in

Euro 2012 Resmi Topu Tango 12

Önümüzdeki yaz Polonya ve Ukrayna işbirliği ile düzenlenecek olan Euro 2012 Avrupa Şampiyonası resmi maç topu Tango 12, adidas tarafından tanıtıldı. Bir önceki turnuvada kullanılmış ve kalecilerin adate korkulu rüyası haline gelen Jabulani, turnuvayı izlemiş olan bütün futbolseverlerin hala hafızalarında. adidas bu kötü imajı, bugüne kadar üretilmiş futbol topları içinde adeta ikon haline gelmiş Tango‘nun karizmasını da yanına alarak, futbolseverlerin ve kalecilerin hafızalarından silmeye niyetli görünüyor. Tango 12 adidas‘ın bugüne kadar en iyi test edilmiş topu olarak tanıtıldı.

Tango 12  adidas‘ın 1963 yılından beri Avrupa Şampiyonaları için üretmiş olduğu 11. resmi maç topu, Tango efsanesinden ilham alınarak üretilmiş 4.topu olarak yerini almakta. Bu serüvenin diğer 3 kahramanını hatırlamak istediğimizde; 1980 Tango River Plate, 1984 Tango Mundial ve 1988 Tango Europa.

adidas yetkilileri Tango 12 oluşumunun yaklaşık iki yılda tamamlandığını belirtti. Bir dizi teste tabi tutulan Tango 12 tasarım adına ayrıca Polonya ve Ukrayna ülkelerinde ortak bir hobi olan kağıt kesme sanatından ve iki ülkenin bayraklarından esinlenerekte üretildi.

Yetkililer test sürecini 2 etaplı bir aşamadan oluştuğunu ifade ediyor. Laboratuvar ve nitel oyuncu testleri olarak. Herzogenaurach test merkezinde robot bacak teknolojisi ile 22 metre mesafeden defalarca yapılan atışlarla maksimum 20 cm sapma ile hedefi sürekli vurulduğu test edilmiş. adidas Tango 12, gerçek bir uçuş rotası temin etmek için bir araya bağlanmış üçgen paneller ve buna bağlı bir dizi özellik içermekte. Topun her bir panel kaplaması sayesinde  sağlıklı top kontrolü yapma imkanı vermekte. Topun dış yüzeyinin altında, artan hava tutma ve düşük su alımı için bir dokuma yapısı bulunmaktadır.

adidas Group CEO’su Herbert Hainer Tango 12 için, “adidas, futbol sahalarında artık bir gelenek haline gelen Tango tasarımından esinlenerek ürettiği Tango 12’yi, birçok adidas oyuncusu ile laboratuvar testlerine tabi tutarak, onun bugüne kadar en çok test edilen adidas topu olmasını sağladı.” ifadelerini kullandı.

Test aşamasında ikinci etapta ise Tango 12 bir çok adidas futbolcusu tarafından test edilmiştir. Ayrıca habersiz olarak bir çok Avrupa kulübünün çeşitli yaş grupları takımlarının antremanlarında da denenmiştir. Antrenmanlar sonunda oyuncularla yapılan sohbetlerde en az kalecilerin Tango 12’den şikayetçi olduğu gözden kaçmamıştır. Jabulani sonrasında Tango 12 için kalecilerden alınan bu yorumlar adidas yetkililerini sevindirmiş olsa gerek.

Euro 2012 karşılaşmalarında kullanılacak olan, adidas Tango 12, 8 Haziran 2012’de şampiyonanın diğer ev sahibi Polonya’nın başkenti, Varşova’daki National Stadium’da ilk defa sahaya çıkacak. Şampiyonada yer alacak tüm takımlara, şampiyonanın başlamasına 6 ay kala, 5 Aralık itibari ile antrenman ve maçlarda oynanmak üzere 30’ar adet adidas Tango 12 resmi maç topu verilecek.

Ve Barçın, Karşıyaka 100. Yıl Formasını Yarattı…

Efsane Sporcular: Muhammad Ali