in

Heyecanlı Su Sporu Sualtı Hokeyi’nin Temelleri ve Kuralları

İki takımın sualtında oynadığı bir havuz sporu olan sualtı hokeyi, rekabetçi ve heyecanlı bir oyundur. İlk defa 1954 yılında oynanan sualtı hokeyinde oyuncular birbirlerine temas etmez. Sualtı hokeyinde sayı kazanabilmek için pak (puck) adı verilen özel diskin küçük sopalar yardımıyla karşı takımın kalesine atılması gerekir. Atılan her sayı tıpkı futbolda olduğu gibi gol olarak adlandırılır. Oyuncuların palet, şnorkel, maske ve başlık gibi ekipmanlar kullandığı sualtı hokeyi, belli bir yaşın üzerindeki oyuncular tarafından oynanabilir. Türkiye’de 1999 yılından bu yana oynanan ve uluslararası turnuvalarda üstün başarılar elde edilen sualtı hokeyi sporunu gelin birlikte daha yakından tanıyalım!

Sualtı Hokeyi Nedir?

Her birinde 6 kişi bulunan iki takım arasında oynanan sualtı hokeyi, pak adı verilen diskin karşı takımın kalesine atılarak sayı elde etmenin amaçlandığı bir spordur. 15 dakikalık iki set halinde oynanan sualtı hokeyinde devre arası ise 3 dakikadır. Oyuncuların iyi bir kondisyona sahip olmasını ve iyi derecede yüzme bilmesini gerektiren sualtı hokeyi, dünya genelinde ilgiyle takip edilen sualtı sporları arasındadır.

Sualtı Hokeyi Tarihçesi

Sualtı hokeyi, ilk defa 1954 yılında İngiliz bir dalgıç olan Alan Blake tarafından bulunmuştur. Blake’in kış mevsiminde dalgıçların antrenman yapabilmesi ve kondisyonlarını korumaları için tasarladığı bu oyun günümüzde Uluslararası Dalış Federasyonu (CMAS) tarafından organize edilir.

Sualtı Hokeyi Kuralları Nelerdir?

Hemen herkesin kolaylıkla anlayabileceği basit kuralları olan sualtı hokeyi, gerekli fiziksel becerilere sahip oyuncular tarafından kısa sürede öğrenilebilir. Sualtı hokeyinin bilinmesi gereken kuralları şunlardır:

 • Hakem start verdiğinde başlayan sualtı hokey karşılaşmalarında oyuncular diski , 285 mm uzunluğundaki stick adı verilen sopalarla hareket ettirir.
 • Disk sürerken sopanın tek bir el ile kullanılması gerekir. Sopayı bir elinden diğerine aktaran oyuncu faul yapmış sayılır.
 • Disk sopa üzerinde taşımak veya sopa ile diske vurarak zeminden yükselmesini sağlamak yasaktır.
 • Fiziksel temasın olmadığı sualtı hokeyinde diğer oyuncular vücutları ile diski süren oyuncuyu koruyabilir.
 • Diske el ile müdahale edilemez. Ayrıca disk, palet veya vücudun farklı yerleri ile durdurulamaz.
 • Her takımda toplam 10 kişi bulunur. Bunların 6’sı as oyuncu iken 4’ü yedektir. Yedekler kurallar çerçevesinde as oyuncularla değiştirilebilir.
 • Oyuncu değişiminde as oyuncu havuzu terk ettikten sonra yedek oyuncu havuza girebilir.
 • Sualtı hokeyi yoğun efor gerektiren yorucu bir spor olduğu için antrenörler diledikleri kadar oyuncu değiştirebilir.
 • Disk karşı tarafın kalesine atıldığında oyuncular diski vücutlarının herhangi bir yerini kullanarak engelleyemez.
 • Müsabakalar için sualtı hokeyi yaş sınırı 18’dir. Bununla birlikte Ümitler takımlarında 17 ila 23 yaş arası oyuncular bulunur.
 • Sualtı hokeyinde molalar 1 dakikadır. Mola kararına antrenör veya takım kaptanı karar verir.

Sualtı Hokeyi Nasıl Oynanır?

Sualtı hokeyinde karşılaşmalarında başlangıçta tüm oyuncular başlangıç pozisyonunu alır. Bu pozisyonda her oyuncunun sopayı tutmayan eli son çizgisine temas eder. Oyunculardan biri çizgiye temas etmediğinde ilk atış rakip takım tarafından yapılır. Sualtı hokeyi diski adı verilen ekipman genellikle kurşundan yapılı ve üzerinde doğal kauçuk kaplama bulunur. Bu sayede hem havuzun zeminde kalır hem de kolay hareket ettirilir. Oyuncular diski sürükleyerek ve paslaşarak karşı takımın kalesine ulaştırmaya çalışır. Söz konusu kaleler ise 3 metre genişliğinde ve filelidir. Normalde 2 set halinde oynanan karşılaşmada daha çok gol atan takım galip olur. Ancak eşitlik var ise 5 dakikalık 2’şer devre uzatma oynanır.

Sualtı Hokeyi Oynamak için Ne Gerekir?

Sualtı hokeyi, maske, palet, şnorkel, stick-sopa, disk, eldiven ve kulak koruyuculu başlıktan meydana gelen sualtı hokeyi ekipmanları ile oynanır. Tüm bu ekipmanların temel özellikleri, malzemeleri ve ölçüleri, Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu tarafından belirlenen standartlara uygun olmalıdır. Örneğin, sualtı hokeyi paleti, oyuncuların daha az enerji harcaması için özel bir tasarıma sahiptir ve kauçuktan karbon fibere farklı malzemeden üretilir.

Sualtı Hokeyi Nerede Oynanır?

Ağırlıklı olarak yarı olimpik havuzlarda oynanan sualtı hokeyi için ideal havuzun 15 metre genişliğinde ve 25 metre uzunluğunda olması gerekir. Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu tarafından belirlenen havuz ölçülerinde derinlik ise minimum 2 metre maksimum 3.5 metredir.

Siz de sualtı hokeyini deneyimlemek, bu eğlenceli spor branşında ilerleme kaydetmek istiyorsanız ihtiyaç duyabileceğiniz tüm giysi ve ekipmanlara Barcin.com adresinden ulaşabilir, bütçe dostu sualtı hokeyi malzemeleri fiyatları ile avantajlı bir alışveriş yapabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Yaşam için Haftada Kaç Gün Spor Yapmalısınız?

Kadife Elbise ile Zamansız Zarafet: Doğada Stil İpuçları