in

Fanatizm Tarihinde Öne Çıkan Hikayeler

Futbolda fanatizm tarihinde birçok hikaye vardır ama öne çıkan bazı hikayeler diğerlerini gölgede bırakır, ama en önemlisi geçmişte yaşanan bu kara hikayelerin bir daha tekrarlanmamasıdır.

  • Sadece bundan üç yıl öncesine kadar 2013 yılında futboldan kaynaklı Arjantin’de 18, Kolombiya’da 40 ve Brezilya’da 30 kişi hayatını kaybetmiş
  • Yine Latin Amerika’dayız. El Salvador ve Honduras arasında 1960’larda yaşanan ekonomik ve siyasi gerginlik: 1970 dünya kupası elemelerinde bu iki takımın karşılaşmasıyla tavan yapmış ve bu maçın sonucunda bu iki ülke arasında kısa süren bir savaş çıkmış ve bu savaş litaratüre “FUTBOL SAVAŞI” olarak geçmiş.
  • Büyük Britanya’nın küçük ülkesi İskoçya da, İrlanda’da olduğu gibi mezhep çatışmasının toplumun her kademesinde hissedildiği bir dönemden geçer. Protestanlar ve Katolikler arasındaki dini mezhepçilik toplumun en büyük fay hattını temsil eder. Katolik Celtics ve Protestan Glasgow Rangers arasında yüzlerce yıldır oynanan ve büyük rekabete yol açan derbi “OLD FIRM” adıyla adlandırılır. 1980 yılında oynanan İskoçya Kupası finalinde Celtics, Rangers’i 1-0 yenip kupayı aldıktan sonra büyük olaylar çıkmış; yüzlerce taraftar sahaya girmiş ve çatışmalar çıkmıştır. Bu olaylar üzerine tüm İskoç stadyumlarında alkol kullanımı ve sahaya alkollü giriş yasaklanmıştır.
  • Belçika büyük bir maça ev sahipliği yapmaktadır. 1985 ‘te Brüksel’deki Heysel stadyumunda Juventus ve Liverpool arasında oynanancak olan Avrupa Kupası finali öncesinde çıkan olaylarda;  bariyerlere ve tel örgülere sıkışan 39 taraftar korkunç şekilde can verir ve yüzlercesi yaralanır.
  • 1989’da ise İngiltere’nin Sheffield şehrinde ise Liverpool ve Nottingham Forest arasında oynanan, FA Kupası yarı finali esnasında kapıların açılmasıyla tel örgülere sıkışan 96 taraftar tel örgüleri aşmaya çalışırken ezilerek can verir.
  • En son gerçekleştirilen dünyanın en büyük futbol organizasyonu Brezilya 2014 Dünya Kupası’nın ardından; Hatırlanabilecek en önemli olay kuşkusuz Brezilya’nın yarı finalde Almanya karşısında 7-1’lik hezimeti ve bundan sonra çıkan olaylar olacaktır. Brezilyalı taraftarlar ve Rio’daki futbol düşkünleri bu hezimet sonrasında takımı taşıyan otobüsü yakmışlar ve çıkan olaylar polis tarafından güçlükle bastırılabilmiş

Air Max Koleksiyonerleri Anlatıyor: Takıntı mı, Tutku mu?

Adam Adama Savunmaya Karşı Hücum: