Menu
in

İbo Aslan Kimdir? Milli Başarı MMA Sporcumuzu Tanıyın

2023 yılında 15 Ağustos’ta gerçekleştirilen Dana White’s Contender Series’inde adını duyuran İbo Aslan müsabakada rakibini yenerek UFC kariyerine uzanan bir başarı yakaladı. Dana White Contender Series’deki başarısından sonra kısa sürede dünya çapında adını duyuran İbo Aslan’ın hayatı ve kariyeri ise merak konusu. Pek çok kişi büyük bir başarı ile adını duyuran İbo Aslan’ın hayatını merak ediyor. Peki İbrahim Aslan UFC nereli? UFC spor mu? İbrahim Aslan kaç yaşında? Ünlü sporcu hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

İbo Aslan Kimdir?

İbrahim Aslan 2023 yılına damga vuran sporculardan. Küresel çapta hızla adını duyurarak büyük üne kavuşan İbo Aslan MMA alanında kariyer yapıyor. MMA karma dövüş sanatları olarak biliniyor. Hafif ağır siklet karma dövüş sporcusu olarak UFC’ye katılan 3.Türk aynı zamanda. Ünlü sporcu Dana White Contender Series’te rakibi Paulo Renato’yu yenerek UFC’ye katılmaya hak kazandı.

İbo Aslan’ın Hayatı

1996 yılı doğumlu İbrahim Aslan Niğde’nin Akçaören Köyü’nde doğdu. Ünlü sporcu babasının işi dolayısıyla 7 yaşında Avusturya’ya taşındı. Küçük yaşlarda futbola ilgi duyan İbo Aslan 13 yaşındayken boks gibi dövüş sanatlarına yöneldi. Boks sporunun ardından sırasıyla kick boks, güreş ve jiu jitsu gibi farklı dövüş sanatlarını deneyimleyen İbo Aslan asıl kariyerini MMA üzerine yaptı. Farklı dövüş sanatları üzerine farklı spor dallarını deneyimlemiş olması onun MMA’da başarılı olmasını sağladı.

Profesyonel MMA kariyerine hafif ağır siklet dövüş sporcusu olarak başladı. 20 yaşındayken Avusturya’da gerçekleştirilen bir ulusal turnuvada ilk profesyonel MMA maçına çıktı. Rakibi Mattia Calore’yi çıktığı ilk maçında mağlup eden ünlü sporcu kariyerine namağlup olarak uzun bir seri ile devam etti. İbo Aslan’ın 8 maçlık namağlup serisi 2020’de Anton Turkalj ile yaptığı maçta sona erdi. Rakibi Anton Turkalj’a mağlup olan İbo Aslan sonrasındaki üç maçta ise ilk raundda nakavt ile galibiyet serisi yakaladı. Ancak 2020 yılında Anton Turkalj İbo Aslan ile gerçekleştirdiği maçtan sonra UFC’ye katılmaya hak kazandı. İbo Aslan ise 2023 yılında Dana White’s Contender Series sonrasında UFC’ye katıldı.

İbo Aslan’ın UFC Kariyeri

İbo Aslan’ın UFC kariyeri 15 Ağustos’ta gerçekleştirilen dünyanın en büyük dövüş organizasyonlarından birinde rakibini oldukça kısa sürede nakavt etmesiyle başladı. Maçta sergilediği performans ile göz dolduran ünlü sporcu kısa süre içinde UFC ile anlaşma imzaladı.

UFC dünya çapında ses getiren bir karma dövüş sanatları organizasyonudur. Amerika merkezli olan UFC yüksek seviye karma dövüş sporcularından oluşur. Dünyanın en büyük karma dövüş sanatları organizasyonu olarak kabul edilen UFC farklı spor dallarında 400’ün üzerinde düzenlediği maç ve turnuva takvimiyle öne çıkar. UFC farklı kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir.

UFC’de ilk maçına 16 Ağustos 2023’te çıktı. UFC’ye katılan 3.Türk sporcu unvanına sahip İbo Aslan ilk çıktığı maçta rakibini nakavt etmeyi başardı. Böylece, UFC’deki ilk maçında rakibini nakavt etmeyi başaran ilk Türk sporcu oldu. UFC organizasyonundaki ilk maçındaki galibiyetin ardından kontrat için 2.maçında da başarılı olması gereken ünlü sporcu 2 dakika 22 saniye gibi kısa sürede ikinci rakibini de nakavt etmeyi başardı. İki maçtaki yüksek performansından sonra UFC ile sözleşme imzalayan İbo Aslan, Gökhan Saki ve Alptekin Özkılıç’ın ardından organizasyonda yer alan 3.Türk oldu. Başarısıyla öne çıkan ünlü sporcu ESPN gibi dünyaca ünlü spor sitelerinde kendine yer buldu.

İbo Aslan başarılarıyla adından söz ettirirken Türkiye’ye de büyük bir gurur yaşattı. Eğer çeşitli spor dallarına ilgi duyuyorsanız azim, istek ve çalışma ile İbo Aslan gibi ideallerinize ulaşabilirsiniz. Spor yapmak için ihtiyacınız olan ekipmanları Barcin.com online mağazasından temin edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version