in

İstanbul’da Ücretsiz Spor Mekanları

İstanbul'da Ücretsiz Spor Yapılabilecek Alanlar

Profesyonel ve kapsamlı bir yerde spor yapmak istiyorsanız her daim ücretli salonlara gitmenize gerek yoktur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) halk için ücretsiz olarak birçok farklı spor tesisi sunar. 51 farklı spor tesisini kullanarak ücretsiz şekilde spor yapabilir ya da eğitim alabilirsiniz. Açık ve kapalı spor salonları, farklı yaş ve cinsiyet gruplarına hitap eden spor dalları arasından size uygun olanı seçmeniz yeterlidir.

İstanbul spor kompleksleri halk için birçok farklı hizmeti ile her geçen gün daha fazla gelişir. İstanbul tenis kortları ile tenis sporu yapabilir ya da günün stresini basketbol oynayarak giderebilirsiniz. Beykoz, Kadıköy ve Beyoğlu spor salonları gibi birçok farklı ilçede çeşitli büyüklüklerde spor kompleksleri vardır. İmkanları değerlendirip size en yakın olan komplekste antrenmanları hiçbir ücret ödemeden yapabilirsiniz.

Ücretsiz Spor Mekanları

İstanbul’da Ücretsiz Spor Yapılabilecek Spor Tesisleri

Belediyenin ücretsiz spor salonları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından işletilir. Her yıl yaklaşık 3,5 milyon İstanbullunun yararlandığı tesislerde bireysel ve grup halinde çalışma imkânınız var.

Ücretsiz hizmet veren İstanbul spor merkezleri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi spor tesisleri;

 • Beyoğlu Spor Tesisi: 5000 kişiye hizmet veren tesiste aero dans, step aerobik, fitness, pilates ve spinning alanlarının yanı sıra basketbol sahası yer alır.
 • Beyoğlu Yüzme Havuzu: Yılda yaklaşık olarak 10.000 kişiye hizmet veren ve yüzme kurslarının da bulunduğu bir tesistir.
 • Büyükçekmece Güzelce Tenis Kortu: Yılın her mevsiminde hava yağışlı ve çok güneşli de olsa tenis oynamaya elverişli kapalı İBB tenis kortları arasındadır.
 • Avcılar Spor Kompleksi: Tesiste kapalı basketbol ve voleybol sahası, açık ve kapalı tenis kortu, fitness ve pilates salonları var. Reformer pilates ve spinning alanında temel hareket eğitimi de verilir.
 • Beykoz Spor Kompleksi: Masa tenisi, basketbol ve judo sahası, yüzme havuzu ücretsiz olarak kullanıma açıktır.
 • Kadıköy Bostancı Sahil Spor Tesisi: Açık tenis kortunun yanı sıra futbol sahası da bulunan tesisten rezervasyon yaptırarak yararlanabilirsiniz.
 • Sarıyer Metin Oktay Spor Tesisleri: Ücretsiz spor salonu İstanbul Tarabya’da. Spor dalları konusunda çeşitlilik sunan tesiste, badminton, jimnastik, pilates, reformer, spinning eğitimleri alabilirsiniz. Basketbol ve futbol sahalarının yanı sıra tenis kortu ve step aerobik alanlarından da yararlanabilirsiniz.
 • Kartal Hasan Doğan Spor Kompleksi: Tesiste ücretsiz fitness salonları dışında pilates, aero dans, jimnastik, basketbol, voleybol, karate, kick boks ve taekwondo alanları bulunuyor. Kapalı yüzme havuzundan da yararlanabilirsiniz.

İstanbul’da Ücretsiz Spor Yapılabilecek Alanlar

İstanbul'da Ücretsiz Spor Yapılabilecek Alanlar

Belediye spor tesisleri hafta boyunca açık olur. İBB spor salonları ücretsiz olarak genellikle sahanın ve alanın kullanımına izin verir. Tesis özelliğine göre bazı spor dallarında temel eğitim almanız da mümkündür. İstanbul kapalı spor salonları genellikle saat 08.00 ile 18.00 arasında ücretsiz hizmet verir. Ücretli olarak faydalanmak isterseniz 18.00 ile 22.00 saatleri arasında tercih edebilirsiniz.

Açık ve kapalı tesislerden rezervasyon ve kayıt yaptırarak dilediğiniz şekilde yararlanabilirsiniz. Halka açık kapalı basketbol sahaları, tenis kortları, parklar ve daha birçok farklı alternatiften birini seçerek hemen yarın spora başlayabilirsiniz. Tesislerden yararlanmak için www.spor.istanbul adresi üzerinden kayıt oluşturmanız yeterlidir. Geriye sadece basketbol ayakkabısı, top ve geri kalan ihtiyaçları alıp sporun tadını çıkartmak kalıyor. 

İstanbul spor tesisleri dışında egzersiz yapabileceğiniz açık alanlar da vardır. Park ve bahçelerde yer alan spor aletlerini, rezervasyon ile açılan ya da açık olan spor sahalarını kullanabilirsiniz. İstanbul’un neredeyse her ilçesinde halka açık parklarda spor yapabileceğiniz alanları bulabilirsiniz. İBB’nin gerçekleştirdiği açık hava spor etkinliklerine de mutlaka katılmalısınız. Açık havada kalabalık gruplarla birlikte uzmanlar eşliğinde spor yaptırılır. Hadi siz de tayt, tişört vb spor kıyafetlerinizi giyin ve ekiplere katılın!

İstanbul’da Ücretsiz Gidilebilecek Spor Kursları Neler?

Tesislerde verilen ücretsiz spor eğitimleri;

 • Topla Yapılan Spor Dalları: Futbol, voleybol, basketbol, tenis, badminton, masa tenisi
 • Savunma ve Saldırı Sporları: Taekwondo, judo, boks, kick boks, wushu, kung fu, güreş, kapoera
 • Vücut Geliştirme Sporları: Fitness, fonksiyonel antrenman, step aerobik, aero dans, pilates, jimnastik, spinning

İstanbul spor salonları Büyükşehir Belediyesi tarafından halk için ücretsiz olarak hizmet verdiğinden spor kıyafetleri ve ayakkabılar dışında masrafınız olmaz. Spor yaparken kullanabileceğiniz en kaliteli ürünleri uygun fiyat avantajı ile satın almak istiyorsanız şimdi Barcin.com’dan seçenekleri inceleyebilirsiniz.

İki Kişilik Yoga

Partneriniz ile Çok Eğleneceksiniz! İki Kişilik Yoga Hareketleri

KAYKAY YAPARKEN GİYİLEBİLECEK AYAKKABILAR

Kaykay Yaparken Giyilebilecek Ayakkabılar