in

İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Sonuç vadeden pek çok diyet türü vardır ve genellikle çok azı kilo vermenize yardımcı olur. Bunun en büyük sebeplerinden biri her diyetin metabolizmanıza uygun olmamasıdır. Bununla birlikte bazen sadece diyet yapmak yeterli olmayabilir. Çünkü hareket etmek kalori harcamak diyetin büyük bir parçasıdır ve egzersizlerle desteklenmesi gerekir. Diyet ve egzersizleri bir bütün parçaları olarak düşünebilirsiniz.

Popülaritesi gün geçtikçe artan İsveç diyeti, İskandinav diyetleriyle benzer özelliklere sahip olduğundan pek çok kaynakta İskandinav diyeti olarak adlandırılabilir. İsveç diyetini benzerlerinden ayıran ve özel kılan ise metabolizmaya olan etkisidir. Bu nedenle metabolizma diyeti, 13 gün diyeti olarak da bilinir. İsveç diyeti de benzerleri gibi herkes için uygun olmayabilir, ancak fazla kilolarınızdan kurtulmanız için disiplin kazanmanıza yardımcı iyi bir başlangıç olarak görülebilir.

İsveç Diyeti Nedir? 

İsveç veya İskandinav Diyeti, İskandinavlara göre bir esenlik hissi ve zihinsel bir destek sağlayacak dengeli bir programdır. İsveç diyeti, kilo vermek isteyen kişilerin iyiliği için endişelenen İsveçli beslenme uzmanları, fazla kilolardan kurtulma olasılığını dengeli ve sağlıklı bir diyetle birleştiren bir diyet geliştirmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Çünkü, hızlı bir şekilde kilo verme hedefi olan insanlar genellikle sağlıklarını göz ardı ederler. Bu diyet genellikle kolayca tolere edilir, ancak hızlı kilo kaybı sağlamaz. Antrenman ve çeşitli egzersizlerle birlikte daha etkilidir. Erkek eşofman altı gibi rahat giysiler giyerek düşük yoğunluklu antrenmanlar yapabilirsiniz. Çünkü diyet esnasında yeterli enerjiniz olmayacağı için her şeyi ağırdan almakta fayda vardır.

Metabolizma, yediğiniz yiyecekleri enerjiye dönüştürür. Yiyecekleri ne kadar hızlı harcarsanız kilo vermek o kadar kolay olur. 13 günlük İsveç diyeti, enerji harcama hızınızı artırmayı amaçlar.

Yorucu bir diyettir ve şok etkisi yaratarak kilo vermenize yardımcı olur. 13 günlük olarak uygulanan İsveç diyeti listesi daha taze yemekler içerir. Kilo vermenin basit mantığı göz önüne alındığında daha az kalori tükettiğiniz için doğal olarak kilo verirsiniz. Bu nedenle İsveç diyeti 13 günde 6 veya 15 kilo verebileceğinizi iddia eder. Kaybedeceğiniz kilo miktarı, boyunuza ve ne kadar fazla kilonuz olduğuna bağlı olduğu gibi metabolizma hızınıza, hareketliliğinize ve sağlık sorunlarınıza göre de değişir. Kilo verme miktarı değişiklik gösterse de diyet sona erdiğinde belirli bir miktara ulaşmanız önemlidir. İsveç diyeti yapanların yorumu genel olarak diyete sadık kaldığınızda olumlu sonuçlar alabileceğinizden bahseder.

Bununla birlikte yetersiz beslenme ve daha ciddi sağlık sorunları yaşamamanız, diyetin güvenliğini sağlamak için mutlaka bir uzmandan yardım almanızda fayda vardır. Herhangi bir diyette olduğu gibi sizin için doğru olup olmadığına bir doktor veya diyetisyen karar vermelidir.

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

İsveç diyeti uzun vadeli bir program olarak görülebilir. Küçük bir zaman aralığında sıkı bir diyet uygulanır ve etkileri birkaç ay sürer. Hedefinde metabolizmanız vardır. Bu sizin için yararlı bir hedeftir. genellikle tahıl ve sebze ağırlıklı bir beslenme listesi vardır. Daha fazla kilo vermek için diyeti fiziksel egzersizlerle desteklemek gerekir. Genellikle periyotlar şeklinde yapılır ve her bir periyot 13 gün sürer. 13 günde tamamlanır ve 6 ay gibi uzun süre boyunca tekrar edilmez.

İsveç diyeti ile zayıflayanlar tüm kurallara uymakla birlikte gündelik küçük egzersizlerle bu süreci desteklerler. Dumbell, atlama ipi gibi egzersiz malzemeleri hareketlilik için uygundur. Ancak tabii ki çok yoğun olmayacak şekilde squat, mekik, plunk, dip gibi hareketler yapılabilir.

İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

13 günden fazla yapmama şartı bulunan yoğun İsveç diyeti yapanlar tüm öğünleri belli olan listeyi takip eder. İsveç diyeti listesinde hemen her sabah şekerli kahve yer alır. Bu güne zinde başlamanızı ve daha dinç olmanızı sağlar. Şeker de enerji için gereklidir. Öğle saatlerinde ise genellikle haşlanmış tahıl ya da ıspanak gibi sebzeler bulunur. Tabii ki taze tüketebileceğiniz havuç ve domates gibi sebzeler de vardır. Yoğurt da öğle zamanında tüketebileceğiniz gıdalar arasındadır. Et tüketimi sınırlı olsa da yağsız ve derisiz tavuk ızgarası serbesttir. Genellikle akşam yemeklerine dahil edilir. Yaklaşık 200 gram kırmızı et ya da tavuk listenin en doyurucu öğünlerini oluşturur. 

Portakal, elma suyu gibi enerji veren pek çok bileşen içeren İsveç diyeti sizi tamamen doyurmak için geliştirilen bir diyet olmadığı için miktarlar da bir hayli küçüktür. Örneğin öğle yemeğinin birinde bir yumurta ile birlikte bir dilim salam bulunabilir. Kahverengi pirinç, karabuğday İsveç diyetinin vazgeçilmezleri arasındadır. Tıpkı haşlanmış patates gibi sizi tok tutmak için ideal besinlerdir. Öğünler protein, kalori, vitamin ve diğer besin maddeleri bakımından ayarlandığı için herhangi bir öğün dahi diğeriyle değiştirilemez. Bu nedenle listeye sadık kalmanızın alacağınız sonuç üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Bununla birlikte öğünlerinizi yavaş yemeniz ve bol su içmeniz tavsiye edilir. Suyun, tüm diyet boyunca her gün en az iki litre tüketilmesi gerekir. Sindirimi ve hücrelerinizin görevlerini yapması için su her zaman gereklidir.

İsveç Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her diyetin artıları ve eksileri vardır. Bu diyetin dezavantajı, kuralların çok katı olmasıdır. Diyet sırasında ihtiyaç duyduğunuzdan daha az gıda tüketirsiniz ve kalori alımınız bir hayli düşüktür. Buna uygun şekilde İsveç diyeti orijinal listesi, az ancak günlük enerjiniz için yeterli gıdalar içerir.

Günde alınan kalori yaklaşık 600 civarıdır ve bu yetişkin bir insan için oldukça azdır. Bu sizi yorgun düşürebilir ancak zamanla alışabileceğiniz bir miktardır. Ayrıca kısa sürede tamamlandığından eski beslenme düzenine hızlı bir şekilde dönebilirsiniz. Diyet bazı besin gruplarını yasakladığı için vitamin ve mineral eksikliklerine maruz kalabilirsiniz ve kolesterolünüzü olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle verilen sürenin dışına çıkılmaması oldukça önemlidir. Diyet yaparken halsiz ve sinirli olabilirsiniz ancak normal beslenme alışkanlıklarınıza geri döndüğünüzde bu durum da ortadan kalkar. İsveç diyeti yapanlar en sık bu tür olumsuz etkilerden bahseder, bu nedenle danışman eşliğinde ve kontrollü ilerlemek gerekir. 

Diyetin sınırları dışında fazladan tüketebileceğiniz tek şey sudur. Suyu, günde en az iki litre olmak şartıyla dilediğiniz kadar içebilirsiniz. Bu değer zaten günlük hayatınızda sağlıklı bir şekilde tüketmeniz gereken miktardır. Ek olarak alkollü veya alkolsüz içeceklerden, özellikle gazlı içeceklerden uzak durmanız gerekir.

İsveç diyeti belli kuralları olan çok katı bir diyettir. Diyet sırasında yiyecekler ve öğünler asla değiştirilmez. Sadece diyet planına uymanız gerekir. Sakız bile yasaklılar arasındadır. Diyet planına dahil olmayan herhangi bir şey yer veya içerseniz, diyeti durdurmanız gerekir. Durdurduktan sonraki altı ay içinde bir daha asla başlayamazsınız. Bu kurallar bazıları için zor görünebilir ancak bu diyet planı özellikle metabolizmanızı değiştirmek ve küçük bir farklılığı bile önlemek için tasarlanmıştır.Bunların dışında egzersiz yapmak, uykunuza dikkat etmeniz gereken diğer unsurlardır. Rahat bir kadın eşofman altı alıp, yoga da yapabilirsiniz. Bu sizi motive etmek için iyi bir yöntemdir ve devam etmenize yardımcı olur. Tüm rahat spor ekipmanı için Barcin.com kadın ve erkek kategorilerine göz atabilir, diyetinizi egzersizlerle desteklemek için rahat kıyafetler ve ayakkabılar seçebilirsiniz.

Sporcuların Vazgeçilmezi Shaker Nedir?

Sporcuların Vazgeçilmezi Shaker!

Orman Banyosu Nedir? Orman Banyosunun Faydaları Nelerdir?

Orman Banyosu Nedir? Orman Banyosunun Faydaları Nelerdir?