in

ilk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

İlk adımlarını atmaya hazır bebekler için seçilen ilk adım ayakkabısı, bebeğin ayak ve omurga gelişimi için oldukça önemlidir. Vücut hücreleri, dokuları ve iskelet sistemi hızla büyüyen ve gelişen bebeğin yürümeye başlaması ile birlikte en çok ihtiyaç duyacağı kıyafet ayakkabılardır. Uzmanlar tarafından ilk adımlarını atmaya başlayan bebeklerin ev içerisinde yalın ayak dolaşmaları önerilir. Böylece bebeğin zemini hissetmesi sağlanır. 10 aydan küçük bebekler için sadece ayak ısını korumaya yönelik yumuşak deriden ayakkabılar ya da kalın çoraplar kullanılır. Pamuklu çorapların tercih edildiği bu dönemde özel bir ayakkabı kullanılmasına gerek görülmez. İlk adım ayakkabıları bebeklerin 10-14. aylarından sonra kullanılmaya başlanır. Bebekler bu dönemde ilk adımlarını atmaya başlar.

ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı 2

İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

  • İlk adım ayakkabısı bebeğin ayakları ile tamamen uyum içinde olmalıdır. Ayakkabının ne çok büyük ne de ayağı tamamen saran bir formda olması gerekir. Bebeğin ayaklarının ayakkabı içinde rahat etmesi için ayakkabının burun kısmında yarım santimetrelik boşluk idealdir.
  • İlk adım ayakkabısının yapıldığı malzeme de bebeğin ayak sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Ağır ayakkabı, bebeğin yürüyüş yapmasını zorlaştırabilir ve yürüme isteğinin azalmasına sebep olabilir. Bu nedenler hafif yapıya sahip kaymaz tabanlı yumuşak ayakkabılar tercih edilmelidir. Hafif ayakkabılar ile bebekler doğal bir şekilde yürüme hissine sahip olur ve rahatsızlık hissetmez.
  • Ayakkabı tabanının çok sert olması bebeğin hareket etme özgürlüğünü kısıtlar ve aynı zamanda iskelet ve kas sisteminin normal gelişimine engel olur. Ayak şekline göre kıvrılabilen ve esneyebilen özelliğe sahip bir ayakkabı seçilmelidir.
  • Bebeğin ayakkabı giymeye alışmasını kolaylaştıran modeller tercih edilmelidir. Bağcıklı ve tokalı ayakkabılar giyilmesi zor olduğundan dolayı pratik bir kullanıma elverişli değildir. Pratik ve kolay kullanımı sayesinde cırt cırtlı modeller ilk adım ayakkabısı olarak tercih edilebilir.
  • Bebek cildinin nefes alabilmesini sağlayan ayakkabı modelleri, bebeklerin ayaklarının terlemesini önleyerek kötü koku oluşmasını önler. Ayrıca terleme nedeniyle meydana gelebilecek cilt hasarlarının da önüne geçer. İlk adım bebek ayakkabıları için en uygun malzemeler ayakların nefes almasını dağlayan kanvas, deri ve bez bazlı malzemelerdir.
  • Yaz ayları için kullanılacak olan ilk adım ayakkabılarının hafif yapılı, yuvarlak burunlu ve ayağın önlerden yanlardan sıkışmasını önleyecek yapıda olması önerilir. Sandalet tipinde tasarlanan ilk adım ayakkabıları yaz ayları için uygundur. Kış ayları için ise bebeklerin bileklerini daha rahat oynatabilmeleri için bileği sıkmayan botlar tercih edilmelidir.

ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı 3

İlk Adım Ayakkabısının Bebeğe Uygun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

İlk adım ayakkabısı’nın bebeğin ayağına uygun olması oldukça önemli bir konudur. Bebeğin ayağına giydirilerek yürütülerek bebeğin ayak hareketleri gözlenebilir. Satın alınacak ayakkabı bebeğin ayağına giydirilip çıkartıldığında ayaklarda herhangi bir basım izi ya da kırmızılık olup olmadığına bakılmalıdır. Ayaklarda herhangi bir iz söz konusuysa ayakkabı bebek için uygun değildir. Bebek ayakkabı içinde kendini rahatsız hissederse sürekli çıkarmaya çalışmak ister. Ayrıca bebeğin ayakkabı ile yürüyüşü değişiyorsa bu durumda ayakkabının uygun olmadığına işarettir. Bebekler ilk dönemlerinde çok çabuk gelişir, kas ve kemik sistemleri sürekli değişir.

ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı 5
Bebeğin boyunun uzamasına bağlı olarak ayak numaraları da değişir. Bu nedenle bebeklerin ayak büyüme hızları sürekli kontrol edilmeli ve ayakkabılarının uygunlukları göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle ayakkabıların burun kısımları ile ayak parmakları arasında boşluk kalmasına dikkat edilmelidir. Eğer ayak parmakları ayakkabının burun kısmına değiyorsa mutlaka yeni ayak boyutuna göre ayakkabılar değiştirilmelidir.

Yürümeye yeni başlayan bebekler için özel olarak tasarlanan ilk adım ayakkabı spor modellerinden dilediğinizi sepetinize ekleyebilir ve Barcin.com üzerinden güvenli alışveriş imkânı ile satın alabilirsiniz.

Crossfit Antrenmanı İçin Giyim Önerileri

Crossfit Nasıl Yapılır, Crossfit Nedir?

Spordan Sonra Nasıl Beslenmeli

Spordan Sonra Nasıl Beslenmeli?