in

8 Öneriyle Göbek Yağı Eritme

Göbek yağları, yalnızca fit bir görünüme sahip olmanızı engellemez. Aynı zamanda diyabet gibi metabolik hastalıklara yakalanma riskinizi de artırır. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve egzersiz ikilisinin yanı sıra bazı ipuçlarına da dikkat ederek göbek yağlarını eritmenizde fayda vardır.

1. Lif Tüketimini Artırın

Lifli gıdaların sindirimi uzun sürdüğünden bu besinler gün içerisinde acıkmanızın önüne geçer. Bu sayede daha az atıştırır ve kalori alımınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalar lif tüketimini artırmanın, tükettiğiniz gıdalardaki yağların daha az miktarının emilmesine neden olduğunu göstermiştir.

8 Öneriyle Göbek Yağı Eritme

Lif tüketimini artırmak için her öğünde yeşil sebze tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Beyaz ekmek yerine kepek, tam buğday gibi tahıllar içeren esmer ekmeğe yönelebilirsiniz. Ayrıca keten tohumu, çörek otu gibi besinleri tüketebilirsiniz.

2. Trans Yağlardan Uzak Durun

Margarin gibi işlenmiş yağlarda bulunan trans yağlar, sağlıklı yağların yüksek ateşle temasıyla da ortaya çıkabilir. Yalnızca göbek bölgenizin yağlanmasına neden olmakla kalmayan trans yağ çeşitleri, kalp sorunlarıyla karşılaşma riskinizi de artırır. Kızartmalardan uzak durabilir ve beslenme programınıza zeytinyağı, tereyağı gibi sağlıklı yağları ekleyebilirsiniz.

8 Öneriyle Göbek Yağı Eritme

Ayrıca günlük yağ tüketiminizin, toplam aldığınız kalorinin %30’undan fazla olmamasına özen gösterebilirsiniz.

3. Alkol Tüketimini Sınırlandırın

Fazla alkol tüketimi, doğrudan karın bölgesinin yağlanmasına neden olabilir. Yüksek miktarda kalori içermesi nedeniyle obezitenin en büyük nedenlerindendir. Ayrıca kan şekerinin hızla yükselip düşmesine neden olarak ani açlık krizlerine neden olabilir. Alkol tükettiğiniz günün ertesinde bolca su içmeye özen gösterip, öğünlerde daha az kalori alarak alkolün etkisini azaltabilirsiniz.

4. Protein Tüketiminizi Artırın

Protein, uzun süre tok kalmanızı sağlayan bir besindir. Ayrıca sindirimi zor olduğundan metabolizmaya daha fazla kalori harcatır.

8 Öneriyle Göbek Yağı Eritme

Gün içerisinde daha fazla protein tüketerek iştahınızı azaltırken metabolizma hızınızı artırabilir ve kolayca göbek yağlarından kurtulabilirsiniz. Günlük protein ihtiyacı her kilo için ortalama 1 gram olarak hesaplanır. Yumurta, süt ve süt ürünleri, baklagiller, et, balık, tavuk gibi pek çok yiyecek sayesinde protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

5. Stres Kontrolü

Yapılan araştırmalar, stres düzeyinin artması ile beraber kortizol düzeyinin yükseldiğini göstermiştir. Kortizol ise yağ sentezini hızlandıran bir hormondur. Bu nedenle göbek yağı eritme konusunda başarılı olmak istiyorsanız stresten uzak durmalısınız.

8 Öneriyle Göbek Yağı Eritme

Stresinizi azaltmak için sağlıklı beslenmeye özen gösterebilir, yoga yapabilir ve çeşitli hobiler edinebilirsiniz.

6. Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Yapılan araştırmalar, uyku düzeninin doğrudan kilo üzerinde etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Uyku süresinin artması gün içerisinde daha fazla kalori almanıza neden olabilir. Üstelik bu kalorinin büyük bir bölümü de kolaylıkla sindirilen, ancak kısa sürede acıkmanıza neden olan şekerden alınır.

8 Öneriyle Göbek Yağı Eritme

American Journal of Epidemiology tarafından 16 yıl boyunca yapılan araştırma sonucunda, minimum 7 saat uyuyan bireylerin, 5 saatten az uyuyanlara göre daha az göbek yağına sahip oldukları görülür. Ancak uykunun kalitesinin de süresi kadar önemli olduğunu unutmamalısınız.

7. Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Karbonhidrat açısından fakir diyetler doğrudan göbek yağlarını hedefler. Beslenme programınızı hazırlarken tükettiğiniz karbonhidratın 50 gramın altında kalmasına özen gösterebilirsiniz.

8 Öneriyle Göbek Yağı Eritme

Ayrıca bu karbonhidratı mümkün olduğunca sebze ve lifli gıdalardan almanızda fayda vardır. Basit karbonhidratlar, kan şekeri dengesizliğine neden olarak diyetinizi uygulamanızı zorlaştırabilir.

8. Egzersiz Yapın

Göbek yağlarını eritmek için düzenli spor yapmak son derece önemlidir. Kardiyo egzersizleri sayesinde kalori yakabilir ve metabolizma hızınızı artırabilirsiniz. Eğer daha önce bir spor temeliniz yoksa yürüyüşle başlayabilirsiniz.

8 Öneriyle Göbek Yağı Eritme 178 Öneriyle Göbek Yağı Eritme

İnterval antrenmanlar ise daha kısa süre içerisinde daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Kardiyo antrenmanlarını ağırlık egzersizleri ile tamamlayarak yağ yakımını hızlandırabilir ve kas oranınızı artırabilirsiniz. Özellikle göbek bölgesindeki kaslarınızı çalıştırmanıza yardımcı olacak mekik, swing, band crunch gibi hareketleri uygulayabilirsiniz.

Aradığınız tüm spor aletlerini barcin.com’da bulabilir ve uygun fiyat avantajları ile siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir

Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Doğada Yön Bulma Yöntemleri

Doğada Yön Bulma Yöntemleri