in

İrlanda Henry’nin Elini Unutmuyor

Futbol tarihinde eliyle gol atanlar arasında 1 numaraya hangisini koyarsanız? Bu sorunun cevabı tartışma cevabı çünkü kazanan belli: Diego Armando Maradona. 1986 Dünya Kupası çeyrek finalinde Arjantin-İngiltere maçında yaşanan “Tanrı’nın eli” olayının üstüne çıkabilecek bir pozisyon hala yaşanmış değil. Peki eliyle maçın kaderini değiştiren 2 numaralı oyuncu kim? Bunun yanıtı da belli: Thierry Henry.

Filmi geri sararsak 2010 Dünya Kupası Avrupa Kıtası Elemeleri’nde İrlanda ve Fransa gruplarından direkt çıkma hakkını yakalamadılar. Play-off maçlarında eşleşen iki takım ilk olarak 14 Kasım 2009’da Dublin’de karşılaştılar, kazanan Nicolas Anelka’nın golüyle 1-0 Fransa oldu. 4 gün sonra Paris’te Robbie Keane’in golüyle maç uzatmaya gitti. Uzatmaların 13’üncü dakikasında William Gallas’ın golünden önce Henry’nin topu elle düzeltmesi herkesin gözünden kaçarken Fransa, Afrika biletini kapan taraf oldu.

İRLANDA’NIN LANETİ

Maçın ardından İrlandalılar maçın tekrar oynanmasını istedi. Fransa kamuoyu, basın ve hatta Henry’nin eski takım arkadaşları lehte görüş bildirse de FIFA bu isteği reddetti. Henry FIFA’nın kararı sonrası özür diledi ve maçın tekrar oynanmasının adaletli olacağını söyledi. Ancak Henry kariyerinin geri kalanında bu olayla anıldı. Olaydan sonraki ilk kulüp maçında Bilbao taraftarları tarafından yuhalandı. Henry, Fransa Futbol Federasyonu’nu kendisine sahip çıkmamakla suçladı.

İrlanda’nın laneti Fransızların üzerine yapışırken Güney Afrika’daki turnuva öncesi Fransa kampında teknik direktör Raymond Domenech ve oyuncular arasında kavga çıktı. “Les Bleus” gruptan çıkamadı ve evlerine erken bir dönüş yaptı.

İrlanda kaptanı Robbie Keane maçtan sonra “Bizim Dünya Kupası’na gitmemiz istenmedi. UEFA Başkanı Michel Platini büyük bir sevinçle FIFA Başkanı Sepp Blatter’e mesaj atmıştır herhalde” açıklaması yaparken Blatter-Platini ikilisi yıllar sonra yolsuzluk nedeniyle futboldan men edildiler.

2010 Dünya Kupası açılış seremonisinin provasında Güney Afrikalı yıldız Charlize Teron’un Fransa yerine İrlanda diye bağırması olay yarattı.

FIFA, İrlanda Futbol Federasyonu’yla dava açmamaları konusunda anlaştı. FIFA, bir tesis yatırımında kullanılması için Yeşil-Beyazlılara 5 milyon dolar ödedi.

Furkan Korkmaz’ın Hikayesi

Hip Bridge Nasıl Yapılır?