Menu
in

Ekstrem Sporlar Nelerdir?

Ekstrem Sporlar Nelerdir

Ekstrem sporlar macera tutkunları başta olmak üzere kendine meydan okumayı seven çoğu kişi için keyifli bir hobidir. Outdoor sporlar ile benzerlik gösterirler. Genellikle de diğer spor türlerine göre daha zorlu ve heyecan verici koşullara sahiptirler. Tırmanma, dalma, atlama gibi birçok aktivite bu sporların özellikleri arasındadır. Peki, ekstrem sporlar nelerdir? İşte heyecan dolu ekstrem sporlar:

Ekstrem Sporlar Nedir? Nasıl Yapılır?

1.Buz Tırmanışı

Ekstrem spor dünyasının en zorlu aktivitelerinden biridir “Buz Tırmanışı”. İlk olarak halatlarla donmuş bir şelaleyi tırmaya çalışmakla ortaya çıkmış. Bir buzulun arkasına yaslanarak tırmanmak kaya tırmanışını andırsa da aslında ikisi arasında çok belirgin bazı farklar var. Buz tırmanışlarında yüzeyler çok daha tehlikeli ve kaygandır. Buz tırmanışı yapabilmek için ip, buz kazması ve çivili botlarınızın olması gerekir. Tabii ki dondurucu soğuk, donma veya çığ altında kalma tehlikesi de bu sporun riskini oldukça artırır.

2.Highlining

Ekstrem spor grupları içinde en korkutucu görünenlerden biri de Highlining’dir. Highlining için iki nokta arasında gerilen bir ip üzerinde yürüme sporu ya da sanatıdır denilebilir. Çok iyi bir eğitim ve denge gerektiren spor genellikle yüksek dağ aralarında, kanyonlarda yapılır. Emniyet kemeri ve halkası ile sporcuların güvenliği için önlemler alınır.

3.Serbest Düşüş/Skydiving

Adrenalini doruk noktasında hissetmek isteyenlerin diğer bir tercihi de Serbest Düşüş/ Skydiving’dir. Sporcular çeşitli hava araçlarından kendilerini aşağıya bırakır ve belli bir yükseklik seviyesinde de paraşütlerini açar. Yapılış şekli nedeniyle bu ekstrem spor serbest dalış olarak da isimlendirilir. Boşluğa atlamak çoğu kişi için korkutucu olsa da Skydiving dünyanın en popüler ekstrem sporları arasındadır. Paraşüt, kuşam, atlayış gözlüğü, başlığı vb. çeşitli ekipmanlar ve uzmanlar eşliğinde yapılır.

4.Volkan Kayağı

En zorlu ve çılgın sporların arasında Volkan kayağı da yer alır. Volkanik bir dağın yamaçlarında sörf yapmak anlamına gelir. Öncelikle sporcular yanardağa tırmanır. Ardından metal bir tahta veya kızak üzerinde aşağıya doğru kayarlar. Çok hızlı şekilde aşağıya kayarken keskin kayalara çarpma tehlikesi bulunur. Bu nedenle koruyucu tulum, gözlük, kask, dizlik vb. malzemelere ihtiyaç vardır. Nikaragua’daki Cerro Negro bu ilginç spor için en ideal yerlerden biridir.

5.Bungee Jumping

Boşluğa atlama ve serbest düşüş etkisini sevenlerin favorilerinden biri de Bungee Jumping sporudur. Çoğu kişinin en azından isim olarak duymuş olduğu bu popüler sporda dayanıklı ve esnek halatlar kullanılır. Halatlar sporcunun düşüşünü belli bir andan sonra yavaşlatır ve onu geriye doğru çeker. Yüksek köprüler, dik kayalar, kuleler Bungee Jumping için ideal yerlerdir. Koşum takımları, ayak bileği kayışları, hava yastıkları, güvenliği yükselten çeşitli malzemeler bu spor için gerekli olan ekipmanlar arasındadır.

6. Helikopter Kayağı (Heliski)

Helikopter kayağı bol kaplı alanlarda gerçekleştirilen çok eğlenceli ve heyecanlı bir ekstrem spordur. Kayak pisti veya merkezinde yapılmaz. Normal kayaktan en başta bu yönüyle ayrılır. Daha uzak noktalarda, yüksek tepelerde ve genellikle karın çok olduğu alanlarda gerçekleştirilir. Aktivitenin en heyecanlı anı ise sporcunun helikopterle alınıp karlı tepelere bırakılması ve orada kaymasının sağlanmasıdır. İsviçre Alpleri ve Himalaylar gibi bölgeler dünyanın sınırlı sayıda Heliski yapılabilen yerleri arasındadır. Türkiye’de Kaçkar Dağları’nda da yapılır. Geniş off-pist kayaklar, su geçirmeyen giysiler, kask, kalın eldivenler helikopter kayağı için gerekli olan başlıca malzemelerdir.

7.Rafting

Rafting dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de çok popüler bir ekstrem spor türüdür. Akış hızı ve debisi yüksek akarsular rafting için ideal koşullara sahiptir. Rafting yaparken amaç botlarla çılgın bir hızla akan sulara karşı keyifli ve bol adrenalinli bir mücadeleye girmek; bunu gerçekleştirirken de devrilmemektir. Türkiye’de özellikle Çoruh Nehri yüksek debisi nedeniyle profesyonel ve deneyimli sporcuların favorisidir. Raftingte bot, can yeleği, kask, karbon kürekler, kurtarma atma çantaları, rafting ayakkabısı, kurtarma ipi gibi ekipmanlar kullanılır.

Siz de ekstrem spor türleri ile cesaretinizi sınamak istiyorsanız ihtiyacınız olan tüm malzemeleri Barcin.com avantajlarıyla satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version