in ,

Futbolun Yer Göstericisi: Edson Mauro

Siz izlediğiniz veya dinlediğiniz maçı kimin anlatmasını isterdiniz bilmiyoruz ama bizi özellikle Dünya Kupası maçlarında heyecanlandıran bir isim var: Edson Mauro. 13 yaşında başladığı kariyerinde onu en iyi anlatacak cümleler elbette ondan başkasından çıkamazdı. Yüksek sesle kitap okuyup ayna karşısında prova yapanların çok daha iyi anlayacağı bir tutkuyla işine âşık olan bir efsanenin hikâyesi bu.

85 ülkede, binlerce maç heyecanını futbol tutkunlarıyla paylaşan ve şimdilerde dünyanın en önemli radyo spikerlerinden biri olarak bilinen Edson Mauro, kariyerinin ilk adımını Brezilya’da küçük bir sahil kasabasında, yerel bir radyoda haber sunuculuğu yaparak attı. Maçı görselleştirerek anlatması ve tasvir yeteneği ile futbola olan ilgisi birleşince çok geçmeden spor muhabirliğine başlayan Mauro, henüz 20 yaşında Radio Globo’ya transfer olarak profesyonel hayatına başlar.

Dünya çapında ünlü ve çok sevilen bir maç spikeri olma yolunda atmış olduğu bu ilk adımı, son 10 Dünya Kupası dahil binlerce maçta dinleyicisine yaşattığı heyecanla beslemeye hâlâ devam eden Edson Mauro’yu efsane yapan ritüellerinden bahsedelim biraz da.

Tribündeki taraftarla aynı havayı solumak…

Duygu yoğunluğunu bir ses bandından aktarmak kolay bir iş olmadığı gibi, bütün hayatını futbola adamak da cesaret ister. Edson Mauro, özellikle Brezilya maçlarında dinleyicinin yeşil sahalarda hissetmesini sağlayarak radyonun öbür ucundakilere maçı yaşatır. Peki nasıl yapar bunu?

Sesindeki heyecan arttığında bilin ki takım atağa geçmiştir. Hele ki bu Dünya Kupası’nda bir Brezilya maçıysa Edson Mauro’nun ceza sahasındaki futbolcunun ensesinde olduğuna yemin edebilirsiniz. Tüm taraftar nefesini tutmuş beklerken radyonun başındaki insanlar da yumruğunu sıkıp bekler. Edson Mauro, bitmek tükenmek bilmeyen “Gooooool” çığlığından hemen önce meşhur nidası ve artık imzası diyebileceğimiz “Bingo!” ile tribündeki taraftarla radyo başındaki taraftarı aynı anda ayağa kaldırmayı başaracak heyecanı körükler. Ve sizi ânın güzelliğiyle baş başa bırakır.

13 yaşında başladığı kariyerine ilk günkü heyecanla devam eden ve hâlâ görevi başında duran Edson Mauro’nun hayatı boyunca tek bir ses bandından kaç insanın hayallerine dokunduğunu düşününce bu tutkudan beslenmemek mümkün değil. İyi bir sportmen takım arkadaşlarına cesaret verir der, size hayallerinizle çıkacağınız yolda bol şans dileriz.

Kilo Alıp Verme Konusunda Fark Yaratan Ünlüler

Koşmaya Vakit Ayırmanızı Sağlayacak 5 İpucu!