Menu
in ,

İnterval Antrenmanları Öncesi Beslenme

Antrenman programınız önünüzde uygulamaya hazır, yazılı olabilir. Fakat her şey kağıt üzerindeki gibi gitmiyor değil mi? 6 x 400 metre interval yapmaya çalışıyorsunuz ve 3. ya da 4.de tıkanıyorsunuz/tükeniyorsunuz veya hepsini yapabilseniz de kendinizi ağır hissedip istediğiniz tempoda/pace’te gerçekleştiremiyorsunuz. Bunları yapabildiniz diyelim, belki de aralarındaki dinlenme kısımlarını çok uzun tutmanız gerekebiliyor.

Peki neden oluyor tüm bunlar? Elbette koşu kadar çok detaylı bir branşta bu durumu belirleyen bir çok etken açıklanabilir fakat biz bunların en kolay müdahale edilebilen parçasına değineceğiz, beslenme.

Yanlış, erken, geç, fazla, ağır veya fazla hafif beslenirseniz, zor antrenmanlarınızı tamamlamakta güçlük çekersiniz.

Bunun için sizlere referans alabileceğiniz örnek bir menü yazacağım. DİKKAT : Nasıl ki antrenman programları kişiye özel olmalıdır, aynı şekilde beslenme miktar ve içerikleri de kişisel olmalıdır, aksi taktirde verim alınamaz. Bu yüzden yazacağım menü örneği sadece fikir vermesi açısından aklınızda kalsın. Zaten miktarları siz, “spor diyetisyeniniz” veya kişisel antrenörünüz belirlemelidir.

Bu menü örnekleri, eğer interval antrenmanınız bizim Barçın Running Club koşuları gibi saat 19:30’da başlıyorsa idealdir.

KAHVALTI 

Uyandığın anda 1 büyük bardak su iç

Çok kısık ateşte su ile 5-25dk pişmiş yulaf ezmesi (veya sadece üzerine sıcak su dökün), tarçın, çilek, kayısı, tuzsuz badem, fruktoz bombası (meyve şekeri) meyveler bile ağzınızı tatlandıramadıysa 1-2 çay kaşığı gerçek bal.

300-500 ml şekersiz yeşil çay veya “filtre kahve” (o da yoksa nescafe gold), 2si veya 3ü bir arada olanlar makbul değil.

ARA ÖĞÜN

Salatalık, Şeftali, 5-10 adet fındık (adedini cinsiyet, yaş, fazla kilo olup olmaması belirler), su veya maden suyu

ÖĞLE YEMEĞİ

Yağsız bulgur pilavı, baklagillerden herhangi biri, büyük bir karışık salata, 1/3 olgun avokado, su. Tatlı olarak yemek bittikten 20 dakika sonra en az %80 bitter çikolata (tek ısırık)

ARA ÖĞÜN (koşudan 2.5-3 saat önce)

Mevsim meyvelerinden biri veya ikisi (karpuz, kavun, kiraz, çilek, vişne, muz, ananas vb) ve su

KOŞUDAN 15 DAKİKA ÖNCE

Tercihen taze sıkılmış, yoksa organik, yoksa dandik sözde %100 elma suyu veya üzüm suyu, 250-300ml.

Afiyet Olsun, yiyin yiyin, kas olsun.

(Kas derken, kasın abartılı temsilcileri olan vücut geliştirmecileri düşünmeyin. Vücudumuzda zaten 640 civarında kas var. Sadece bunların üzerindeki fazla tabakayı kaldırıp var olanı görünür hale getirmemizi kast ediyorum)

Yorum Yazın

Exit mobile version