Menu
in

Fitness’a Giderken Çantanızda Bulunması Gerekenler

Birçoğumuz spor salonuna vardığımızda bir şeylerin eksik olduğunu fark ettik ya da tam spora başlamışken bizi derinden üzen eksiklerimiz oldu. “Bu sefer unutmayacağım.” dediğimiz şeyi hep unuttuk. Bunları bir daha yaşamamak için spor çantamızı akşamdan hazırladık. Sizin de böyle anlara şahit olmamanız için tecrübelerimiz gereği spor çantasında bulunması gereken şeyleri şöyle bir gözden geçirdik.

Önce bir spor çantası

En temelden başlayalım yani genelden özele doğru gidelim. Fitness’a giderken yanınıza alacağınız malzemeleri taşıyacağınız bir spor çantasına ihtiyacınız var. Eşyalarınızın yoğunluğuna göre iç hacme sahip, işinize yarayacak hafif bir spor çantası her zaman işe yarayacaktır. Hatta bu çantalar size günlük hayatınızda ya da okulda eşlik edebilir. Bu konuda şıklığıyla göz dolduran bir sırt çantası yardımınıza koşabilir.

Olmazsa olmazlardan devam

Spora gidiyorsunuz. Haliyle buna uygun şekilde giyinmelisiniz. Hareketlerinizi sınırlamamak için konforunuzu düşünerek hazırlanmış spor kıyafetlerinden bahsediyoruz. Bir spor taytınız ya da şortunuz, spor atletiniz mutlaka olmalı. Fakat çok fazla efor harcadığınız için bu eşyaların bir yedeklerini yanınızda taşımayı ihmal etmeyin.

Spor salonuna özel; spor ayakkabı

Biliyorsunuz, birçok spor salonunda dışarıda kullandığımız spor ayakkabılarını kullanmayız. Bunun için sırt çantamızda, spor salonunda kullanacağımız spor ayakkabımızın bulunması gerekiyor. Unutmayın şık ve rahat bir spor ayakkabı sizi spora teşvik edecek kadar güçlüdür. Onu yanınızdan ayırmayın.

Spor çorabı

Tüm gün dolaştığınız çoraplarla spor yapmayı planlıyorsanız, bu plandan sizi caydırmaya kararlıyız. Zaten gün boyu ayakta bulunan bakteriler, ayaklar terlediği zaman bir canavara dönüşebilir. Koku problemi, çatlak ve mantar gibi rahatsızlıklarla uğraşmamak için yedek bir spor çorabı mutlaka olsun. Spor çorabındaki ısrarımız tabii ki spora elverişli ve hava alan kumaşlardan üretilmiş olmalarından kaynaklanıyor.

Saç tokası ya da saç bandı

Eğer saçlarınız uzunsa sürekli gözünüze giren ya da ensenizi terleten saçları engellemek için tokaya ihtiyacınız var. Saçlarınızın hareketlerinizi engellememesi ya da odak noktanızın bu olması performansınızı düşürecektir. Üstelik enseye doğrudan temas eden saçlar haddinden fazla terlemenize de neden olabilir. Eğer saçlarınızı toplamayı sevmiyor veya toplanacak kadar uzun saçlara sahip değilseniz saç bandı da işinizi görecektir.

Güvenlik iyidir

Ağırlık çalışıyorsanız ellerinizin kaymaması için eldiven, bileklerinizi korumak için ve kollardan akan teri emmesi açısından spor bilekliğine ihtiyacınız var. Ayak burkulmalarına karşı kullanılan ayak bilekliği ve dizlikler de güvenlik açısından önemli spor aksesuarlarından. Spor yaparken oluşabilecek sakatlıklardan çekinenler bu tür ayrıntılara önem vermeliler.

Su matarası

Egzersiz öncesi ya da egzersiz sırasında mutlaka yeterli su tüketmek gerekiyor. Hareket halinde olduğunuz için terleme yoluyla sıvı kaybedeceksiniz. Vücudunuzun su oranı hem performans hem de sağlığınız açısından çok kıymetli. Bu yüzden çantanızda mutlaka su matarası bulundurun.

Terlik

Fitness’tan sonra tamamen yenilenmiş bir vücut için duş neredeyse şart. Spor salonundaysanız hemen bir duş almanız hem çevrenize hem de kendinize yaptığınız büyük bir iyilik. Kayıp düşmemek için ve hijyen açısından bir terliğe sahip olmalısınız.

Havlu

Fitness esnasında zaten çok terleyecek bir spor havlusuna ihtiyaç duyacaksınız. Bunun dışında duştan sonra da bir banyo havlusuna ihtiyacınız var. Spor yaparken peçete aramak ya da su damlata damlata giyinmemek için havlularınızı çantalarınızdan ayırmayın.

Deodorant

Eğer duş yapacak zamanınız yoksa en büyük kurtarıcınız deodorant olacaktır. Evet, duş almadan deodorant kullanmak çok mantıklı değil fakat acil durumlarda deodorantın varlığı sizi pek çok sıkıntılı durumdan kurtarabilir. İyisi mi siz onu hiç çantanızdan ayırmayın.

Kulaklık

Müzik dinlerken spor yapmak her zaman motivasyonunuzu ve enerjinizi yükseltir. Bunun için telefona ya da bir müzik çalara ihtiyacınız var. Sporun keyfini çıkarmak için çantanıza kulaklığınızı koymayı unutmayın.

Atıştırmalıklar

Boş bir mideyle egzersiz yapıyor olmak enerjinizi düşürecektir. Üstelik bu durum, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi sorunlar da yaşatabilir. Bu nedenle acıktığınızda atıştırabileceğiniz, hafif lezzetleri yanınızda bulundurabilirsiniz.

Fitness sonrası spor eşyalarınızın bakımını nasıl yapacaksınız?

Çantanızdan eksik olmaması gereken bu çok önemli eşyaların zaman zaman bakımını ve temizliğini de yapmak gerekiyor. Malum, çok fazla terliyor ve özellikle kıyafetlerimizde sık sık bakteri biriktiriyoruz. Fakat bunu yaparken eşyalarımızı yıpratmamakta yarar var.

  • Spor kıyafet temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken nokta, ürünlerin etiketlerinde yazan yıkama talimatlarına uyum sağlamaktır. Çünkü pek çok spor kıyafeti yüksek derece ısıda yıkanmaya müsait değildir ya da elde yıkanması gerekir. Spor kıyafetinizde hızlı deformeler yaşamamak için mutlaka yıkama talimatlarını kontrol edin.
  • Fitness kıyafetlerinizi yıkarken sıvı sabun veya az deterjan kullanın ve çamaşır makinesine yumuşatıcı eklemeyin. Bu sonradan oluşacak kötü kokuları da önleyecektir.
  • Fitness giyim ürünleri için kurutma makinesi kullanmayın ve onları ütülemeyin.
  • Bazı spor ayakkabılar yıkanabilir. Bunun için de bir yıkama talimatı kontrolü şart. Ama özellikle deri spor ayakkabılar genellikle yıkanmaya müsait değildir.
  • Eğer spor ayakkabınız makinede yıkanmıyorsa deterjanlı ılık bir su hazırlayın ve sünger ya da fırça yardımıyla temizlik işlemini yapın.
  • Tam bir temizlik için ayakkabı bağcıklarınızı yıkamayı da unutmayın.
  • Diğer spor aksesuarlarının temizliği genelde elde yapılır yani makineye atılması önerilmez. Spor şapkaları, dizlik ve bileklikler ılık suyun içinde bir süre bekleterek kirlerinden arındırılır. Gerekirse sabunla elde yıkanır.
  • Spor çantaları ve bavulları ılık suda elle yıkayabilirsiniz.
  • Su mataranızı düzenli olarak yıkamanız sağlığınız ve içtiğiniz suyun tadı açısından çok önemli.
  • Havlularınızı ise sık sık değiştirmeli, her fitness programı sonrasında yıkamalısınız. Bu hassasiyet çoraplar için de geçerli.

Yorum Yazın

Exit mobile version