Menu
in

Geçmişten Günümüze Spor Kıyafet Modası

Moda dünyası kendi içerisinde sürekli yenilenen dinamiklere sahip. Bunda yıllar içinde değişen yaşam tarzı alışkanlıkları ve teknolojik yeniliklerin de payı büyük. Ancak moda bir yanıyla da geçmişten feyz alarak ilerleyen bir döngüye sahip. 1970’li ve 80’li yıllarda moda olan parçalardan esinlenen tasarımcıların günümüz modasını sık sık dönem öğeleriyle şekillendirdiği aşikar. İkonik statüsü kazanmış parçaların günlük trendlere göre yeniden yorumlanması moda sektörünün değişmez normlarından. Spor giyim modası da bu durumdan kendine düşen payı almakta. Peki, dünden bugüne spor kıyafet modası nasıl şekillendi? Bu yazımızda spor giyim modası hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz.

Geçmiş Yıllarda Giyilen Spor Kıyafetler

Geçmiş yıllarda tasarlanan ve popüler hale gelen kıyafetler bugünün modasında da rol oynamakta. Özellikle 1980’li ve 90’lı yıllarda popüler olan parçalar günümüz trendlerine yön verir. Eski moda spor giyim ürünleri olarak bilinen oversize ceketler, kadın tayt modelleri ve şortlar 80’ler spor kıyafetleri arasında. Gösterişli sitllere ve dikkat çeken renklere sahne olan 80’li yıllarda tasarlanan parçalar çağın en önemli görünümlerine öncülük etmiş durumda. Mom jean, salopet ve eşofman üstlerinin trend olduğu 90’lar spor kıyafetleri ise renk çeşitliliği ve geniş kalıplarıyla günümüzün modasının belirleyici dönemlerine ışık tutar. Spor modası ve sokak stilinin altın çağını yaşadığı bu yıllar 2000’ler modasının temelini oluşturur.

Spor Giyimin Yükselişi

İlhamını 80’li ve 90’lı yıllardan alan spor giyim tasarımcıların moda dünyasına armağan ettiği ikonik parçalarla dolu. Günümüzde retro giyim tarzını oluşturan bisikletçi şortları, renkli eşofman altları, beyaz spor ayakkabılar, oversize tişörtler ve yırtık jean’ler farklı nüanslar eşliğinde bugünkü trendlere yön verdi. Spor giyimin yükselişi ise bu yılları takip eden 2000’li yıllarda zirveye ulaştı. Milenyum yılları olarak adlandırılan bu dönem düşük bel jean pantolonlar, file elbiseler, bra modelleri, yoga taytları ve kargo pantolonların modern kombin öğeleri olarak kullanıldığı zamanlar. Hızlı modanın yükselişi, ünlüler, teknolojik gelişmeler ve küreselleşme çabaları ile birlikte yeni moda spor kıyafetler sadece sokakları değil, sosyal yaşamı ve iş dünyasını da etkisi altına aldı. Sıkı giyim normları ile bilinen kurumsal firmalar kurallarını esneterek çalışanları için rahat stil kodlarına imkan tanıyan yenilikler yaptı. Bu da son yıllara damga vuran athleisure tarzının doğmasına aracılık etti.

Athleisure Tarz Nedir?

Spor giyim ürünlerinin ofis parçalarıyla buluştuğu athleisure trendi, moda arenasının en yeni trendlerinden. Geleneksel spor kıyafetlerin teknolojik gelişmeler ışığında yenilenmesi sonucu günümüzün spor giyim estetiğini oluşturduğu bu stil anlayışı yoğun yaşam tarzına uyumlu parçalarla dolu. Athleisure tarzın özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Spor ve moda sektörünü bir araya getiren athleisure her iki sektör estetiğini başarılı bir biçimde harmanlar. Bu trende dahil olan parçaları sokaktan ofise, partilerden antrenman seanslarına kadar hayatın her alanında kullanabilirsiniz.
  • Gelişmiş tekstil teknolojisi ile üretilen yeni moda spor kıyafetler ter tutmama ve nefes alma özellikleriyle öne çıkar.
  • Fiziksel hareket serbestisi sağlayan, çok yönlü kullanım imkanı sunan ve son modaya uygun olan spor kıyafetler sadece bir trend değil, bir yaşam tarzını ifade eder.

Rahatlığına önem veren, sağlıklı yaşam felsefesini benimseyen ve çabasız şıklık isteyen kişilerin tercihi olan atletik parçalarla her an her yerde konforlu ve şık olabilirsiniz. Bol kadın sweatshirt modeller ile dar bisikletçi şortları kombinlemek, esnek taytlarla oversize ceketleri bir araya getirmek athleisure trendinin popüler eşleştirmeleri arasında.

Siz de yeni nesil spor giyim modası olarak bilinen athleisure trendini hayatınıza dahil edebilir ve konforlu şıklığın tadını çıkarabilirsiniz. Athleisure trendine uygun parçaları Barcin.com üzerinden inceleyerek hemen satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version