in

Golf Oynarken Neler Giymelisiniz ve Hangi Malzemeler Tercih Edilmelidir?

Keyifli bir golf oyunu için doğru ekipman ve giysi seçimi oldukça önemlidir. Golf oyuncularına özel olarak üretilen ekipmanlar, kurallı ve adil bir oyun süreci sağlarken kıyafetler ise konforlu hissetmenizi ve özgürce hareket edebilmenizi destekler. Mevsime uygun, hafif, hava sirkülasyonuna izin veren kumaşlardan üretilen golf kıyafetlerini, dengeli bir duruş sağlayan rahat ayakkabılarla tamamlayabilirsiniz. Golf oyuncuları için üretilen çok sayıda kıyafet olduğundan tarzınıza uygun alt ve üst giyim ürünlerini tercih edebilir, şık golf ayakkabıları ile kombininizi tamamlayabilirsiniz. Golf eldiveni gibi aksesuarlar kullanarak golf sopasını doğru şekilde kavrayabilir, ellerinizin deforme olmasını önleyebilirsiniz. Gelin golf oynarken giyebileceğiniz kıyafetlere, aksesuarlara ve ihtiyaç duyacağınız malzemelere birlikte göz atalım.

Golf Oynarken Hava Nasıl Olursa Olsun Giymem Gerekenler Nelerdir?

Yoğun efor gerektirmeyen bir spor olmasıyla öne çıkan golf için mevsim fark etmeksizin konforlu kıyafetler edinmeniz gerekir. Başka bir ifadeyle golf kıyafetleri seçiminde mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, hareketlerinizi kısıtlamayacak kadar esnek ve hafif kumaşlardan yapılan giysilere yönelmektir. Dolayısıyla pamuklu, bambu, keten gibi doğal içerikli kumaşlardan üretilmiş, belli bir miktar elastan da içeren kıyafetler, golf oynamak için idealdir. Zengin beden seçenekleri ile beğeninize sunulan golf kıyafetleri, diğer spor kıyafetlerinin aksine pantolon, gömlek, yelek, etek gibi parçalar da içerir. Bu sayede tarzınıza uygun alt ve üst giyim ürünleri tercih ederek golf sahalarında şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Genellikle doğal golf sahalarında oynanan golf, mini kortlar ile kapalı mekanlarda da oynanabilir. Dolayısıyla kıyafet seçiminde oynama alanını ve hava durumunu da dikkate almanızda fayda vardır. Örneğin, yağışlı havalarda açık sahalarda golf oynayacaksanız kıyafetlerinizi korumak ve ıslanmamak için yağmurluk giyebilirsiniz. Golf oyununda kıyafetlerinizi konforunuzu artıracak aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz. En sık tercih edilen golf aksesuarı ise bu spora özel olarak tasarlanan eldivenlerdir. Avuç içlerinde deri yama bulunan, üst kısmı ise nefes alabilen golf eldivenler hem sıcak hem de soğuk havalarda rahat hissetmenize yardımcı olur. Uzun kullanım ömrü ile dikkat çeken golf eldivenleri performansınıza da katkı sağlayacak niteliktedir.

Golf Oynarken Hangi Malzemeleri Tercih Etmeliyim?

Golf oynamak ihtiyaç duyacağız en önemli ekipmanlar, golf topu ve golf sopasıdır. Bununla birlikte mesafeölçer, golf çantası, golf eldiveni, sopa koruyucu gibi ekipmanlar da daha konforlu bir oyun deneyimlemenize yardımcı olur. Golf oynamak için gerekenler ve öne çıkan özelliklerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Wood, iron, utility, putter, driver ve wedge golf sopaları arasından uygun olan seçeniz gerekir. Bununla birlikte atış türüne göre sık kullandıkları sopaların tamamını edinebilirsiniz.
  • Golf topları havada hızlanması için tasarlanan özel ekipmanlardır. Dolayısıyla sadece golf oyunu için tasarlanan topları tercih etmelisiniz.
  • Golf oyuncuları için vazgeçilmez ürünlerinden biri de golf çantalarıdır. Golf sopalarının muhafaza edilmesini ve taşınmasını kolaylaştıran bu çantalar, özel tasarımı sayesinde zeminde dik pozisyonda kalabilir. Böylece sopaları dilediğiniz zaman tek hareketle çantadan çıkarabilirsiniz.
  • Golf eldivenleri de kullanılması tavsiye edilen ürünler arasındadır. Esnek, nefes alabilen, konforlu ve sıkı bir tutuş sağlayan golf eldivenleri, S, M, L, XL gibi beden seçeneklerine sahip olduğundan ellerinize en uygun olana kolayca ulaşabilirsiniz.

Golf Sopası Nasıl Seçilir?

Golf sopası seçiminde tercih edilen vuruş türü ve vuruş mesafesi baz alınır. Özellikle vuruş mesafesi sopa başının eğimi, ağırlığı ve malzemesini belirler. 2-4 arası değişen numaralı sopaları kısa mesafeli atışlar, 5-7 numaralı sopaları orta mesafeli atışlar, 7-8 numaralı sopaları ise uzun mesafeli atışlar için tercih edebilirsiniz.

Golf Topu Nasıl Seçilir?

Golf topu, federasyon tarafından belirlenen standartlara uygun olmalıdır. Boyut olarak pinpon topuna benzeyen golf topları, 42 mm çapa ve 46 gram ağırlığa sahiptir. Ayrıca topun üzerinde zeminden sekerek ilerleme kaydedebilmesini sağlayan girintiler olması gerekir. Top seçiminde bunlara dikkat etmeniz yeterlidir.

Golf Giyimi Nasıl Olmalı?

Açık havada oynanacak golf oyunu için hava durumuna göre kıyafet seçimi yapmanız tavsiye edilir. Güneşli günlerde sıcaktan ve güneş ışınlarından koruyacak, terlemeyi önleyen giysiler tercih edebilirsiniz. Serin havalarda ise rüzgardan koruyacak giysilerin kullanmanızda fayda vardır. Ayrıca şemsiye, şapka, güneş gözlüğü gibi koruyucu aksesuarlar da kullanabilirsiniz.

En İyi Golf Ayakkabısı Hangisi?

Golf oyunu için özel olarak üretilen ayakkabılarda yumuşak ve esnek orta taban, özel yastıklama sistemi ile desteklenir. Uzun turlarda dahi rahat hissetmeniz için tasarlanan golf ayakkabılar, aynı zamanda sağlam bir zemin tutuşu sağlayan özel dış tabana sahiptir. Genellikle doğal kauçuktan üretilen dış taban, derin deseni sayesinde çimde veya düz zeminde kaymanızı engelleyerek dengeli bir duruş sağlar. En iyi golf ayakkabısına sahip olmak istiyorsanız hafif, esnek, ayak numaranıza uygun, nefes alan sayaya sahip, yastıklama sistemi bulunan modeller arasından seçim yapabilirsiniz.

Siz de golf oynamak için uygun giysiler, ekipmanlar ve aksesuarlara sahip olmak istiyorsanız Barcin.com’a göz atabilir, birbirinden şık ev kaliteli golf ürünlerine avantajlı koşullarda sahip olabilirsiniz.

Kış Mevsimi için Konforlu ve Şık Bot Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Spor Çoraplarının Önemi ve Neden Spor Çorap Tercih Etmelisiniz?