in

İçgüdüsel Beslenme Nedir? Faydaları Nelerdir?

İçgüdüsel Beslenme Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hayatınız boyunca ideal kilonuzun üzerinde miydiniz? Sürekli diyet yapıyor, kilo veriyor ancak verdiğiniz kiloları geri alarak bir döngünün içerisine mi giriyorsunuz? İçgüdüsel beslenme, tüm diyet listelerini bir kenara bırakıp sezgilerinizi ön planda tutarak beslenmeniz gerektiğini savunan bir prensiptir. Her ne kadar katı kuralları olmasa da bir yaşam tarzına dönüştürebilmek için sistemin mantığını içselleştirebilmeniz önemlidir. O zaman birlikte “sezgisel yeme nedir?” öğrenmeye ne dersiniz?

İçgüdüsel Beslenme Nedir? Faydaları Nelerdir?

İçgüdüsel Beslenme Nedir?

İçgüdüsel beslenme, vücudunuzun verdiği açlık sinyallerini göz önünde bulundurarak beslenme programınızı belirlemenizi sağlayan bir yöntemdir. Geleneksel diyet listelerini reddeder ve günün hangi saatinde ne kadar yemek yemeniz gerektiği gibi noktalar üzerinde durmaz.

Özellikle duygusal açlık nedeniyle kilo alanlar için kalıcı bir yöntem olan içgüdüsel beslenme kişinin yalnızca ideal kiloda kalmasını sağlamaz, ayrıca sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmasına da yardımcı olur.

Belirli diyet listelerine bağlı kalmak zaman içerisinde kendi sezgilerinize güvenmenizin önüne geçebilir. Oysa içgüdüsel beslenme sayesinde kendiniz için en iyi seçimi yine kendinizin yapacağını bilirsiniz. Ancak bu beslenme tarzını benimseyebilmek için fiziksel ve duygusal açlık arasındaki farkı doğru şekilde analiz etmek önemlidir.

Fiziksel açlık bir anda ortaya çıkmaz. Yavaş yavaş acıktığınızı hissedersiniz. Midenizin guruldadığını duyarsınız. Genellikle beraberinde yorgunluk ya da sinirlilik gibi kişiden kişiye değişebilecek belirtiler ortaya çıkar. Fiziksel açlığın ortadan kalkabilmesi için ne yediğiniz önemli değildir. Duygusal açlık ise genellikle yoğun duygularla birlikte ortaya çıkar. Kişi mutsuzluğu, stresi ya da yalnızlığı ile baş edebilmek için yemeklere yönelir. Sağlıklı yiyecekler yerine kendini rahatlatacak yüksek kalorili abur cuburları yemek ister. Yemek sonrasında ise ortaya suçluluk duygusu çıkar. Sezgisel beslenmenin temelinde fiziksel ve duygusal açlık arasındaki farkı anlamak yatar. Fiziksel açlık hissettiğinizde yemek yemelisiniz. Ancak duygusal açlığınızı ortadan kaldırmak için sizi rahatlatacak farklı aktivitelere yönelmeniz gerekir.

İçgüdüsel Beslenme İlkeleri Nelerdir?

“İçgüdü kavramı nedir?” öğrendikten sonra sezgisel beslenmenin mimarları olan Tribole ve Resch’in 10 ilkesini inceleyebilirsiniz. Her ilkeyi bir anda benimsemeniz zor olsa da zaman içerisinde hayatınıza ekleyebilir ve kendinizdeki gözle görülür değişikleri fark etmeye başlayabilirsiniz.

İçgüdüsel Beslenme Nedir? Faydaları Nelerdir?
 1. Unutmayın ki açlığınız dostunuz ya da düşmanınız değil. Yeterince fiziksel açlık hissettiğinizde yemeye başlayabilirsiniz.
 2. Diyet düşüncesinden kurtulun. Şimdiye kadar defalarca yaptığınız diyetleri düşünün ve her birisinde verdiğiniz kiloları geri aldığınızı unutmayın.
 3. Yemek yemekten korkmayın. Özellikle bazı yiyecekleri yasaklıyor olmanız duygusal yeme ataklarının ortaya çıkmasına neden olabilir.
 4. Yiyecekleri iyi ya da kötü olarak sınıflandırmaktan vazgeçin. Hepsine eşit mesafede durun yiyeceklere olan mesafenin diyet mantığından ortaya çıktığını aklınızda bulundurun.
 5. Sezgisel beslenmede ön plana çıkan sosyalleşmenin tadını çıkarın. Bir arkadaş buluşmasında yaşadığınız kendinizi kısıtlama hali, zaman içerisinde daha fazla yemeğe yönlenmenize neden olabilir.
 6. Vücudunuzun verdiği sinyalleri dinleyin ve yeterince doyduğunuzu hissettiğinizde yemek yemeyi bırakın. Yemeğinizi yarın bırakmama gibi alışkanlıklardan kurtulun.
 7. Duygusal açlığı ortaya çıkaran duyguları keşfedin ve bu duygularınızla baş edebilmek için yeni yöntemler bulun.
 8. Diyet düşüncesinden uzak durmak için vücudunuza saygı duymak son derece önemlidir. Tüm kusurlarınızla kendinizi sevin.
 9. Mümkün olduğunca hareket etmeye özen gösterin. Ancak amacınız kalori yakmak değil içerinizdeki enerjiyi ortaya çıkarmak olsun. Koşu, egzersiz vb spor etkinlikleri yapabilirsiniz.
 10. Besinlerinizi seçerken sizi iyi hissettirdiğinden emin olun. Sağlığınız için iyi yiyeceklere yönlenirken damak tadınıza uygun olmasını da göz ardı etmeyin.

İç Güdüsel Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar içgüdüsel beslenmenin faydalarının özellikle kadınlar üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. “Sezgisel beslenme nedir?” öğrenerek beslenmeye karşı bakış açısını değiştiren pek çok kişi kısa süre içerisinde fiziksel ve psikolojik faydalarını hissetmeye başlamıştır.

 • Sezgisel beslenme mantığını anlayan ve bu sistemi uygulayan kişilerin kısa ve uzun dönemde ideal kilosunu koruduğu görülmüştür. Genellikle vücut kütle indeksinde düşüş görülmüş ve kişinin kilosunda dalgalanmalar olmadığı tespit edilmiştir.
 •  İçgüdüsel davranışlar doğrultusunda beslenenlerde depresyona daha az rastlanması dikkat çekmiştir. Ayrıca kişilerin yaşam kalitesinin ve kendilerine duydukları saygının da arttığı görülmüştür.
 • İçgüdüsel beslenme, bir yaşam tarzı haline gelir. Bu nedenle genellikle geleneksel diyet listelerine oranla daha uzun süre uygulanmaya devam edilebilir.

İhtiyaç duyacağınız tüm spor malzemeleri için barcin.com’u ziyaret edebilir ve uygun fiyat ile kredi kartına taksit avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Halısaha Ayakkabısı ve Krampon Arasındaki 5 Temel Fark!

Halısaha Ayakkabısı ve Krampon Arasındaki 5 Temel Fark!

İki Kişilik Yoga

Partneriniz ile Çok Eğleneceksiniz! İki Kişilik Yoga Hareketleri