Menu
in

Fonksiyonel Antrenman Nedir? Ne İşe Yarar?

Fonksiyonel Antrenman Nedir? Ne İşe Yarar? kapak

Fonksiyonel fitness antrenmanı, kaslarınızı günlük kullanım için hazır hale getiren bir kuvvet, denge ve esneklik artırma antrenmanıdır. Bu egzersizler sizi gerçek hayatta, kıvırma, eğilme, kaldırma, yükleme, itme, çekme ve taşıma gibi günlük yaşam aktivitelerine hazırlar. Çoğu fonksiyonel antrenman, dizlerinizi, kalçalarınızı, omurganızı, dirseklerinizi, bileklerinizi ve omuzlarınızı içeren, tümü güç oluşturan ve hareket alanınızı geliştiren çok eklemli hareket kalıplarını içerir. Farklı şekillerde yapılabilen fonksiyonel antrenman özel kas gruplarına değil, her zaman kullandığınız ve faal olarak kullanmanız gereken kas gruplarına hitap eder.

Fonksiyonel Antrenman Nedir?

Fonksiyonel egzersizler, vücudu gerçek yaşamdaki hareketlere ve aktivitelere hazırlayan bir eğitim sınıflandırmasıdır. “Fonksiyonel antrenman nedir?” sorusu daha detaylı olarak ise şu şekilde açıklanabilir: Bu antrenman çeşidi, hareket kalıpları aracılığıyla “amaca” odaklanır. Antrenmanınızın amacı yaşınıza, zindelik seviyenize, mevcut sağlık durumunuza ve hedeflerinize bağlıdır. Bu nedenle söz konusu antrenman, bir sporcunun performansını artırmak için spora özel olabilir veya insanların günlük hayatta yaptığı ağırlık kaldırma, yataktan kalkma, yüksekte bulunan bir nesneye ulaşma gibi hareketleri iyileştirmeye de odaklanabilir. Kısaca fonksiyonel antrenman, günlük hareketlerin performansını ve yaşam kalitenizi iyileştirir.

Kimler Fonksiyonel Antrenman Yapmalıdır?

Fonksiyonel antrenman, yürümek, ağır bir şey almak için eğilmek, döner bir kapıyı itmek veya bir sandalyeye oturup kalkmak gibi günlük aktivitelerde daha iyi olmak veya futbol, ​​tenis benzeri bir sporda yarışmaya hazırlanmak gibi her tür hareketle ilgilidir. Ayrıca, sizi doğrudan ağırlık odası dışındaki bir aktiviteye yönlendiren ve belirli bir şekilde güçlendiren bir antrenmandır. Bu nedenle fonksiyonel antrenmanın en büyük faydalarından biri herkes için iyi olmasıdır. İster profesyonel bir sporcu olun ister günlük yaşantınızda daha çevik hareket etmek isteyin, fonksiyonel antrenman tam size göredir.

Fonksiyonel Antrenmanın Fitness Hareketlerinden Farkı Nedir?

Fonksiyonel antrenman belirli kas gruplarını stabilize eden ve diğerlerini günlük yaşam aktivitelerini taklit etmeye yönlendiren büyük vücut hareketlerine odaklanır. Fitness hareketleri ise kullanılan kasları güçlendirmek ve günlük ya da spor faaliyetlerinizde daha iyi hareket etmenize yardımcı olmak için tüm hareketleri daha zorlu seviyelerde yapmanızı sağlar. Fitness antrenmanlarıında belirli bir kas grubuna hitap eden hareketlerin yanı sıra fonksiyonel antrenmanlarda yapılan hareketler, genellikle birçok kas grubunu harekete geçirir.

Fonksiyonel Antrenmanı Egzersizlere Nasıl Dahil Etmelisiniz?

Her egzersiz türü gibi fonksiyonel antrenmanın da seviyeleri ve setleri farklıdır. Kondisyonunuz, yaşam stiliniz, beslenme ve sağlık durumunuz gibi detaylar göz önünde bulundurulduğunda bu hareketleri egzersizlerinize nasıl dahil edebileceğiniz hakkında fikriniz oluşabilir. Burada en önemli nokta hafif hareketlerden başlayarak sizi zorlayan bir harekete kadar düzenli setler yapmaktır. Günlük yaşantınızda ağırlık kaldırmakta zorlanıyorsanız ufak dambıllarla antrenmanlara başlayabilirsiniz.

Fonksiyonel Antrenman Neyi Geliştirir?

Fonksiyonel eğitim, hız, çeviklik ve kardiyovasküler sağlığı geliştirmek için mükemmeldir. Doğru yapıldığında bu tür bir antrenman sadece bel ve karın bölgesindeki çekirdek kasları geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda aşağıdaki faydaları da sunar:

 • Duruşu iyileştirir
 • Hareket aralığını artırır
 • Esnekliği artırır
 • Stresi azaltır
 • Yağ yakar
 • Dayanıklılığı artırır
 • Kas yaralanmalarının hızlı iyileşmesine yardımcı olur
 • Atletik performansı zenginleştirir.

Fonksiyonel Antrenman Hareketleri

Fonksiyonel antrenmanlar, çalıştırılmak istenen kas grupları ve hedefler sebebiyle farklı hareketlerden oluşur. Bazı yaygın fonksiyonel egzersizler şunları içerir:

 • Kendi ağırlığınızla yapabileceğiniz: Barfiks, şınav, squat ve dips gibi hareketler
 • Kum torbası, tekerlek, halat gibi ekipmanlarla tek seferde tüm vücudu çalıştıran egzersizler
 • Dumble, kettlebell gibi ağırlıklarla direnç artıran hareketler
 • Esneklik ve genel dengeyi artıran direnç bandı gibi aletli/aletsiz hareketler
 • Core bölgesinin destekleyen plunk stili aktiviteler

En Verimli Fonksiyonel Antrenman Teknikleri

Fonksiyonel egzersizlerden bazıları kas tonu oluşturmanıza yardımcı olabilir, ancak bunlar çoğunlukla büyük kitle oluşturucular veya yağ yakıcılar değildir. Avantajları genellikle diğer egzersizleri iyi formda yapma yeteneğinizi desteklemeye yardımcı olmaktır, böylece ağırlık çalışmanız ve kardiyo seanslarınız size daha iyi estetik sonuçlar verebilir. En verimli fonksiyonel antrenman teknikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • 3 set 15 squat
 • Kettlebell ile 3 set 12 hamle omuzdan omuza (her bacak ve omuza)
 • 3 set 12 bavullu deadlift (her iki tarafta)
 • Kettlebell ile 3 set 20 sumo yüksek çekiş
 • 3 bir dakikalık lateral shuffle bar alma turu
 • 3 set 10 burpee
 • 10’lu 3 set step (her bacak için)

Fonksiyonel antrenman ile hem zindelik kazanabilir hem de alanınızda daha iyi skorlar elde edebilirsiniz. Antrenmanlarınızı daha konforlu bir şekilde tamamlamak için spor ekipmanlarınızı barcin.com üzerinden seçebilir ve kaliteli ürünlere hemen sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version