in

Her Gün Spor Yapmak: Haftada Kaç Gün Spor Yapılır?

Spora yeni başlayan ya da kendisine yeni hedefler koymuş birisiyseniz muhtemelen “haftada kaç gün spor yapmalıyım?” ya da “her gün spor yapsam olur mu?” sorularını sormuşsunuzdur. Tabii ki bu soruların farklı değişkenlere bağlı olarak çeşitli cevapları var. Ancak bu cevaplara ulaşmadan önce kendi kendinize sormanız gereken bir soru daha var: “Metabolizmam ne kadarına izin veriyor?

Hangi Aktiviteyi Tercih Ettiğiniz Önem Taşıyor

Spor yapma rutininizi belirlemek ve kendinize bir program oluşturmak için öncelikle hangi antrenman türlerini gerçekleştirmek istediğinize karar vermelisiniz. Çünkü yürüyüş, hafif tempo koşuları veya yüzme gibi sporlar her gün yapılabilirken; tenis, ağır kas antrenmanları veya uzun mesafe koşuları için belirli aralıklar vermek gerekiyor.

etkili-5-kosu-antrenmani-ile-mesafe-tanimayin-toparlanma

Özellikle spora yeni başlıyor ve hafif performans gerektiren aktiviteleri tercih ediyorsanız egzersizlerinizi kısa süreli tutup haftanın tüm günlerine yayabilirsiniz. Belirli bir zaman bu programa alıştıktan sonra vücudunuzun artık antrenman sırasında yorulmadığını hissediyorsanız aktivite için ayırdığınız zamanı yavaş yavaş artırabilirsiniz. Bu tercihiniz hem vücudunuzun hızla bu yeni duruma alışmasını sağlarken hem de motivasyonunuzu artıracaktır. Sporu her gün yaptığınız uyku, yemek veya işe gitmek gibi rutin bir aktivite haline getirmek uzun vadede hem sağlıklı bir yaşam hem de fit bir vücut için büyük fayda sağlayacak.

Kaslarınız Aktivite Sırasında Değil Dinlenirken Gelişiyor

Özellikle ağır antrenmanlarında belirli sürelerle kas gruplarını dinlendirmek büyük önem taşıyor. Çünkü kaslarınız aslında antrenman sırasında bir gelişme göstermiyor. Bu süreçte kaslarınız parçalanırken dinlenme dönemlerinde tekrar birleşerek daha güçlü bir hale geliyor. Her gün ağır kas antrenmanları uygulamayı tercih ettiğinizde ise söz konusu kas grupları dinlenmeye ve dolayısıyla gelişmeye fırsat bulamıyor. Bu sebeple aynı kas grubunu tekrar çalıştıracak bir aktiviteye başlamadan önce en az 48 saat beklenmesi öneriliyor.

cover-kosu-yaparken-dinlenecek-sarkilar

Aynı zamanda bu dinlenme süresi gözardı edilerek yapılan antrenmanlarda sakatlıklar da çok daha olası hale geliyor. Eğer her gün spor yapmakta kararlıysanız haftanın tek günlerini farklı kas gruplarına çift günlerini ise bir gün önce çalıştırmadığınız kas gruplarına ayırabilirsiniz.

Antrenmanlarınız Gündelik Hayatınızı Aksatmasın

Özellikle yeni spora başlayan kişiler için yavaş ama istikrarlı bir aktivite programı uygulamak büyük önem taşıyor. Uzun yıllar boyunca herhangi bir spor aktivitesinde bulunmamış olan kas grupları ani bir yüklenme sonucunda ters tepkiler verebiliyor. Bu durum da gündelik yaşamda birçok problemle karşılaşılmasına sebep olurken süreci nihayetinde sporu bırakma kararına götürmüş oluyor. Yani bir diğer deyişle uzun vadeli ve sağlıklı bir spor serüveni için ufak ama kararlı adımlar atmalısınız.

fitness mı pilates mi 2

Günlük veya haftalık olarak kararlaştırdığınız antrenman programınız gün içerisinde diğer işlerinizi gerçekleştirmek için gerekli enerjiyi bulmanıza engel oluyorsa programı gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz. Başkalarının her gün 15 kilometre koşması ancak sizin 5 kilometrede yorulmanız moralinizi bozmasın. Unutmayın her bir bireyin metabolizması ve kondisyon durumu farklı.

Spor Salonları İçin Haftada 3 Gün Ayırın

Eğer antrenmanlarınızı spor salonlarında gerçekleştiriyorsanız haftada 3 günü salona gitmeye ayırabilirsiniz. Ancak bu 3 günün arka arkaya olmaması gerektiğini de unutmayın. 1 gün aralıklar bırakarak haftanın 3 günü sizin için belirlenen programı uygulamanız kısa sürede sonuçlarını vermeye başlayacaktır. Ayrıca salondaki antrenmanlarınızın hangi kas gruplarını çalıştırdığını da kontrol etmeyi unutmayın. Böylece tek bir bölgeye odaklanmak yerine vücudunuzun bütününü aynı oranda geliştirme fırsatı bulabilirsiniz.

fitness-egzersizleri-02

Spor programınız hangi sıklıkta olursa olsun her türlü antrenmanı doğru ekipmanlarla yapmak performansınızın hayalinizdeki seviyeye ulaşmasında kilit rol oynuyor. Barcin.com’da sunulan spor ekipmanlarıyla çok daha verimli bir spor deneyiminin kapılarını aralayabilirsiniz.

kaçamak

Beslenmede Kaçamaklar Nasıl Dengelenir?

wimbledon 2019

Wimbledon 2019 Turnuva Değerlendirmesi