Menu
in

Estetik Algıları Sarsan Yağ Birikimi Lipödem Nedir?

Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme, genetik unsurlar ve bazı hastalıkların tedavisi gibi nedenlerle vücutta yağ birikimi gerçekleşir. Vücudunuzda beyaz ve kahverengi olarak adlandırılan ve farklı bölgelerde oluşan yağ türler vardır. Beyaz (viseral) yağlar, kalp, karaciğer ve böbrek gibi hayati organların etrafında birikir. Kahverengi yağlar ise vücudun ısınması için çalışır ve iyi yağlar olarak adlandırılır. Peki yağ birikmesi olarak bilinen lipödem nedir? Vücudunuzda nelere sebep olur ve nasıl tedavi edilir? Gelin hem görünüşünüzü hem de sağlığınızı etkileyen lipödem hakkında tüm detaylara birlikte göz atalım.

Lipo Ödemi Nedir?

Lipödem kronik bir durumdur ve kelime anlamı olarak yağ birikimi demektir. Yağ dokusu üretimindeki bir bozukluk nedeniyle deri altında olağan dışı miktarda yağ birikir. Esas olarak bacaklarda ve kalçalarda görülür ancak bazen kollarda da görülür. İlk kez ergenlikten sonra veya genç yetişkinlik döneminde görünen kronik bir durumdur. Lipödemin kesin nedeni bilinmemektedir. Kalıtsal faktörler ve genellikle ergenlikten sonra görünür hale gelmesi ve yalnızca kadınlarda ortaya çıkması nedeniyle kadın hormonlarının etkili olduğu düşünülür.

Lipödem Nerelerde Olur?

Lipödem, vücudun belirli bölgelerinde yağ birikmesi olduğu için tüm vücutta görülmeyebilir. Lipo ödemde yağ, vücutta düzensiz olarak dağılır. Genellikle daha çok bacaklarda veya kollarda görülür. Yüz, karın veya göğüslerde de oluşabilir. Lipödem ergenlik döneminde veya hemen sonrasında gelişir ve şikayetlere neden olabilir. Ancak farklı yaş gruplarında görülme ihtimali de mevcuttur. Bununla birlikte lipödem rahatsızlığı neredeyse tamamen kadınlarda görülür. Lipödemin özellikleri ve belirtileri ise şöyle sıralanabilir:

  • Vücutta düzensiz fakat genellikle simetrik bir yağ dağılımı vardır.
  • Esas olarak kalçalarda, uyluklarda ve dizlerin iç kısmında ve alt bacaklarda görülür.
  • El ve ayakların üst kısmı tutulmayacak kadar şiş olabilir.
  • Kilo kaybıyla birlikte, alt ve üst vücut arasındaki eşitsizlik devam eder.
  • Ek şikayetler; yorgunluk, cilde dokunulduğunda ağrı, üşüme hissi ve morarmadır (yağ dokusundaki kılcal damarların kırılganlığının artması nedeniyle).

Lipödem Nasıl Tedavi Edilir?

Lipödem diyet, egzersiz, masaj ve ameliyat gibi farklı şekillerde tedavi uygulanabilen bir rahatsızlıktır. Ancak lipödem diyeti bu yağların yakımını sağlamaz, yeni yağların oluşumu önleyebilir. Lipödem şikayetleri için şu uygulamalardan yardım alınabilir:

  • Yeterli egzersiz: Düzenli egzersiz ve kuvvet antrenmanı, genel zindeliği geliştirmeye ve kasları güçlendirmeye yardımcı olur. Bacak ve gövde kaslarınızı kademeli olarak çalıştırmak, yorgun veya ağrıyan bacak şikayetleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. (1)
  • Dayanıklılığı artırma: Kas dayanıklılığıyla birlikte kardiyo fitness, kas gücü eğitimi veya aktif bir yaşam tarzına yönelik koçluk desteği alabilirsiniz. (2)
  • Kilo alımını önlemek için diyetisyen rehberliği: Lipödem bölgelerinde zaten mevcut olan yağ artık bir diyetle kaybolmaz. Ancak vücudun daha fazla yağ tutması önlenebilir. (1)
  • Elastik çoraplar: Sıkı forma sahip ve stabilite sağlayan çorapların lipödem tedavisi için kanıt olmamasına rağmen lipödem semptomlarını kısmen iyileştirebildiği ve kötüleşmesini önleyebildiği söylenir. Bacaklarınızda şişkinlik hissediyorsanız, bedene oturan elastik çorap giymek çözüm olabilir. Hafif basınç sınıfındaki bir çorap tercih etmeniz tavsiye edilir. (2)
  • Liposuction (yağ aldırma): Liposuction, rahatsız edici lipödem sorunları için etkili olabilir. (1)

Lipödem Ameliyatı Nedir?

Günümüzde lokal anestezi altında yağ dokusu aspire etmek mümkündür. Bu tedavi (daha çok liposuction olarak bilinir) maliyetli olabilir ve önemli riskler taşır. Operasyon sırasında damarlarınızın hasar görmesi ve bunun dolaylı bir sonucu olarak lenfödem oluşması ihtimali vardır. Bununla birlikte ağrı azalttığı ve hareketliliği artırdığı iddia edildiği için liposuction hala kullanılmaktadır. Bu nedenle “Lipödem hangi doktor bakar?” sorusu merak edilir. Ancak komplike bir tedavi gerektirdiği için tek branş değil farklı alanlardan uzmanların dahil olması gereken bir süreçtir. Operasyon tercihen lipödem konusunda uzman fizik tedavi doktoru, vasküler ve plastik cerrah, diyetisyen, morbid obezite varsa bariatrik cerrah ve psikolog eşliğinde uzman bir merkezde gerçekleştirilmelidir.

Ameliyatsız lipödem tedavisi söz konusu olduğunda ise .Çoğu tedavi şekli destekleyici ve güçlendirme işlevi görür. Örneğin bölgesel kas antrenmanları yapabilir, ağırlığı artan bacaklarınızı güçlendirerek yaşam kalitenizi iyileştirebilirsiniz. Barcin.com spor antrenmanlarınız esnasında konfor sağlamak ve yaralanmaları önlemek için ideal spor malzemeleri sunar. Bu ekipmanlara sahip avantajlı fiyatlarla sahip olabilir ve dayanıklılığınızı artırmaya başlayabilirsiniz.

Kaynaklar

1- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17175-lipedema

2- https://www.webmd.com/women/lipedema-symptoms-treatment-causes

Yorum Yazın

Exit mobile version