Menu
in

Ergin Ataman’ın Sözlüğünde “İmkansız” Yok

TAKIMI ONA VERMEDİLER O DA ÜLKER’İ ELEDİ

1966 doğumlu olan Ergin Ataman, 1996’da Koraç Kupası’nı kazanan Efes Pilsen’de, Türk basketbolunun en değerli teknik adamlarından Aydın Örs’ün yardımcısı olarak görev yaptı. Bu başarının ardından “head coach” olma zamanının geldiğini düşünen Ataman, o dönem Efes’in en güçlü rakip olan Ülker’in başkanı Orhan Özokur’dan randevu alıyor. Hikayenin gerisini spor yazarı Yiğiter Uluğ bir yazısında şöyle anlatıyor:

“Başkan Özokur, o heyecanlı delikanlıya ‘Seni takdir ediyoruz fakat daha çok gençsin. Bizim gibi iddialı, her yıl şampiyonluğa oynayan bir takımı kaldıramazsın’ cevabını veriyor. Ataman, Ankara’nın yolunu tutuyor ve Türk Telekom’la anlaşıyor. O sezon, play-off yarı finalinde Ülker’i eleyen Telekom, tarihinde ilk kez finale yükselerek Efes’in rakibi oluyor.”

EFES’LE İLK EUROLEAGUE FINAL FOUR’U

Türk Telekom sonrası Karşıyaka’yı çalıştıran Ataman’ın bir sonraki durağı kendisi için her zaman özel bir camia olduğunu vurguladığı Efes Pilsen olur. Efes Pilsen, tarihindeki ilk Euroleague Final Four’unu Ataman’la oynar. Ataman, geçen sezon Galatasaray Odeabank’ın başındayken rakipleriyle çıkacakları kritik bir maç öncesi eski dostları anacak kadar vefalı bir spor adamıdır. Resimdekiler sağdan sola: Pano Natof, Aydın Örs, Nejat Sayman, Çetin Çeki, Özcan Mutlugil, Umur Ünsal, Hayri Köni, ben ve Oktay Mahmudi

DAHA 35 YAŞINDAYKEN SIENA’YA SINIF ATLATTI

İtalyan Lisesi mezunu olan Ataman henüz 35 yaşında Siena’ya transfer olduğunda birçok otorite bu isimsiz Türk’ün ne yapabileceğiyle ilgili yorum yapamıyordu. Önce sponsor Montepaschi’yi finansal açıdan vizyoner olmaya ikna etti (Ataman, çalıştırdığı tüm kulüplerde inisiyatif alan yönetici rolünün altından hep başarıyla kalktı). Daha ilk senesinde o zamanki adı Saporta olan Avrupa’nın 2 numaralı kupasını kaldırdı bir sonraki yıl Mirsad Türkcan’ın da olduğu kadroyla Euroleague’de Final Four oynadılar. Siena onun bıraktığı vizyona sahip çıkıp uzun yıllar Euroleague takımı olarak anıldı ve İtalya’da lig şampiyonluklarına abone oldu.

2009’DA ORTALIĞI SİLİP SÜPÜRDÜ

Siena sonrası yedi yıl önce bir anlamda kapıdan çevrildiği Ülkerspor’a büyük bir kontratla dönen Ataman burada 4 kupa kazansa da lig şampiyonluğu için beklemek zorundadır. Climamio Bologna ve Beşiktaş derken Ataman, 2008’de Efes Pilsen’e döner ve sezon sonunda kariyerinin ilk lig şampiyonluğunu yaşar. Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’yla birlikte “üçleme” sonrasındaki sezon Efes’i bırakır.

SİYAH-BEYAZ BİR MUCİZE HİKAYESİ

1.5 yıl takım çalıştırmayan Ataman Beşiktaş’ta ikinci kez şansını denemek ister. Siyah-Beyazlı kulüpteki ilk döneminde yaşanan ödeme güçlüklerinin takıma nasıl etki yaptığını bilen Ataman bu kez işini şansa bırakmaz. Zamanın başkanı Yıldırım Demirören’in babası Erdoğan Demirören’e giderek, kadronun kalitesinden bahsedip destekle şampiyon olacakları konusunda onu ikna eder. NBA’deki lokavtı fırsat bilip Deron Williams gibi bir yıldızı getiren Ataman onun ayrılışından sonra Carlos Arroyo’nun önderliğinde mükemmel bir takım yaratır. 3 kupalı sezon Beşiktaş tarihine altın harflerle yazılır, Beşiktaş tam 37 yıl sonra lig şampiyonu olur.

O KUPA BURAYA GELECEK

Beşiktaş’ta finansal projenin geleceğine inanmayan Ataman 5 yaşından bu yana gönül verdiği Galatasaray’da da kaldığı yerden devam eder. İlk sezonunda ligdeki 23 yıllık hasrete son verir. Takım Euroleague Top 16’ya abone olurken ligdeki hayal kırıklığı yaratan pozisyon sonrası organizasyon dışında kalınır. Ataman Kasım 2005’te kullandığı şu ifadelerle kupa yürüyüşünü başlatır:

“Abdi İpekçi’deki atmosfer dururken 300-500 kişiye oynayan takımların Euroleague’de oynaması Euroleague’in ayıbıdır. Eurocup’ı alıp otomatik olarak Euroleague’de oynayacağız. Bakalım onu nasıl engelleyecekler.”

Dediğini yapar ve Sarı-Kırmızılı takım Abdi İpekçi’de o kupayı kaldırır.

GRANİT’E: GÜN GELECEK O MİLLİ TAKIM’I ALACAĞIM

2014 yılından bu yana Milli Takım’ın başında olan Ataman, her fırsatta Türk antrenörlerin önünün açılmasını gerektiğini vurgu yapıyor. Geçtiğimiz sezon yıllardır asistanı olan Yağızer Uluğ’un ezeli rakipleri Beşiktaş’a başantrenör olarak gitmesine destek verip kulübün resmi sitesinden başarı diledi. Ataman’ın bu desteğinin altındaki isim duayen basketbol ve spor adamı Yalçın Granit. Granit’in hayatından kesitler aktaran “Adanmak” adlı kitapta Ataman şunları söylüyor:

“Yalçın Ağabey bana oyunculara karşı çok sert olduğum için milli takımlarda görev alamadığımı söylerdi. Ben de ona bir gün “Gün gelecek o Milli Takım’ı alacağım” demiştim. Yıllar geçti ve Yalçın ağabey benim Milli Takım’ın başına geçmem gerektiğini yazdı. Bu desteği hiç unutmayacağım.”

20 YILDA 15 KUPA

TÜRK TELEKOM: 1997 Cumhurbaşkanlığı Kupası

EFES PİLSEN: 2000 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2009 TBL, 2009 Türkiye Kupası, 2009 Cumhurbaşkanlığı Kupası

SIENA: FIBA Saporta Kupası: 2002

ÜLKERSPOR: 2004, 2005 Türkiye Kupası, 2004, 2005 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kupası

BEŞİKTAŞ: 2012 TBL, 2012 Türkiye Kupası, 2012 Eurochallange

GALATASARAY: 2013 TBL, 2016 Eurocup

Yorum Yazın

Exit mobile version