in

Göz Altı Torbalarını Azaltmak İçin Yüz Yoga Egzersizleri

Göz altı torbaları, pek çok kadın ve erkek için yaygın bir cilt sorunudur. Bazı durumlarda, şişkinliği azaltmak için soğuk kompres uygulamak gibi kolay adımlar yeterli olabilir. Ancak daha derin göz altı şişkinliği sorunlarında günlük rutininizde bazı düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Göz altı torbaları kremi gibi kozmetik çözümlerin yanı sıra yüz yogası da tercih edebileceğiniz bir yöntem olabilir. Göz altı yogası egzersizlerinin dolaşımı artırmak ve bölgeyi daha pürüzsüz göstermek konusunda katkı sunduğu yönünde görüşler vardır. Siz de göz altı torbaları için etkili yüz yogası egzersizleri nelerdir merak ediyorsanız tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Göz altı torbalanması göz kapağının altında meydana gelen bir şişkinlikten kaynaklanır. Göz çevresi derisi son derece hassas ve ince olduğundan gözleri desteklemeye yardımcı olan yağ, kirpiklerin alt kısmına doğru hareket edebilir. Bunun yanı sıra yaş aldıkça göz etrafındaki kasların yorulması ve zayıflaması da torbalanmaya neden olabilir. Temel nedeni ne olursa olsun, göz altı şişkinliği çözümleri ile daha pürüzsüz bir görünüme kavuşma yolunda adım atabilirsiniz.

Göz Altı Torbalarını Azaltmak İçin Hangi Yüz Yogası Hareketleri Yapılabilir?

Göz altı torbaları neden olur sorusunun cevabını bulduktan sonra, sırada buna yönelik uygulamalardan faydalanmak var. Fiziksel egzersizin kasların gücünü ve esnekliğini korumaya katkı sunması gibi yüz yogası da kasların sıkılaşmasına ve şekillenmesine yardımcı olabilir. Yüz yogasını daha önce denediyseniz, çok fazla esnemenin söz konusu olduğunu da fark etmişsinizdir.

Yüz yogası sırasındaki esneme hareketleri gergin kasları ve yorgun sinirleri gevşetmeye yardımcı olur. Bu da göz altı torbanlanmasının olduğu bölgede kan, oksijen ve diğer temel besin maddelerinin normal dolaşımını teşvik edebilir. Sonuçta da sinir ve cilt onarım süreçleri başlayarak şişkinlik görünümünün azalmasına destek olabilir. Göz altı torbalarını azaltmak için hangi yüz yogası hareketleri yapılabilir merak ediyorsanız birkaç etkili pratiği aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

  • Parmak masajı: Bu bölgedeki kan dolaşımının artmasına yardımcı olmak için işaret parmağınızla göz çevrenize nazikçe vurma egzersizi yapabilirsiniz. Bu egzersizi yaparken alnınızı kırıştırmamaya dikkat etmeniz gerekir. Nazikçe vurma hareketi oksijen artmasına ve toksinlerin azalmasına yardımcı olarak şişkinliği azaltma yönünde fayda sunabilir.
  • Yukarı bakma: Göz altı torbaları için bir diğer etkili hareket ise yukarı bakma egzersizidir. Bunun için ağzınızı açarak tavana bakmanız ve aynı zamanda alnınızı hareket ettirmeniz gerekir. Bu duruş özellikle göz altındaki cildi esnetmeye yardımcı olduğundan torbalanma görünümü üzerinde etkili olabilir.
  • W hareketi: W hareketi de torbalanma görünümü için yüz yogası uzmanlarının önerdiği bir egzersizdir. Bunu uygulamak için orta parmaklarınızı burun üzerine, her iki işaret parmağınızı gözlerin dış kenarına koymanız gerekir. Daha sonrasında tavana bakarak gözlerinizi 2 ile 3 saniye kadar kısıp gevşetebilirsiniz.
  • Göz egzersizi: Göz kaslarınızı çalıştırmak da torbalanma için önemli bir egzersizdir. Bir elinizi avuç içi aşağı bakacak şekilde alnınıza koyduktan sonra alnınızı mümkün olduğu kadar sabit tutarak yalnızca gözlerinizi tavana ve yere bakacak şekilde hareket ettirin. Bunu 30 saniye kadar devam ettirdikten sonra sağa ve sola olacak şekilde devam edin.

Yüz Yogası ile Göz Altı Torbalarını Ne Kadar Sürede Azaltabilirim?

Yüz yogasının etkili bir yöntem olup olmadığı konusundaki araştırmalar devam ederken, uzmanlar genel olarak etkilerinin haftada 6 veya 7 gün, 20-30 dakikalık egzersiz programına sadık kalınması durumunda yaklaşık 3-4 hafta kadar süreceğini belirtirler[1]. Ancak her uygulamada olduğu gibi sonuçlar kişilerin yaşına, genetik faktörlere, çevresel koşullara ve medikal geçmişlerine göre değişebilir. Siz de sonuçları kendinizde test etmek amacıyla yüz yogasıyla göz altı torbalarını azaltma egzersizlerini deneyebilir, sağlıklı ve dengeli bir yaşam için tüm egzersiz ihtiyaçlarınızı Barcin.com ayrıcalıkları ile tamamlayabilirsiniz.


Tok Tutan Az Kalorili Mucize Besinler ve Tarifler

Vegan Sporcular İçin En İyi Bitkisel Protein Kaynakları