Menu
in

Fitness Nedir, Fitness Nasıl Yapılır

Fitness Nedir, Nasıl Yapılır

Fit ve formda bir vücuda sahip olmak, herkes tarafından arzu edilir. Sağlıklı ve estetik bir vücut için en temel kural, yeterli ve dengeli beslenmektir. Ancak, vücudun şekillendirilmesi ve vücut şeklinin korunmasında beslenmenin mutlaka egzersiz programları ile de desteklenmesi gerekir. Ancak, önce fitness nedir nasıl yapılır; onu bilmek önemlidir.

Fitness Nedir?

Fiziksel yeterlilik veya uygunluk anlamına gelen fitness, sağlıklı bir yaşama sahip olabilmek ve vücudun formda kalmasını sağlamak amacıyla yapılan egzersizleri kapsayan bir spor dalıdır. Genellikle vücut geliştirme antrenmanları ile karıştırılan fitness egzersizleri de kas gelişimini sağlayan antrenmanlara yer verir. Ancak, vücut geliştirme antrenmanlarında esas amaç, kas hacmi ve kütlesinin artırılmasıdır. Vücut geliştirme, sporcuların kaslarını geliştirerek daha hacimli ve daha iri bir vücuda sahip olmasını amaçlar. Yapılan antrenmanların hemen hemen tamamı, belirli kas gruplarına yöneliktir. Fitness egzersizlerinde ise tek bir amaç vardır; o da daha sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Fitness antrenmanlarında kas geliştirici egzersizlerle birlikte koşma, yürüyüş, yüzme, bisiklete binme, tırmanma, kürek çekme gibi kardiyo antrenmanlarına da yer verilir. Vücuttaki yağların yakılmasını sağlamayı amaçlayan fitness antrenmanlarında kasların hacim almasından ziyade sıkılaşması ön plandadır. Daha ince, daha esnek ve daha fit bir görünüm kazandırmayı hedefleyen fitness egzersizleri ile sporcular, daha ince ve daha güzel bir vücuda sahip olabilir. Kişinin hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha sağlıklı olmasını amaçlayan fitness antrenmanları, sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olunmasını sağlar.

Fitness Nasıl Yapılır?

Diğer tüm antrenman programlarında olduğu gibi fitness antrenmanları da kişiye özel olarak belirlenmelidir. Uzman bir fizyoterapist ya da spor eğitmeni tarafından fitness programı hazırlanabilir. Fitness antrenmanları, aletlerle birlikte yapılabildiği gibi hiçbir alet kullanılmaksızın, sadece vücut ağırlığı ile de yapılabilir. Genellikle dayanıklılık ve kondisyonu artırma amaçlı yüzme, koşu, yürüyüş, kürek çekme gibi kardiyo antrenmanları ile ağırlık kaldırma, pilates, yoga gibi kas sıkılaşmasına yönelik egzersiz programlarının bir bileşenidir. Kan dolaşımını düzenleyen kardiyo egzersizleri, vücudun daha fazla kalori harcamasını sağlar ve yağ yakımını hızlandırarak fazla kilolardan kurtulmayı hedefler. Ağırlık antrenmanları ise bölgesel kas gruplarının çalışmasını sağlayarak kasların gelişmesinden sorumludur. Ağırlıklar ya da özel olarak tasarlanan aletler yardımıyla yapılan ağırlık egzersizleri, kasa şekil vermeyi hedefler. Fitness’te vücuda şekil vermek önemli iken vücut geliştirmede ise kaslara hacim kazandırmak önemlidir. Fitness için yapılan ağırlık antrenmanlarında kaslara esneklik kazandırılır ve vücudun daha fit görünmesi için vücut yağlarının eritilmesi hedeflenir.  Genellikle bölgesel hareketleri içeren fitness ağırlık antrenmanları, yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Fitness Yapmanın Faydaları

Vücut kaslarının hemen hemen hepsinin kullanılmasını sağlayan fitness egzersizleri, düzenli olarak yapıldığında kemik ve kas sisteminin güçlenmesini sağlar. Kardiyo ve ağırlık egzersizlerinin kombinlenmesi sonucu oluşan fitness antrenmanları, vücudun ekstra kalori yakmasına yardımcı olur ve bazal metabolizma hızının artmasını sağlayarak kilo verme sürecini hızlandırır. Fitness programlarına eklenen pilates ve yoga uygulamaları, sırt ve karın kaslarının daha güçlü olmasını sağlayarak duruş bozuklukları gibi problemlerin çözümlenmesine yardımcı olur. Kardiyo egzersizler ile kan basıncının düzenlenmesi sağlanır; yüksek tansiyon ve kalp- damar hastalıklarına yakalanma riski azaltılır. Nefes alıp vermeyi düzenleyen fitness egzersizleri, akciğerlerin tam kapasite çalışmasını sağlar. Egzersiz esnasında terleme yoluyla vücuttaki toksin maddeler ve fazla suyun dışarı atılması sağlanır. Kasların çalışması, mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin salgılanmasını artırır. Kişinin hayata daha pozitif ve neşeli bakmasını destekleyen fitness egzersizleri, aynı zamanda zihinsel yeteneklerin artmasına da destek olur. Uyku saatlerinin düzenlenmesine ve uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. Vücuttaki fazla kilolar atılır ve vücut şekil almaya başlar. Bu da kişinin öz güvenini artırarak insan ilişkilerinde daha başarılı olmasını sağlar.

Vücudunuzu şekillendirmek ve daha fit, daha sağlıklı bir bedene sahip olabilmek adına yapacağınız fitness antrenmanları için uygun spor giyim ürünlerine Barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz modeli sepetinize kolayca ekleyebilir ve Barcin.com’un avantajlı imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version