in

Gainer Nedir? Ne İşe Yarar?

Gainer Nedir? Gainer Ne İşe Yarar?

Kilo almakta zorlananlar, metabolizması hızlı çalışanlar ve yüksek kalori alımı için çok fazla yemek yiyemeyenler için geliştirilen gainer çeşitleri, almanız gereken kalori için ideal ürünlerdir. İçeriğindeki etken maddeler ve ek bileşenler değişse de hemen her gainer karbonhidrat ve protein bakımından zengin takviyelerdir. Düzenli ya da gerektiğinde rahatlıkla kullanılabilen gainer çeşitleri şekerli ve şekersiz sunulabildiği için tüm beslenme şekillerine uyum sağlamayı başarır. Bu sayede antrenmanlarınıza odaklanabilir, hedeflerinize daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Antrenmanlarınızı düzenli bir şekilde sürdürebildiğiniz takdirde gainer ürünleri iyi bir destekleyicidir, bununla birlikte egzersizlerinize de dikkat etmeli ve sınırlarınıza göre hareket etmelisiniz. Doğru antrenman kıyafetleri de size bu süreçte yardımcı olacağından Barçın spor koleksiyonlarında bulunan egzersiz giyim ürünlerine göz atabilirsiniz.

Gainer Nedir?

Gainer takviyeleri, hızlı kilo almanıza yardımcı olmak için tasarlanmış yüksek kalorili, yüksek proteinli ve yüksek karbonhidratlı karışımlardır. Besin yoğunlukları ve genellikle hoş tatları, sayesinde kullanımı kolaydır ve en önemlisi iştah konusunda sıkıntı çeken kullanıcılar için önerilen gıda takviyelerinden biridir. Özellikle çok yoğun bir yaşam sürüyorsanız zamandan tasarruf etmenize yardımcı ve besin almadan egzersiz yapmanıza engel olur. Gainer isminden de anlaşılacağı üzere size kazanç sağlamak amacıyla üretilmiştir. Her birinin asıl amacı ihtiyaç duyulan kalori miktarını öğünlerle alamayanlar için kilo artışı sağlamaktır. Çoğu gainer kilo aldırıcı yüksek protein ve karbonhidrat içeriğine sahip olduğundan bazen iyileşme sürecinde de tercih edilir. Böylece, protein ve glikojen sentezini yeniden geliştirerek tedaviye katkı sağlayabilir.

Gainer Ne İşe Yarar? 

Genellikle karbonhidrat tozu olarak bilinen  gainer çeşitleri karbonhidratlar, proteinler, amino asitler, vitaminler, mineraller ve diğer performans artırıcı maddelerden oluşur. Genel olarak, gainer çeşitlerinde yaklaşık %80 karbonhidrat ve %20 protein açısından zengin içerikler bulunur. Genellikle bir gainer’ın kaç kalori içerdiği açıkça belirtilir. Bazıları 1.000’den fazla kaloriye sahipken diğerleri birkaç yüz kalori ile sınırlıdır. Tabii ki kalori alımı aynı zamanda doza da bağlıdır. Gainer çeşitleri genellikle su veya sütle karıştırılır, daha yüksek bir doz seçerseniz daha fazla sıvı eklemeniz gerekir. Gainer ürünleri, vücut geliştirme veya güç sporları için beslenme açısından ihtiyacınız olan her bileşeni içerir. Bu sayede ekstra protein tozu almanıza gerek kalmayabilir.  Gainer çeşitleri, kuvvet antrenmanı veya vücut geliştirme ile uğraşırken yeterli yiyecek almanıza yardımcı olur. Bu şekilde, yoğun bir yaşam tarzına rağmen yine de yeterli besin alabilirsiniz. Ayrıca çabuk tok hissetmenizi sağlar. Bu durumda gainer’lar ile besinleri çok daha kolay bir şekilde beslenmenize dahil edebilirsiniz.

Gainer Nedir? Gainer Ne İşe Yarar?
Sport fitness food supplements nutrition bottles realistic composition with protein powder energy drink mass gainer vector illustration

Gainer Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

En iyi gainer mümkün olduğu kadar çok doğal madde içerir. Yüksek protein içeriği de çok önemlidir. İyi bir kilo aldırıcı shake tok tutar ama midede ağırlık hissi yaratmaz. Tüm bunlar gainer alırken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardır. Öte yandan içerikler her markaya göre farklılık gösterebilir. Örneğin, veganlar için gainer hiçbir hayvansal ürün içermez. Glüten veya fındık içermeyen gainer çeşitleri de vardır. Bu sayede alerjisi olan sporcular da kendilerine uygun bir ürün bulabilirler. Şeker tüketimini sınırlandırmak isteyenler için de şekersiz gainer rahatlıkla bulunabilir. Ancak gainer konusunda en önemlisi doğru ürünü bulduğunuzda kullanım talimatlarına uymanızdır. Gainer kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle sıralanabilir:

  • Gainer bir besin değil gıda takviyesidir, Bu nedenle normal bir besinlerin yerine geçmez.
  • Gainer kullanırken antrenman yapmanız gerekir, çünkü çok hızlı kilo almanıza neden olabilir.
  • Her gün bir miktar kullanım için idealdir. Doz kontrolünü sağladığınızda antrenman öncesi veya sonrası kullanılabilir.
  • Gainer kullanımı fark etmeksizin antrenman yapıyorsanız doğru kıyafetleri tercih etmeniz önemlidir. Bu nedenle egzersiz ayakkabısı seçimi de dikkatli yapılmalıdır.
  • Gainer çeşitleri söz konusu olduğunda unutulmaması gereken en önemli nokta ise size uygun olup olmadığına doktorun karar vermesidir. Özellikle belirli bir rahatsızlığınız varsa doktor kontrolünde kullanmanız tavsiye edilir.
  • Gainer fiyatları da dikkat etmeniz gereken başka bir detaydır. Farklı markalar ve gramajlarla satışa sunuldukları için bütçenize uygun olan egzersiz aksesuar içeriklerine dikkat ederek seçebilirsiniz.

Siz de kaslarınızın iyileşmesine katkı sağlamak ve kontrollü kilo almak isterseniz, egzersizlerle birlikte gainer ürünlerini öğünlerinize dahil edebilir, egzersizlerinizi çeşitlendirmek ve etkinliğini artırmak için Barcin.com ürünlerine göz atabilirsiniz.

Minimalistliği Yaşam Tarzı Haline Getirmiş Olanlar İçin 10 Spor Giyim Ürünü!

Minimalistliği Yaşam Tarzı Haline Getirmiş Olanlar İçin 10 Spor Giyim Ürünü!

Bulk Dönemlerini Biliyor Musunuz?

Bulk Dönemlerini Biliyor Musunuz?