Menu
in

İyi Bir Uyku İçin Tüketmeniz Gerekenler

Günün şüphesiz en çok dinlediğiniz anları olan “uyku” zamanlarının kalitesi ne kadar yüksek olursa, sizin enerjinizin de paralel olarak etkilendiğini fark edebilirsiniz. İyi bir uyku çekmek, hem vücut hem de kafa sağlığınızı son derece iyileştirici bir şekilde etkiler. Yorgun günlerin akşamlarında uykusuz kalmak, çok ağır bir antrenman sonrasında uyuyamamak veya kafanızın meşgul olmasından dolayı uyku çekememek, uzun vadede sizleri daha olumsuz etkileyecek etkileri ile karşınıza çıkabilir. Dolayısıyla, kendiniz için yaptığınız sağlıklı tüm aktiviteler ve dahasının yanı sıra iyi bir uyku çekmek için de elinizden geleni yapmanız gerekir. Bağışıklık sisteminizin sorunsuz bir şekilde çalışmasından cildinizin iyi gözükmesine, kalbinizin sağlıklı çalışmasından beyninizin doğru şekilde kullanılmasına dek sayısız faydası olan uykunun en iyisi için yapmanız gerekenlerin başında da iyi bir beslenme ve doğru olan gıdaların tüketimi gelir.

Sizlere iyi bir uyku çektirecek besinleri, atıştırmalıkları ve dahasını listeliyoruz.

Balık

Özellikle beyin için en faydalı besinler arasında gösterilen balık, vücudunuza ihtiyacı olan B6 vitaminini almanızı sağlayan besin kaynağı olarak bilinir. En çok somon ve ton balığından alabileceğiniz B6 vitamini aynı zamanda melatonin hormonunun salgılanmasını da sağlar. Melatonin hormonu, hücreleri yenilemesi, bağışıklık sistemini ve vücudun biyolojik ritmini düzenlemesi ile de bilinir.

Vişne suyu

Yine melatonin hormonunun salgılanmasına, dolayısıyla gece-gündüz döngüsünün sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacak besinlerin başında vişne geliyor. Vişnenin tek başına yenmesi veya vişne suyu olarak tüketilmesi, vücudun yoğun / yorgun zamanlar ardından normal ritmine dönmesini ve ihtiyacınız olan uykuyu düzenlemesi açısından önem taşıyor.

Yoğurt, süt ve peynir

Her gün en bir öğünde önünüzde olan günlük besinler yani yoğurt, süt ve peynir, uykunuz için en sağlıklı besinlerin başında geliyor. Gece uyumadan önce içilen bir bardak sıcak süt veya öğünlerinizin yanında yiyeceğiniz bir kap yoğurt, kalsiyum ihtiyacınızı karşılayarak vücudun uykuya hazırlanmasını kolaylaştırır.

Muz

Vücudun dengesinin düzenlenmesi ve ihtiyacı olan vitaminlerin alınması sonrasında elde edeceğiniz kaliteli uykular için almanız gereken besinlerin birçoğunun B6 vitamini açısından zengin olması sizin faydanıza olacaktır. Bu anlamda, tüketmeniz gereken bir diğer besin olan muz, hem B6 vitamini açısından zengin olması hem de potasyum kaynağı olması açısından önem taşır. Tempolu antrenmanlar sonrasında veya çok yoğun çalıştığınız günlerin sonunda, mutlaka muz tüketin.

Mısır gevreği

Aslında günün ilk öğünü olarak tüketmeye alışık olduğumuz mısır patlağı ve süt ikilisi, gece uyumadan önce tüketildiğinde iyi bir uyku çekmenizi sağlayabiliyor. Mısır patlağının karbonhidrat açığını kapaması ve sütün de kalsiyum ihtiyacınızı karşılaması, sizi iyi bir uykuya hazırlayacak.

Karalahana ve ıspanak

Sık sık kaynatılarak tükettiğiniz sebzelerden olan ıspanak ve kara lahana, salata olarak pişirilmemiş haliyle de vücuda son derece faydalı bir hale geliyor. Gece yatmadan önce veya akşam öğününüzde dört büyük kara lahana yaprağını ılık bir suda bekletip, tüketebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version