bitmez. Vücudumuz için en yararlı sıvıların başında su gelir. Vücudun günlük su ihtiyacı yetişkin kadınlarda 2.7 litre iken erkeklerde ise 3.7 litre civarındadır. Ancak salatalık veya karpuz gibi besinler de su içerikleri ile vücudunun sıvı ihtiyacını karşılayabilir. Aç karnına su içmek ise bağışıklık sistemini güçlendirmek, toksinlerden arınmak ve kilo vermek açısından faydalıdır. 

Aktif egzersiz yaptığınızda vücut sıvı kaybeder. Yapılan egzersiz miktarına ve yoğunluğuna göre bu su ihtiyacı değişiklik gösterir. Spor sırasında su içmek vücuttan ter yoluyla atılan sıvı miktarını telafi etmek için şarttır. Antrenman sırasında yeterli su tüketimi gerçekleştirerek vücut sıcaklığını ve kalp ritminizi dengede tutabilir, spor performansınızı ve verimi üst noktaya taşıyabilirsiniz. 

Spor yaparken su tüketmemek ise vücutta belirli oranda sıvı kaybı gerçekleştikten sonra tehlikeli bir hal alabilir. Bu sebeple antrenman sırasında sadece susarken değil, düzenli aralıklarla su içmek performasınızı ve sağlığınızı korumanıza destek olur. Siz de spor sırasında yanınıza suluk alarak kolayca su tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunların yanında spor esnasında su içmek kas sağlığı açısından da önem taşır. Egzersiz yaparken sıvı tüketerek kaslarınızın daha aktif çalışmasına destek olabilir ve kas zayıflamasını önleyerek su ile kaslarınıza enerji sağlayabilirsiniz. İdeal sıvı tüketimi sayesinde kaslarınızın büyümesine katkı sunmanız ve olası kas kramplarının önüne geçmeniz de mümkün.

Egzersizin Hangi Noktasında Su Tüketimi Yapılmalıdır? 

Sporda su tüketimi konusunda en merak edilen detaylardan biri, su tüketiminin ne zaman yapılması gerektiğidir. Spor öncesinde, spor sırasında ve sonrasında sıvı tüketimi yapmak mümkün. Egzersiz öncesinde içeceğiniz bir miktar su vücudunuzun sıvı dengesini koruyarak kısa sürede susuzluk hissetmenizin önüne geçer. Antrenmana başlamadan yaklaşık 30 dakika önce 250 ml su içebilirsiniz.

Egzersiz Sırasında Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Uygun spor malzemeleri ile aktif spor yaparken her 15-20 dakikada bir küçük su molaları vererek su ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bu süre aralıklarında 100 ml yani yaklaşık yarım su bardağı ölçüsünde sıvı tüketerek hem egzersiz performansınızı artırabilir ve hem de spor sırasında soluklanmış olursunuz. Spor bitiminde ise vücudun su kaybını yerine koymak için az miktarda su tüketebilirsiniz. Antrenman sonrası su tüketmek hücrelerin yenilenmesi ve beden faaliyetlerinin iyi bir biçimde yerine getirilmesi açısından faydalıdır. Spor sırasında içeceğiniz su miktarını belirlemek için spor öncesinde ve sonrasında tartılabilirsiniz. Antrenman esnasında kaybettiğiniz her 1 kg’a karşılık 1.5 litre su içmeniz gerekir.

Dalak Şişmesi Nasıl Önlenir?

Genellikle koşu antrenmanları sırasında karşılaşılan bir sorun olan dalak şişmesi aslında diyafram kaynaklı ağrılardır. Karnınıza iğne batmış gibi hissedeceğiniz bu ağrı çoğu zaman size sıkıntı vererek sporu yarıda bırakmanıza sebep olabilir. Dalak şişmesi çoğunlukla ısınma hareketleri yapmadan veya tok karnına koşmak sonucunda meydana gelebilir. 

Eğer koşu antrenmanı sırasında dalağınız şişiyorsa antrenman hızınızı yavaşlatarak ağrının olduğu bölgenin tersinde bulunan ayağınızı yere basarken nefes verebilirsiniz. Ayağınızın yerle temas eden tarafını değiştirerek diyafram kasılmalarının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca koşu yapmadan önce hafif beslenmek ve birkaç ısınma hareketi yapmak da olası diyafram sorunlarını önlemenize katkı sunar. 

Siz de spor sırasında yeterli miktarda su içmek için yukarıdaki önerileri dikkate alabilir, verimli antrenman süreçleri geçirebilirsiniz. Antrenmanlarınız için dünyaca ünlü markaların en yeni egzersiz aksesuar ve spor giyim ürünlerini barcin.com üzerinden inceleyebilir, beğendiğiniz modeller için hemen sipariş oluşturabilirsiniz.

Deadlift Nedir

Deadlift Nedir? Nereyi Çalıştırır?

Spor Yapmanın Odaklanma Süresine Etkileri Nelerdir?

Spor Yapmanın Odaklanma Süresine Etkileri Nelerdir?