in

Futbol+Golf: Footgolf

Footgolf, temelde golf sahasının ve kurallarının futbol topu ile buluşmasından ortaya çıkmış bir oyun. İlk kez 2007 yılında Hollanda ve İspanya’da oynanan bu oyun önce Avrupa’da ses getirdi. Oyun, 2008 yılında ABD’de ortaya çıkan Mortgage krizinde sağladığı ekstra gelirle birçok golf tesisinin ayakta kalmasına katkıda bulununca kısa sürede geniş kitlelere yayıldı.

footgolf-vurus

Londra merkezli Footgolf Federasyonu’nun 35 üyesi var. Üye ülkeleri arasında ABD, Kanada, Arjantin, İngiltere ve Avrupa Ülkeleri, Birleşmiş Arap Emirlikleri ve Japonya bulunan organizasyon iki de Dünya Kupası düzenledi. 2012 yılında Macaristan’daki şampiyonaya 15 ülkeden 120 sporcu katılırken, dört yıl sonra Arjantin’den 30 ülkeden 300 sporcu yarıştı. Spor özellikle Amerika Kıtasında ve İngiltere’de oldukça ilerlemiş olup bugün ABD’nin bütün eyaletlerinde Yetişkinler Ligi, Kadınlar Ligi ve Çocuklar Ligi klasmanlarında oynanmakta.

footgolfkural

Türkiye Footgolf Derneği (TFGD) 2013 yılında kurulmuş olup aynı yıl Uluslararası Footgolf Federasyon’nun münhasır üyesi oldu. Federasyonun amacı Türkiye’de sporun ve sporcunu gelişimini sağlamak, eğitimler düzenlemekoyunun bilinirliğini artırarak uluslararası platformda ülkemizi temsil etmek olarak tanımlanıyor.

Avrupa Footgolf Turu (European Footgolf Tour) 2015 final ve 2016 açılış turnuvaları Antalya’da dü zenlenmişti. Geleneksel olarak düzenlenmesi hedeflenen Türkiye’nin ilk resmi footgolf turnuvası “TFGD Türkiye Kupası” 11-13 Kasım tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşti. Bu turnuva ile Türkiye puanlama sistemi başladı.

Oyun beş ölçüsünde standart bir futbol topuyla, çapı 21 inç, mesafe aralıkları golfe göre kısaltılmış olan deliklerin bulunduğu bir golf sahasında oynanır. Footgolf kuralları, golf kuralları ile hemen hemen aynıdır. 18 delikli footgolf sahasında oynamaktadır. Aynı golfte olduğu gibi her deliğin kendine özgü vuruş sayısı (par) ve uzunluğu vardır.

footgolfkural2

 

Derbi Testini En Hızlı Sen Çöz, Takımının Formasını Kazan!

Avrupa’da Derbi Haftası