Menu
in

Fitness mı Pilates mi Daha Faydalı?

fitness mı pilates mi

Son zamanlarda her yaştan insanın rağbet gösterdiği iki önemli spor branşı dikkat çekiyor: Pilates ve fitness. Sık sık birbirleriyle karşılaştırılan bu iki egzersiz dalı, sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir öneme sahip. Daha esnek kaslar, güçlü core bölgesi, dengeli bir duruş ve düzgün bir postür kazanmanıza imkan veren pilates, aslında uzun yıllar boyunca sağlıklı bir bedene kavuşmanın da formülünü sunuyor. Fitness ise kas ve kemik yoğunluğunu arttırarak ideal kan dolaşımı ve hızlı metabolizma faaliyetlerini destekliyor. Fiziksel ve mental gelişim üzerinde etkili olan fitness, pek çok değişik egzersiz sayesinde daha fazla kalori yakmayı, kas oranının artmasını ve fit bir vücudu garanti ediyor. Tam bir salon sporu olan fitness ile doğru beslenme alışkanlığı elde etmek ve buna paralel olarak kas gelişimine katkı sağlamak  mümkün. Fitness mı pilates mi sorusu ise spora yeni başlayan pek çok kişinin merak konusu. Birbirinden farklı disiplinler olarak görülen fitness ve pilatesin ortak noktası, kişiyi sağlıklı ve fit bir görünüme kavuşturarak vücudun bütünsel gelişimini sağlamak olarak açıklanabilir. İşte bu iki egzersiz türünün vücuda sağladığı faydalar:

Pilatesin Faydaları

20. yüzyılın başlarında keşfedilen pilates, Joseph Pilates’in insanlığa bir armağanı. Beden kaslarını güçlendirme, esnek bir vücuda sahip olma ve beden zihin gelişimine katkı sağlama amacı güden pilates, sağlıklı bir omurga yapısı ve derin kas sisteminin aktif hale gelmesinde rol oynuyor.

Pek çok farklı bölgeyi çalıştıran hareketler, esneme egzersizleri ile desteklenerek sıkılaşma sağlıyor. Kol, bacak, karın ve kalça kaslarını çalıştırmaya yarayan bu egzersiz rutininde, nefes de önemli yer tutuyor. İdeal bir pilates seansında nefes burundan alınıp ağızdan veriliyor.

Pilatesin faydaları arasında düzgün duruş ve kas sistemi gelişimi ilk sırada yer alıyor. Kişiye doğru bir duruş kazandırmayı hedefleyen sporda, doğru bir postürle birlikte vücut ağrılarının azaltılması ve zayıf kasların gelişmesi amaçlanıyor. Bu sayede nefes almak kolaylaşırken dengeli bir vücut yapısı sayesinde nefes ve zihin kontrolü koordineli olarak gerçekleşiyor.

Eklem hareket kabiliyetini üst seviyeye taşıyan pilates, olası sakatlanmaların önüne geçerek fit bir vücuda sahip olmak isteyenlere hitap ediyor. Düzenli yapıldığında gözle görülür sıkılaşma sağlayan egzersizler, şişkin kaslar yerine zarif ve fit bir görünüm vadediyor.

Kadınlar için doğum sonrasında oluşan sarkmaların toparlanmasına yardımcı olmakla birlikte, güçlü pelvik kaslarda da pilatesin etkisi hissediliyor. Vücudunu tanıma, konsantrasyon gelişimi sağlama ve bütünsel vücut gelişimini destekleme üzerinde etkili olan pilatesle birlikte stres seviyesinde de büyük ölçüde azalma görülüyor.

Fitness’ın Faydaları

Bir egzersiz sporu olarak adlandırılan fitness, aletli veya aletsiz olarak yapılabiliyor. Sağlıklı bir yaşam vadeden spor, toksinlerin vücuttan atılmasında, kemiklerin güçlenmesinde ve zayıflamada etkin rol oynuyor. Haftada en az üç kez yapılan düzenli fitness egzersizleri, kalbin güçlenmesi ve kalp ritminin düzenlenmesi konusunda fayda sağlıyor. Aynı zamanda kötü kolestrolün azalmasını sağlayan egzersiz rutini sayesinde iyi kolestrol düzeyi de artış gösteriyor.

Fitness aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı oluyor. Rutin fitness egzersizleri sayesinde yağlı bölgeler çalıştırılarak kalori yakımı sağlanıyor ve sağlıklı bir biçimde kilo verme gerçekleşiyor. Süreç, diyetle desteklenirse kilo problemi ortadan kalkıyor. Fitness’ın ayrıca; kemik sağlığını güçlendirme, metabolizma hızını arttırma, uyku düzeni sağlama ve tansiyon bozukluklarını düzenleme gibi faydaları da var.

Pilates mi Fitness mı?

Uzmanlara göre fitness ve pilates sağlıklı yaşam konusunda benzer etkilere sahip. Vücuda ideal esneklik ve denge kabiliyeti kazandıran pilatesi, fitness ile desteklemek kilo vermek isteyenler için öneriliyor.

Pilatesi kardiyovasküler egzersizlerle bir arada yapmayı tercih ederseniz; bu en ideal kombinasyon olacaktır. Haftada en az 2 gün pilatese vakit ayırmak, 2 gün ise fitness egzersizleri ile vücudu şekillendirmek, mükemmel kas ve iskelet sistemine sahip olmayı kolaylaştırıyor. Siz de egzersiz rutininizi bu şekilde programlayarak, fitness mı pilates mi diye çok da kafa yormadan, etkin kilo kontrolü sağlayabilir ve esnek vücut hatlarına sahip olabilirsiniz.

Fitness ve pilates yaparken uygun spor giyim ürünlerini tercih etmek için Barcin.com‘u ziyaret edebilir ve %100 orijinal ürünler arasından en beğendiklerinizi güvenli alışveriş imkanı ile satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version