in

Enerjik Bir Aktivite: Çocuklarınıza Tenisi Sevdirin

cocuklariniza tenisi sevdirin tenis oyunu

Çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi için mükemmel bir aktivite olan tenis, uzun yıllar boyunca keyifle oynanabilecek eğlenceli ve güvenli sportif etkinlikleri arasında yer alır. Özellikle profesyonel sporcular, çocuklarının da kendileri gibi sporla ilgilenmesini ve başarılı bir kariyer elde edebilmelerini ister. Bu vizyonu gerçeğe dönüştürebilmek için ebeveynlerin ilgisi ve desteği büyük önem taşır. Çocuklarınızı erken dönemden itibaren tenise alıştırmak ve bu sporu sevdirmek için uygulayabileceğiniz başlıca yöntemlere yakından göz atalım.

Oyunu Eğlenceli Hale Getirin

Öğrenmeyi arzu ettikleri zaman çocukların herhangi bir şeyi kavraması genellikle çok daha kolaydır. Fakat öğrenme sürecinin basmakalıp ve sıkıcı bir şekilde değil, eğlenceli ve keyifli olmasında fayda vardır. İster bir tenis antrenörü olun ister oyuna olan sevgisini çocukları ile paylaşmak isteyen bir ebeveyn, tenis öğretimini katı kurallar ve zor hareketler ile değil, raket üzerinde top sektirme gibi basit ve heyecanlı hareketler ile göstermeye çalışın.

Park, spor tesisi ya da bahçe gibi geniş ve güvenli alanlarda çocuğunuzla birlikte tenis oynayabilirsiniz. Ufak gövdeli hafif bir tenis raketi ve başlangıç seviyesi için tasarlanan bir tenis topu ile alıştırmalara başlayabilirsiniz. Çocuğunuza ilk olarak raketin nasıl tutulması gerektiğini ve topa nasıl vurulması gerektiğini gösterebilirsiniz. Ardından çocuğunuzu kendi başına tenis oynamaya ve farklı vuruşları denemeye teşvik edebilirsiniz.

cocuklariniza tenisi sevdirin tenis oyunu

Birlikte Tenis Oynayın

Aileler, çocukların hayatındaki en önemli rol modeldir. Profesyonel sporcuların çocuklarının da içinde bulundukları sosyal ortamın etkisi ile spora yatkın olmaları bir tesadüf değildir. Hayatınız boyunca tenis ile hiç tanışmamış olsanız bile çocuğunuzun oyundan zevk alması için ufak bir raket ve tenis topuyla ona eşlik edebilirsiniz.

Ebeveynlerin tenis hakkında bilgi sahibi olması ve bu bilgiyi anlaşılabilir bir şekilde çocuklarına aktarabilmesi öğrenme sürecini olumlu yönde etkiler. Çocuklar tenisin nasıl oynandığını anladıktan sonra onlara temel becerileri öğretmeye başlayabilmek çok daha kolay olur. Forehand, backhand, top kontrolü ve servis kullanımı gibi temel vuruş tekniklerini gösterebilir, çocuğunuzun erken yaşta iyi bir tenis oyuncusu olma yolundaki ilk adımı atmasına destek olabilirsiniz.

Tenis Maçlarına Birlikte Gidin

Çocuklarınızla birlikte tenis oynamak ve tenis maçlarına gitmek hem onların daha motive bir şekilde oyuna dahil olabilmelerine hem de başarılı sporcuları kendilerine örnek alarak bireysel yeteneklerini geliştirebilmelerine destek olur. Gerçek tenis kortunu tanımak, maçları canlı olarak takip etmek ve ünlü sporcuları yakından görmek çocukların tenise olan ilgisini artırmaya katkıda bulunur. Ayrıca maç esnasında çocuklarınıza tenis nedir kısaca açıklamak ve temel sayı kurallarından bahsetmek de faydalı olacaktır.

Puanlamayı açıklamanın zamanı geldiğinde temel bilgilerle başlayın. Skor kazanabilmek için topun rakip oyuncunun sınır çizgileri içerisindeki herhangi bir noktaya temas etmesi gerektiği ya da diğer oyuncunun topu çizgi dışına attığı için puan kaybettiği gibi temel bilgilere değinebilirsiniz. Durağan bölümlerde ve molalarda servis kullanımı ya da servis alanı gibi bilgileri de çocuğunuza onu sıkmadan anlatabilirsiniz.

En Uygun Tenis Ekipmanlarını Tercih Edin

Çocuk raketleri, yetişkinlerin kullandığı raketlere kıyasla daha küçük ve hafiftir. Bu yüzden ufak raketlerin tutulması ve sallanması çok daha kolaydır. Çocuklar, yaşına ve fiziksel özelliklerine uygun olan bir raket ile etkili vuruşlar yapmaya küçük yaşta başlayabilir. Esnek ve hafif tenis topları ise çocukların daha rahat ve güvenli bir şekilde vuruş yapabilmelerine ve topu raket üzerinde sektirebilmelerine yardımcı olur.

Tenis raketi ve topu kadar uygun bir spor ayakkabısı, geniş bir tişört ve şort da çocukların tenis oynarken kendilerini daha rahat hissedebilmelerine olanak tanır. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için tercih edebileceğiniz tenis malzemelerine ve giysilerine uygun fiyatlar ve cazip ödeme seçenekleri ile Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

2018’in En Trend Basketbol Ayakkabıları

outdoor sporları

Denemek İsteyeceğiniz Farklı Outdoor Sporları